خانه | خبر | اخبارجهان

تيمبوکتو، شهر تاريخی مالی از کنترل شبه‌نظاميان اسلامگرا خارج شد

دوشنبه, 1391-11-09 12:57
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نيروهای ارتش فرانسه و مالی کنترل شهر تاريخی تيمبوکتو و فرودگاه اين شهر را در دست گرفتند.

 

خبرگزاری فرانسه، بامداد امروز، دوشنبه نهم بهمن‌ماه (۲۸  ژانويه) گزارش داد شهر تيمبوکتو واقع در شمال مالی که مدت‌ها در دست شبه‌نظاميان اسلامگرا بود و اين گروه‌های تندرو دست به تخريب آثار تاريخی منحصر‌به‌فرد آن زده بودند توسط ارتش فرانسه و مالی تسخير شد و هم‌زمان ورودی‌های شهر و فرودگاه آن نيز به کنترل اين نيروها در آمد.

 

عمليات نظامی فرانسه و مالی برای فتح اين شهر از طريق زمينی و هوايی و با کمک نيروهای چترباز انجام شد.

 

تيمبوکتو شهر شاخص تمدن اسلامی در ميان کشورهای آفريقايی به‌شمار می‌رود و محل پیوند و برخورد فرهنگ‌های آفریقای سیاه‌پوست و بیابان‌گردان بربر و عرب است که در ۹۰۰ کيلومتری شمال شرقی باماکو (Bamako) پايتخت مالی و در استان تومبوکتو قرار دارد.

 

تيمبوکتو در قرن پانزدهم و شانزدهم ميلادی پايتخت فکری و معنوی اسلام بود و به‌خاطر وجود ده‌ها هزار نسخه‌ خطی تاريخی در اين شهر که برخی از آن‌ها به دوران پيش از اسلام بازمی‌گردند، معروف است.

 

به‌گفته تيری بورکار، سخنگوی ستاد کل ارتش فرانسه، بدين ترتيب در هيجدهمين روز حمله نيروهای فرانسه و مالی، کنترل محلی که "حلقه نيجر" خوانده می‌شود و در ميان دو شهر اصلی شمال مالی، تيمبوکتو و گائو قرار دارد، به دست اين نيروها افتاده است.

 

ترس از اسلامگرايان همچنان در تيمبوکتو حاکم است. اسلامگرايان در اين شهر و گائو به نام قوانين اسلام به قطع اعضای بدن، سنگسار و اعدام دست زده بودند

يک افسر بلندپايه مالی به خبرگزاری فرانسه گفته است: "ما با هيچ مقاومتی روبه‌رو نشديم و کنترل فرودگاه شهر را در دست گرفتيم و امنيت تيمبوکتو اکنون هيچ مسئله‌ای ندارد." فرودگاه اين شهر در سه کيلومتری آن قرار دارد.

 

تيمبوکتو از ماه ژوئن ۲۰۱۲ تاکنون در دست شبه‌نظاميان اسلامگرا قرار داشت و قوانين شريعت اسلامی در آن به اجرا گذاشته می‌شد.

 

يکی از اعضای گروه شناسايی ارتش مالی گفته است نيروهای شبه‌نظامی پيش از ترک شهر خانه‌ها را به آتش کشيده، نسخه‌های خطی تاريخی را نابود کرده و مردمی را که از ورود نيروهای نظامی مالی و فرانسه ابراز شادمانی می‌کردند به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

 

عمليات تسخير تيمبوکتو دو روز پس از فتح شهر گائو، از شهرهای مهم مالی و دژ مستحکم شبه‌نظاميان اسلامگرا که در يک‌هزار و  ۲۰۰ کيلومتری شمال شرقی باماکو قرار دارد، انجام شد.

 

در هر دو عمليات ابتدا حملات هوايی شديد به مواضع شبه‌نظاميان صورت گرفت و سپس نيروهای زمينی وارد عمل شدند.

 

گائو و همچنين شهرهای مه‌ناکا و آندرامبوکان در شمال شرق و در نزديکی مرز با نيجريه هم‌اکنون تحت کنترل نيروهای نظامی چاد و نيجريه قرار دارند.

 

قرار است بيش از شش هزار سرباز کشورهای غرب آفريقا و چاد برای بر عهده گرفتن وظايف ارتش فرانسه در کشور مالی مستقر شوند اما جابه‌جايی اين نيروها به‌دليل مشکلات مالی و تدارکاتی به کندی صورت می‌گيرد.

 

ترس از اسلامگرايان همچنان در تيمبوکتو حاکم است. اسلامگرايان در اين شهر و گائو به نام قوانين اسلام به قطع اعضای بدن، سنگسار و اعدام دست زده بودند.

 

آن‌ها همچنين به تخريب بسياری از مکان‌های دينی مقدس که مردم اين شهرها از آن‌ها به‌عنوان حافظان شهر خود ياد می‌کردند دست زدند و اين مکان‌ها را نماد "شرک" می‌دانستند.

 

آمادو، دانشجوی جوان در تيمبوکتو که به شهر موپتی در مرکز مالی پناه برده بود، می‌گويد: "ما هنگامی که سيگار می‌کشيديم و يا به موسيقی گوش می‌داديم مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفتيم  و بابت آن می‌بايست به آن‌ها پول می‌پرداختيم."

 

پس از گائو و تيمبوکتو اکنون نگاه‌ها به سوی شهر کيدال، دژ ديگر گروه اسلامگرای "انثار دين"، سومين شهر بزرگ در آخرين نقطه شمال شرقی مالی و در نزديکی مرز الجزاير، متمرکز شده است.

 

به‌گفته منابع اطلاعاتی مالی رهبر اصلی اين گروه به نام‌ اياد اغ غالی و ابو زيد، يکی از رهبران القاعده در مغرب اسلامی به کوه‌های کيدال در يک هزار و ۵۰۰ کيلومتری پايتخت مالی پناه برده‌اند.

 

اين منطقه روز شنبه گذشته توسط نيروی هوايی ارتش فرانسه بمباران شده بود.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما