خانه | خبر | اخبارجهان

پ.ک.ک اعلام آتش‌بس کرد

پنجشنبه, 1392-01-01 15:59
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در پيامی از نيروهای اين حزب خواست تا سلاح‌های خود را زمين بگذارند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اوجالان که از سال ۱۹۹۹ در زندان به‌سر می‌برد در پيامی که امروز يکم فروردين (۲۱ مارس) منتشر شد همچنين از حزب کارگران کردستان خواست تا نيروهای خود را از ترکيه خارج کند.

 

پيام عبدالله اوجالان امروز در حالی که کردها در حال برگزاری جشن نوروز هستند، در شهر دياربکر، واقع در جنوب شرقی ترکيه، منطقه کردنشين اين کشور، در برابر صدها هزار نفر خوانده شد.

 

عبدالله اوجالان در حال حاضر در زندانی در جزيره ايمرالی دريای مرمره به‌سر می‌برد و به حبس ابد محکوم شده است.

 

رهبر پ.ک.ک با اعلام اين‌که "زمان فعاليت سياسی فرارسيده است"، گفت: "ما به مرحله‌ای رسيده‌ايم که در آن سلاح‌ها بايد خاموش باشند... و عناصر نظامی بايد به خارج از خاک ترکيه عقب بنشينند."

 

بامداد امروز با طلوع آفتاب در دياربکر که پايتخت منطقه کردنشين ترکيه محسوب می‌شود، جمعيت انبوه برای برگزاری جشن نوروز و شنيدن پيام اوجالان به خيابان‌ها آمدند

اين پيام بنيانگذار حزب کارگران کردستان، نتيجه مذاکرات طولانی‌مدت ميان وی و نمايندگان دولت ترکيه است.

 

از روزهای پايانی ماه دسامبر گذشته، "ميت"، سازمان اطلاعات و امنيت ترکيه از سوی رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير اين کشور مسئوليت مذاکره با اوجالان را به‌منظور پايان بخشيدن به درگيری‌ها بر عهده گرفته بود.

 

ناظران سياسی دو ماه پيش، از دستيابی دو طرف به يک توافقنامه خبر دادند و اعلام کردند که بر اساس اين توافقنامه قرار است از ماه مارس (ماه جاری) جنگجويان کرد در خاک ترکيه کاهش يافته و به عراق منتقل شوند؛ تبعيد کادرهای پ.‌ک‌.ک به اروپا در قبال آزادی زندانيان سياسی پذيرفته شود و اصلاحاتی به سود مردم کرد ساکن ترکيه که جمعيت آن‌ها ۱۵ميليون نفر برآورد می‌شود صورت گيرد.

 

در همان زمان سکينه جانسيز، فيدان دوغان و ليلا سولماز، سه فعال زن عضو حزب کارگران کردستان در پاريس با شليک چندين گلوله در سرشان کشته شدند که گفته می‌شد قتل اين سه فعال کرد به‌منظور سنگ‌اندازی در مذاکرات دولت ترکيه و عبدالله اوجالان صورت گرفته است.

 

بامداد امروز با طلوع آفتاب در دياربکر که پايتخت منطقه کردنشين ترکيه محسوب می‌شود، جمعيت انبوه برای برگزاری جشن نوروز و شنيدن پيام اوجالان به خيابان‌ها آمدند.

 

آن‌ها با در دست داشتن پرچم‌های سرخ، زرد و سبز و تصاويری از عبدالله اوجالان به پيام او گوش فرادادند.

 

از آغاز درگيری‌های نظامی ارتش ترکيه و جنگجويان پ‌ک‌ک در سال ۱۹۸۴ تاکنون ۴۵ هزار نفر جان خود را از هر دو طرف از دست داده‌اند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

امداد امروز با طلوع آفتاب در دياربکر که پايتخت منطقه کردنشين ترکيه محسوب می‌شود، جمعيت انبوه برای برگزاری جشن نوروز و شنيدن پيام اوجالان به خيابان‌ها آمدند......دو روز پیش با طلوع آفتاب در تهران که پايتخت منطقه ایران محسوب می‌شود، جمعيت انبوه برای برگزاری جشن نوروز و شنيدن پيام "آقای غیرت" به خيابان‌ها نیامدند ....زیراکه همه چیز در ایران میزونه و دنبال خرید آجیل ارزون بودن !!!..

این خبر بسیار مهمی ست. برادران کرد ما هم در ایران و هم در هر کجا که هستند با ما آذریها و پارسها و عربها و بلوچها و لرها همه و همه برادرند. تمامی خواستهای ما همگی باید در چهارچوب عدم خشونت و دموکراتیک باشد. خشونت غیر از خشونت ببار نخواهد آورد. مرگ بر این اسلام مرگآور چه شیعه و چه سنی باعث خشونت در ایران است. اوجلان واقعا با اینکار تجربه ای بزرگ را به ضهور رسانده است. زنده باد اوجلان. امیدوارم که کردهای ایران نیز چنین کاری را بکنند. من که آذری رشتی و زاده ی تهرانم واقعا از این بابت کیف می کنم. سلام بر کردان ترکیه و ایران و همه ی زبانها و اقوام ایران عزیز.

بله واقعا این خبر خوش و مسرت بخش است. بنده کردی ساکن تهرانم. به برادران کرد ترکیه ای خودم سلام و شادباش می گویم.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما