خانه | خبر | اخبارجهان

تعقیب ‌و گریز جنگنده‌های ایران و آمریکا بر فراز آب‌های خلیج‌ فارس

جمعه, 1391-12-25 13:38
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

وزارت دفاع آمريکا از اقدام دو جنگنده اف۲۲ آمريکا عليه يک جنگنده اف۱۴ ايرانی که قصد نزديک شدن به هواپيمای بدون سرنشين آمريکايی بر فراز آب‌های خليج فارس را داشته، خبر داده است.

 

خبرگزاری آسوشيتدپرس، به نقل از جورج ليتل، سخنگوی وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) نوشته است که يک جنگنده اف۱۴ جمهوری اسلامی ايران در روز چهارشنبه گذشته بر فراز آب‌های خليج فارس، در حال نزديک شدن به يک هواپيمای بدون سرنشين آمريکايی (پهباد) بوده که با اقدام دو جنگنده اف۲۲ ايالات متحده و پرتاب منور هشداردهنده مجبور به ترک منطقه شده است.

 

سخنگوی پنتاگون گفته است اين پهباد آمريکايی در حال انجام مأموريت شناسايی بر فراز آب‌های بين‌المللی بوده و از سوی جنگنده ايرانی که تنها ۲۵ کيلومتر با آن فاصله داشته مورد تهديد قرار گرفته است.

 

آبان‌ماه سال جاری نيز پنتاگون اعلام کرده بود که جنگنده‌های ايرانی به يک پهپاد آمريکايی که در حريم هوايی بين‌المللی مشغول انجام مأموريت بوده است، شليک‌ کرده‌اند.

 

پيش‌تر در دسامبر سال ۲۰۱۱ و نوامبر سال گذشته مقام‌های جمهوری اسلامی از شکار دو فروند هواپيمای بدون سرنشين رادارگريز آمريکايی (پهباد) خبر داده بودند که اين موضوع با واکنش شديد ايالات متحده آمريکا همراه شد.

 

سخنگوی پنتاگون گفته است اين پهباد آمريکايی در حال انجام مأموريت شناسايی بر فراز آب‌های بين‌المللی بوده و از سوی جنگنده ايرانی که تنها ۲۵ کيلومتر با آن فاصله داشته مورد تهديد قرار گرفته است

مقام‌های نظامی ايران مدعی شده بودند که اين هواپيماها "در کمين‌گاه الکترونيکی نيروهای مسلح قرار گرفته" و با "غلبه فن‌آورانه" در کنترل نيروهای ايرانی درآمده‌اند اما مقام‌های آمريکايی می‌گويند ارزيابی‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد که اين هواپيماهای بی‌سرنشين دچار مشکل فنی شده و ايران از فن‌آوری‌های الکترونيکی و رايانه‌ای برای در اختيار گرفتن آن استفاده نکرده‌ است.

 

پس از شکار دومين پهباد آمريکايی در نوامبر سال گذشته، سرتيپ اميرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نيروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در سخنانی بر زمين نشاندن پهبادها از سوی نيروهای هوايی ايران را "مطالبه جدی" آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرد.

 

اين مقام ارشد نظامی در سپاه پاسداران گفته بود: "در گزارش‌هايی که خدمت مقام معظم رهبری می‌برديم مطالبه جدی ايشان موضوع پهبادها بود و ايشان تأکيد داشتند که پهبادها ديده نمی‌شود ولی اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند که در همين راستا زدن آن‌ها و نشاندن آن‌ها جزو مطالبات جدی مقام معظم رهبری از فرماندهان بود."

 

مقام‌های نظامی ايران در طی دو سال اخير به مناسبت‌های مختلف از جمله در سالگرد پيروزی انقلاب سال ۵۷ اين پهبادها را از شبکه‌های تلويزيونی صدا و سيمای جمهوری اسلامی به نمايش درآورده و مدعی شده‌اند که ايران به فن‌آوری ساخت اين هواپيماهای بدون سرنشين رادارگريز دست يافته است.

 

پنتاگون و سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا از هواپيماهای بدون سرنشين رادارگريز برای ره‌گيری و نظارت بر فعاليت‌های نظامی در منطقه استفاده می‌کنند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

هواپیما F-۴ بوده نه F-۱۴

باید به دوستان امریکایی گفت حالا چی شده که از این همه ابهای بین المللی وسط اقیانوسها روی یک وجب اب وسط حلیج فارس تمرکز کرده اید؟ بابا ای ول

اینطوریکه پیش میرود یک چنگ تمام عیار در پیش رو داریم و این در باغ سبز مذاکره نهایتا به درگیری ختم خواهد شد و گرنه چه دلیلی دارد که امریکا پروازهای شناسایی اش را باید در جای دیگری انجام میداد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما