خانه | خبر | اخبارجهان

آمريکا و متحدانش در خليج فارس مانور نظامی برگزار می‌کنند

سه شنبه, 1391-11-17 12:58
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در حالی‌که اين روزها صحبت از "مذاکره مستقيم" آمريکا و ايران بر سر برنامه اتمی اين کشور بر سر زبان‌هاست، نيروی دريايی آمريکا و متحدانش در نظر دارند مانور نظامی‌ای در خليج فارس برای تمرين مين‌يابی برگزار کنند.

 

تارنمای روزنامه دی‌تسايت آلمان، امروز، سه‌شنبه ۱۷ بهمن‌ماه (پنج فوريه) گزارش داد در رابطه با مناقشه اتمی ايران، ايالات متحده اعلام کرد يک مانور نظامی را در "مسيرهای حمل و نقل بين‌المللی در خاورميانه" در نظر گرفته است.

 

اين مانور نظامی می‌بايست در ماه مه آينده همراه با ۲۰ کشور ديگر برگزار شود.

 

هدف از اين مانور نظامی تمرين جمع‌آوری مين‌های دريايی است که می‌توانند توسط ايران و يا گروه‌های مخفی کارگذاری شوند تا مانع از عبور و مرور نفتکش‌ها گردند. بدين طريق راه آبی خليج فارس برای حمل نفت مطمئن خواهد بود.

 

برخی از مقامات جمهوری اسلامی ايران پيش از اين تهديد کرده بودند که در صورت حمله نظامی آمريکا يا اسرائيل به تأسيسات اتمی اين کشور تنگه هرمز را خواهند بست.

 

برگزاری مانور دريايی آمريکا و متحدانش در حالی اعلام شد که جو بايدن، معاون رئيس جمهور آمريکا روز شنبه ۱۴ بهمن گفته بود ايالات متحده آماده مذاکره مستقيم با ايران است

يک‌صد نماينده مجلس ايران نيز روز دوشنبه ۱۲ تيرماه، هم‌زمان با آغاز تحريم‌های اتحاديه اروپا عليه ايران طرح دو فوريتی بستن تنگه هرمز را با هدف "مقابله با تحريم‌کنندگان" امضا کرده بودند.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمريکا ۱۳ تير ۱۳۹۱ در واکنش به اين اقدام، گفته بود: "هر گونه تلاش ايران برای بستن اين تنگه يا وادار کردن کشتی‌ها به دريافت اجازه عبور از مقامات ايران مغاير حقوق بين‌المللی بوده و مورد پذيرش مقامات آمريکا قرار نخواهد گرفت."

 

با اين حال حسن فيروزآبادی، رئيس کل ستاد نيروهای مسلح ايران ۲۵ تيرماه گفت اين کشور "بنا ندارد تنگه هرمز را ببندد" و تصميم "اجرای بستن تنگه هرمز" به عهده آيت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران است.

 

مانور نيروی دريايی آمريکا نشان‌دهنده آن است که ايالات متحده و متحدانش می‌خواهند مانع از چنين تلاشی از سوی ايران شوند.

 

آمريکا مانور مشابه ديگری را در ماه سپتامبر نيز برگزار کرده بود.

 

تنگه هرمز حدود ۵۰ کيلومتر عرض و ۲۰۰ کيلومتر طول دارد که خليج فارس و دريای عمان را به هم متصل می‌کند. در حال حاضر همه نفت توليدی عراق، کويت و قطر و بخش زيادی از نفت توليدی عربستان و امارات و همچنين بخشی از گاز توليدی قطر برای ورود به بازارهای جهانی از تنگه هرمز عبور می‌کند.

 

با اين حال امارات متحده عربی در تيرماه گذشته (ژوئيه) خط لوله جديد نفتی ۳۶۰ کيلومتری خود را برای انتقال نفت خام به پاکستان و از آن‌جا به بندر فجيره در ساحل دريای عمان افتتاح کرد.

 

قدرت‌های بزرگ غربی معتقدند ايران زير پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آميز" می‌خواند، در صدد دستيابی به سلاح هسته‌ای است اما ايران بارها اين اتهام را رد کرده است.

 

برگزاری مانور دريايی آمريکا و متحدانش در حالی اعلام شد که جو بايدن، معاون رئيس جمهور آمريکا روز شنبه ۱۴ بهمن گفته بود ايالات متحده آماده مذاکره مستقيم با ايران است.

 

علی‌اکبر صالحی، وزير خارجه ايران در واکنش به اين سخنان گفت: "مذاکرات تنها در شرايطی انجام می‌پذيرد که اعتماد لازم نسبت به صداقت آمريکايی‌ها به ما اثبات شود."

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

چشم دل "حریم ولایت" روشن.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما