خانه | خبر | اخبارجهان

فرانسوا اولاند: قصد ماندن در مالی را نداريم

سه شنبه, 1391-10-26 19:10
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در حالی که ژان-ايو لو دريان، وزير دفاع فرانسه اعلام کرد که تعداد سربازان فرانسوی در مالی از ۷۵۰ نفر به دو هزار و ۵۰۰ نفر افزايش خواهد يافت، فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهور اين کشور گفت فرانسه قصد ندارد در مالی بماند.

 

به گزارش منابع خبری جهان، رئيس‌جمهور فرانسه امروز ۲۶ دی‌ماه (۱۵ ژانويه) در ابوظبی گفت حمله نظامی فرانسه به مالی که به تأييد شورای امنيت سازمان ملل نيز رسيده است، "سه هدف" در بر دارد.

 

فرانسوا اولاند در توضيح اين اهداف گفت: "نخست جلوگيری از حمله تروريست‌ها که قصد دارند تا باماکو (پايتخت مالی) رفته و کشور را تسخير کنند. در ادامه امن‌سازی باماکو که در آن‌جا چند هزار اتباع فرانسوی زندگی می‌کنند و سپس قادر ساختن کشور مالی برای دفاع از چهارچوب ارضی خود؛ که اين مأموريت به نيروهای نظامی آفريقايی سپرده شده و به‌زودی برای انجام اين کار وارد عمل خواهند شد و از حمايت ما برخوردار خواهند بود."

 

عمليات نظامی عليه اسلامگرايان تندرو از روز پنج‌شنبه ۲۲ دی‌ماه (۱۰ ژانويه) برنامه‌ريزی شد و روز جمعه شدت گرفت.

 

فرماندهان ارتش کشورهای غرب آفريقا نشست فوق‌العاده‌ای را در باماکو به‌منظور "آزادسازی" شمال مالی که از ۹ ماه پيش تاکنون در دست اسلامگرايان مسلح است، برگزار کردند

شمال کشور مالی از  آغاز سال ۲۰۱۲ تحت کنترل شبه‌نظاميان اسلام‌گرای نزديک به القاعده قرار دارد. اين اسلام‌گرايان گفته‌اند قصد دارند قوانين اسلامی سخت‌گيرانه‌ای را به اجرا در آورند.

 

در حالی که عمليات نظامی شبه‌نظاميان اسلام‌گرا متوقف شده بود در چند روز گذشته آن‌ها بار ديگر حملات خود را آغاز و روز پنج‌شنبه شهر کونا را تصرف کردند. آن‌ها قصد داشتند به سمت جنوب مالی به حملات خود ادامه دهند که با ضدحمله نيروهای ارتش مالی و فرانسه مواجه شدند.

 

رئيس‌جمهور فرانسه در مورد اين‌که با تروريست‌ها چه خواهد شد گفت: "آن‌ها را در صورت امکان دستگير و يا نابود خواهيم کرد."

 

فرانسوا اولاند در همين حال تأکيد کرد: "ما قصد ماندن در مالی را نداريم. فرانسه بايد در موارد استثنايی و در محدوده زمانی مشخص وارد آفريقا شود؛ کاری که ما انجام می‌دهيم."

 

امروز همچنين اعلام شد که ۹۰۰ سرباز نيجريه‌ای در چهارچوب اعزام نيروهای کشورهای آفريقايی برای مبارزه با شبه‌نظاميان اسلامگرا در ۲۴ ساعت آينده وارد مالی خواهند شد. اين تعداد نفرات ۳۰۰ سرباز بيشتر از تعدادی است که پيش از اين در نظر گرفته شده بود.

 

کمی پيش از آن فرماندهان ارتش کشورهای غرب آفريقا نشست فوق‌العاده‌ای را در باماکو به‌منظور "آزادسازی" شمال مالی که از ۹ ماه پيش تاکنون در دست اسلامگرايان مسلح است، برگزار کردند.

 

به‌گفته فرانسوا اولاند حملات امشب به مواضع اسلامگرايان "به اهداف خود دست يافت" و "فرانسه به اعزام نيروهای زمينی و هوايی ادامه می‌دهد."

 

کميساريای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان تعداد افرادی که محل زندگی خود را در مالی را ترک کرده‌اند حدود ۲۳۰ هزار نفر و تعداد پناهندگان مالی را ۱۵۰ هزار نفر اعلام کرده است

يک مقام امنيتی گفته است حملات امشب هواپيماهای فرانسوی دست‌کم جان پنج شبه‌نظامی را گرفته و يکی از ساکنان مناطق جنگی نيز از فرار شبه‌نظاميان اسلامگرا خبر داده است.

 

از سوی ديگر اسلامگرايان تندرو شهرهای شمال مالی را که در تصرف خود دارند تخليه کرده‌اند.

 

بنا بر آمار کميساريای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان تعداد افرادی که محل زندگی خود را در مالی ترک کرده‌اند حدود ۲۳۰ هزار نفر می‌شوند. تعداد پناهندگان مالی که به دليل وضعيت جنگی اين کشور مجبور به ترک آن شده‌اند نيز ۱۵۰ هزار نفر اعلام شده است که به کشورهای همسايه رفته‌اند.

 

از اين تعداد ۵۴ هزار و ۵۴ نفر در موريتانی، ۵۰ هزار نفر در نيجريه، ۳۸ هزار و ۸۰۰ نفر در بورکينا فاسو و يک هزار و ۵۰۰ نفر در الجزاير پناهنده شده‌اند.

 

همچنين برنامه غذايی جهانی، شاخه کمک غذايی سازمان ملل و چندين نهاد غيردولتی که به پخش غذا در مالی ياری می‌رسانند، تأکيد کرده‌اند که ۱۲۹ ميليون دلار (۹۵ ميليون يورو) کسری بودجه برای پاسخگويی به نيازهای موجود دارند.

 

کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا اعلام کرد به احتمال قوی روز پنج‌شنبه نشست فوق‌العاده وزرای امور خارجه کشورهای عضو اين اتحاديه در رابطه با وضعيت کشور مالی برگزار خواهد شد.

 

کاترين اشتون با تأکيد بر اهميت "پاسخ جهانی متحد" در مورد مالی، گفت اين جلسه به موضوع "سهم احتمالی اقدامات اتحاديه اروپا در مالی" خواهد پرداخت.

 

اين در حالی است که امروز سازمان همکاری اسلامی با انتشار بيانيه‌ای خواهان "آتش‌بس فوری" در مالی شد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

بیا ناز نکن دیگه .....از خودمونی دیگه....قرار نبود که تعارف کنی ها...ما که بخاطر خوشگلیت حقوق و مواجب بهت نمی دیم که در فرانسه بگردی و حال کنی ...حال شما باید جانم دوباره برای ما یه کاری انجام بدی....بیا این چند میلیون رو بگیر و بین ملاها و کدخداها و مسجدی ها و راننده تاکسی های کشور مالی پخش کن که باهاش چند تا وانت تویاتا و یه مشت اسلحه روسی بخرن و یه قشون افراد بیکاره چند روزی اجیر کنن و اینها رو بریزن تو وانت ها و به مسیحی ها حمله کنن....و ما هم بعنوان حافظ صلح میرزیم تو اونجا ...دیگه کاریت نباشه که بعدش چی میشه اون مسئله فقط فرانسوی هاست ....فقط باید کارت رو درست حسابی انجام بدی درست عین همون کارت که در لیبی کردی...یه سری قرآن و مفاتیه و پارچه چادری و روسری و لوازم آرایش هم قبلآ برات تهیه کردیم که با خودت می بری به کشور مالی.....یالله برو ببینم که این دفعه چیکار می کنی ...؟...ببخشید سوریه چی ؟...اون مال روس هاست..

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما