خانه | گوی‌سياست

ضرب و شتم دانشجویان و تشییع جنازه‌ی صانع ژاله

چهارشنبه, 1389-11-27 16:13
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
محمد صادقی

گزارش‌های ارسالی از دانشگاه هنر تهران، حاکی از ضرب و شتم و بازداشت گسترده‌ی دانشجویان این دانشگاه توسط نیروهای نظامی و امنیتی است.دانشجویانی که قصد داشتند در مراسم تشییع پیکر هم‌دانشگاهی خود، صانع ژاله شرکت کنند که در تظاهرات روز 25 بهمن به ضرب گلوله به شهادت رسیده بود، با سرکوب شدید نیروهای نظامی و شبه نظامی وابسته به سپاه پاسداران مواجه شدند.

با توجه به جو تبلیغاتی سنگین رسانه‌های دولتی در پیوند با نسبت دادن دانشجوی کشته شده به نیروی مقاومت بسیج، فشار نهادهای امنیتی بر خانواده‌ی وی برای انجام گفت‌وگو علیه جنبش سبز و دعوت سازمان تبلیغات اسلامی از مردم تهران برای شرکت در مراسم تشییع پیکر صانع ژاله و از سویی دیگر افشاگری دانشجویان و دوستان این دانشجو از طریق انتشار عکس‌های حضور او در مراسم دیدار اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر با مرحوم آیت‌الله منتظری و فراخوان دفتر تحکیم وحدت به عنوان بزرگ‌ترین تشکل دانشجویی منتقد از دانشجویان برای حضور در مراسم تشییع وی، انتظار می‌رفت که این مراسم با تنش‌هایی همراه باشد.

دفتر تحکیم وحدت در بخشی از بیانیه‌ی خود آورده است: «دردآورتر این که بی‌شرمی سرکوبگران را چون توحش ایشان نهایتی نیست و هدف بعدی‌شان مصادره‌ی خون پاک شهدا و تقدیم دوباره‌ی آنها به قاتلان‌شان است تا بر سرش اشک تمساح بریزند و نمایشی کریه برپا کنند. غافل از این که این اقدامات رذیلانه جز بر خشم مردم داغدار نمی‌افزاید و تنها آتش کینه‌شان از حاکمان جائر و مفسد را شعله‌ورتر خواهد کرد. دانشجویان بیدار و مردم شریف ایران اجازه نخواهند داد تا کشته‌های جان بر کف راه آزادی، در صف سرکوبگران و قاتلان مردم معرفی شودند و وجود پاک‌شان ابزار دست مشتی چکمه‌پوش کج‌اندیش قرار گیرد.»

 

از صبح امروز همانگونه که انتظار می‌رفت شاهد حضور گسترده‌ی نیروهای امنیتی و نظامی در دانشگاه هنر بودیم. بیش از ۵۰۰ اتوبوس با آرم سپاه، وزارت دفاع، نیروی انتظامی، دانشگاه امام حسین و امام صادق تعداد زیادی از نظامیان لباس شخصی و نیروهای بسیجی را به اطراف چهار راه ولی‌عصر انتقال دادند و این افراد به طور سازمان‌یافته در محوطه‌ی دانشگاه هنر و اطراف آن مستقر شدند.

همچنین برای جلوگیری از حضور دانشجویان و استادان دانشگاه هنر در تشییع جنازه‌ی دانشجوی شهید این دانشگاه، نیروهای شبه نظامی و بسیج تعداد قابل توجهی از آنها را در سالن کاربردی دانشگاه محبوس کرده بودند و گروهی از بسیجیان نیز در برابر آنها صف کشیده و شعار می‌دادند.

سردار علی فضلی و سردار همدانی، از فرماندهان سپاه به‌طور شخصی در محوطه‌ی دانشگاه حضور یافتند و نقش هدایت نیروهای سپاه و مقاومت بسیج را به عهده گرفتند. پوستر و تراکت‌هایی نیز با مضامین خاص در اختیار نیروهای نظامی و شبه نظامی حضور یافته در محوطه داننشگاه قرار داده شده بود.

از سوی دیگر حسین الله‌کرم، یکی از چهره‌های شناخته‌شده‌ی انصار حزب‌الله در پشت بلندگو قرار گرفته بود تا ضمن تحریک نیروهای بسیجی، توهین‌هایی را نثار میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی کند.

در نهایت تشییع جنازه‌ی شهید صانع ژاله با حضور گسترده‌ی نهادهای نظامی و تحت تدابیر شدید امنیتی از چهارراه ولی‌عصر به سمت دانشگاه تهران برگزار شد و هرگونه تحرک دانشجویان در این مسیر نیز با برخوردهای تند و خشن لباس شخصی‌ها و نیروهای امنیتی روبه‌رو شد.

در این خصوص یکی از دانشجویان دانشگاه هنر که خواست نامش فاش نشود در خصوص اتفاق‌های رخ داده در حین مراسم تشییع پیکر دانشجوی شهید دانشگاه هنر به «رادیو زمانه» گفت: «از صبح امروز تعداد زیادی نیروی بسیجی و لباس شخصی در داخل دانشگاه مستقر شده بودند به گونه‌ای که در عمل دانشگاه تحت اختیار آنها بود و اجازه‌ی کوچک‌ترین تحرکی به دانشجویان دانشگاه هنر داده نمی‌شد.»
نیروهای لباس شخصی دانششجویان معترض را در گوشه‌ای از دانشگاه جمع کردند و سپس با زور و فشار و خشونت در سالن فارابی دانشگاه محبوس کردند و آنجا آنها را مورد حمله قرار دادند. با چوب و چماق و باتوم الکتریکی به جان دانشجویان افتادند و تعدادی را نیز بازداشت کردند.»

وی درباره‌ی واکنش دانشجویان می‌گوید: «در مقابل عربده‌کشی و فحاشی و ضرب و شتمی که توسط نیروهای شبه‌نظامی انجام می‌شد، دانشجویان گریه می‌کردند و لباس‌شخصی‌ها تمام مدت سعی می‌کردند جو را متشنج و فضای رعب و وحشت ایجاد کنند.»

آخرین اخبار ارسالی از دانشگاه هنر حاکی است که نیروهای امنیتی و لباس شخصی دانشجویان را از محوطه‌ی دانشگاه به بیرون رانده و به اعضای انجمن اسلامی این دانشگاه که قصد برگزاری مراسم یادبود برای صانع ژاله، عضو این انجمن اسلامی را داشتند، اجازه‌ی برگزاری هیچ مراسمی را ندادند.

 

سجاد رضایی، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه هنر، در این زمینه می‌گوید: «امروز از ساعت شش صبح، نیروهای بسیج و لباس شخصی از خارج از دانشگاه به تعداد بسیار زیاد و غیر منتظره‌ای وارد دانشگاه شدند؛ به گونه‌ای که ده‌ها اتوبوس نیروی بسیج و غیر دانشجو ساعت هشت صبح تمامی محوطه‌ی دانشگاه هنر را قرق کرده بودند و با بالا گرفتن پلاکاردها و پوسترهای‌شان و سر دادن شعارهایی علیه رهبران جنبش سبز، فضای دانشگاه را دگرگون کردند.»

 

به گفته‌ی دبیر انجمن اسلامی دانشگاه هنر، جمعیت بسیجی مستقر شده در دانشگاه هنر، با شعارهای توهین‌آمیز، فحاشی به رهبران سبز و نزدیک کردن پلاکاردها به دانشجویانی که کنار دیوار ایستاده بودند، سعی در تهییج و تحریک آنها برای ایجاد درگیری در سطح دانشگاه را داشتند.

 

آقای سجادی افزود: «با هوشمندی دانشجویان، سکوت و واکنش نشان ندادن به رفتارهای نامتعارف آنها، نیروهای بسیج نتوانستند به خواسته‌شان برای ایجاد تنش و آشوب دست یابند.»

 

رضایی درباره‌ی چگونگی مراسم یادبودی که قرار بود توسط انجمن اسلامی و با همکاری شورای صنفی دانشگاه برای صانع ژاله برگزار شود توضیح داد: «اکثر دانشجویان با مشاهده‌ی جو پر تنش دانشگاه از ابتدای حضور نیروهای بسیج و غیر دانشجو در دانشگاه هنر، ترجیح دادند که دانشگاه را ترک و ساعت 12 در مراسم یادبودی که قرار بود با همکاری انجمن اسلامی و شورای صنفی برگزار شود شرکت کنند. البته این اجازه داده نشد و دانشجویان از دانشگاه بیرون رانده شدند و مراسم لغو شد.»

Share this
Share/Save/Bookmark

حکومت آقای صانع ژاله را بسیجی اعلام کرده در پی آن در سیمای جمهوری اسلامی با شریعتمداری نماینده خامنه ای ( ولایت فقیه ) در روزنامه کیهان دراین باره گفتگویی کردند. شریعتمداری آقای ژاله را از عوامل نفوذی در میان مردم و جنبش سبز معرفی کرده است.
از دو حال خارج نیست، یا ژاله بسیجی نبود و حکومت او را کشت و اینک او را بسیجی و عامل نفوذی میخواند، یعنی هم جانش را گرفت و هم آبرویش را میبرد. یا بسیجی و عامل نفوذی بود ولی با روبه رو شدن با آدمهای حسابی و شنیدن حرفهای حق، راهش را اصلاح کرد و دیگر با حکومت همکاری نمیکرد، و حکومت او را کشت و امروز رسوایش کرد.
در هر دو صورت، این رفتار رهبر و دیگر سران حکومت نشان میدهد که اینها تا چه اندازه فرومایه اند و به هیچ چیزی جز منافع نابحق و نامشروع خود پایبند نیستند.
چه میشود کرد، امامشان خمینی سفارش کرده بود که حفظ حکومت اوجب واجات است. اینها هم دارند بهمان دستور رفتار میکنند. مردم باید بدانند با چه فرومایگانی طرف هستند.

ببخشید! فضای رعب و وحشت، ضرب و شتم و ...! من خودم بااجازه شما ازین کتکها کم نخوردم و لی هرگز اینجور عربی بلغور نکردم! آیا در حوزه «علمیه» درس خوانده اید؟!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما