خانه | خبر | اخبارجهان

عفو بين‌الملل و ديده‌بان حقوق بشر نقض حقوق بشر در مالی را محکوم کردند

جمعه, 1391-11-13 17:37
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سازمان عفو بين‌الملل و ديده‌بان حقوق بشر ارتش مالی را متهم ساختند که در جريان عقب راندن شبه‌نظاميان اسلامگرا با همکاری فرانسه، به اعدام‌های خودسرانه دست زده است. آن‌ها همچنين شبه‌نظاميان را نيز به‌خاطر نقض حقوق بشر و کشتار خودسرانه محکوم کردند.

 

رويترز گزارش داد اين دو سازمان مدافع حقوق بشر امروز جمعه ۱۳ بهمن‌ماه (يکم فوريه) بيانيه‌های خود را در رابطه با موارد نقض حقوق بشر در مالی منتشر کرده‌اند.

 

سازمان عفو بين‌الملل در بيانيه خود گفته است اسنادی در دست دارد که بر اساس آن‌ها در جريان حمله هوايی نيروهای فرانسوی و مالی در روز ۱۱ ژانويه به کونا، دست‌کم پنج غيرنظامی، از جمله سه کودک و مادرشان جان خود را از دست داده‌اند.

 

عفو بين‌الملل مشخص نکرده است که کدام ارتش مسئول اين کشتار است.

 

به گفته اين سازمان مدافع حقوق بشر حمله هوايی فوق به کونا که چند روز پيش از آن به دست اسلامگرايان تندرو افتاده بود، توسط چند هلی‌کوپتر و در سحرگاه رخ داده است.

 

عمليات نظامی نيروهای فرانسوی و ارتش مالی عليه شبه‌نظاميان اسلامگرا روز پنج‌شنبه ۲۲ دی‌ماه (۱۰ ژانويه) آغاز و فردای آن روز شدت گرفت.

 

اين عمليات به‌منظور جلوگيری از پيشروی شبه‌نظاميان اسلامگرا و بازپس‌گيری مناطقی که به‌مدت يک سال در دست آن‌ها بود صورت گرفت.

 

سازمان عفو بين‌الملل و ديده‌بان حقوق بشر خواهان آغاز تحقيقات مستقل هر چه سريع‌تر درباره اين کشتارها شده‌اند

يک مسئول وزارت دفاع فرانسه به عفو بين‌الملل گفته است در روز ۱۱ ژانويه حملات نيروهای فرانسوی قبل از ساعت ۱۶ و ۳۰ دقيقه آغاز نشده بود اما يک نماينده شهردار کونا و يک سرهنگ ارتش مالی گفته‌اند عمليات مشترک ارتش‌های فرانسه و مالی صبح آن روز آغاز شده بود.

 

گائتان موتو (Gaëtan Mootoo)، مسئول مالی در عفو بين‌الملل اعلام کرد: "کاملا ضروری است که فرانسه و مالی پرونده‌ای در رابطه با اين حمله باز کنند. تمام يافته‌ها در اين‌باره بايد به‌شکلی علنی منتشر شوند تا امکان تشخيص اين‌که نقض حقوق بين‌الملل صورت گرفته يا خير فراهم شود."

 

عفو بين‌الملل بر جمع‌بندی گروه حقيقت‌يابی تأکيد دارد که ۱۰ روز پيش، پس از خروج نيروهای اسلامگرا از کونا به مالی فرستاده شده بود.

 

اعضای اين گروه حقيقت‌ياب در شهرهای سه‌گو، سه‌واره، نيونو، کونا و ديابلی شهادت افرادی را ضبط کرده‌اند که طبق اين شواهد در روز ۱۰ ژانويه، روز آغاز حملات نيروهای فرانسوی و مالی، ارتش مالی نزديک به ۲۰ غيرنظامی را دستگير و اعدام کرده است. اين اقدام به‌ويژه در شهر سه‌واره صورت گرفته است.

 

شاهدان و همچنين ساکنان محل به ديده‌بان حقوق بشر گفته‌اند اجساد بسياری در نيمه‌شب خارج شده‌اند.

 

به گفته ديده‌بان حقوق بشر از روز ۹ تا ۱۸ ژانويه در شهرهای سه‌واره و کونا و شهرک‌های اطراف دست‌کم ۱۳ نفر به‌شکل خودسرانه اعدام و پنج نفر نيز ناپديد شده‌اند.

 

نيروهای امنيتی مالی اين افراد را مظنون به همکاری با شبه‌نظاميان اسلامگرا دانسته‌اند و اغلب آن‌ها را بر اساس تعلق قومی و طرز لباس پوشيدنشان مورد هدف قرار داده‌اند.

 

ديده‌بان حقوق بشر می‌نويسد که مردان اعدام‌شده متعلق به قوم فولا بودند که به‌گفته نيروهای ارتش "به‌هنگام حمله به کونا با اسلامگرايان رابطه داشتند."

 

سازمان عفو بين‌الملل و ديده‌بان حقوق بشر خواهان آغاز تحقيقات مستقل هر چه سريع‌تر درباره اين کشتارها شده‌اند.

 

اين دو سازمان مدافع حقوق بشر همچنين اعدام‌های فراقضايی توسط شبه‌نظاميان اسلامگرا را نيز برجسته کرده‌اند.

 

ديده‌بان حقوق بشر گفت گروه‌های نظامی اسلامگرا در کونا دست‌کم هفت سرباز ارتش مالی را اعدام کرده‌اند که پنج نفر از آنان زخمی بودند.

 

شبه‌نظاميان اسلامگرا همچنين متهم شده‌اند که کودکان را به‌شکل اجباری به نيروهای رزمی خود ملحق کرده‌اند.

 

ديده‌بان حقوق بشر به نقل از ساکنان کونا می‌گويد کودکانی که برخی از آن‌ها ۱۰ ساله بودند به زور به ميان نيروهای شبه‌نظامی برده می شدند که دست‌کم سه تن از آنان در درگيری‌ها کشته شدند.

 

همچنين عفو بين‌الملل گفته است روزهای ۱۴ و ۱۵ ژانويه در ديابلی، نزديک به مرز موريتانی، جنگجويان اسلامگرا پنج سرباز ارتش مالی که زخمی بودند و يک غيرنظامی را اعدام کردند.

 

پيش از اين در روز سوم بهمن‌ماه (۲۳ ژانويه) فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر نيز ارتش مالی را متهم ساخته بود که در نبرد با شبه‌نظاميان اسلامگرا به "مجموعه‌ای از اعدام‌های خودسرانه" دست زده است. ارتش مالی اين اتهامات را رد کرد.

 

فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر هم خواستار ايجاد فوری يک کميسيون تحقيق مستقل در اين‌باره شد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما