خانه | خبر | اخبارجهان

اعلام آمادگی دولت سوريه و مخالفان برای بررسی پيشنهاد آتش‌بس

چهارشنبه, 1391-07-26 13:19
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دولت سوريه در عين حملات هوايی متعدد به قرارگاه‌های شورشيان در يکی از بزرگراه‌های اصلی اين کشور، برای بررسی و مذاکره درباره طرح آتش‌بس پيشنهادی اخضر ابراهيمی، نماينده ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب اعلام آمادگی کرد.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان ديده‌بان حقوق بشر سوريه روز گذشته، سه‌شنبه ۱۶ اکتبر (۲۵ مهر) اعلام کرد حملات هوايی بامداد سه‌شنبه که در حوالی منطقه معره النعمان اتفاق افتاد، "خشونت‌آميزترين" رويداد از زمانی که شورشيان اين منطقه استراتژيک را در هفته گذشته تسخير کرده‌اند، بوده است.

 

در همين حال، وزارت امور خارجه سوريه ساعاتی پيش‌تر اعلام کرده بود که منتظر مذاکره با اخضر ابراهيمی درباره طرح پيشنهادی او برای برقراری آتش‌بس در تعطيلات عيد قربان (اواخر اکتبر) است.

 

ابراهيمی اين پيشنهاد را در طول سفرش به کشورهای منطقه خاورميانه مطرح کرده است.

 

سازمان ديده‌بان حقوق بشر سوريه که در لندن مستقر است، اعلام کرد که از هر گونه آتش‌بسی در سوريه استقبال می‌کند اما هشدار داد که برای پايان دادن به بمباران روزانه، هم‌اکنون توپ در زمين دولت سوريه است.

 

عبدالباسط سيدا، رئیس شورای ملی سوریه، گفت شورشيان فقط دارند از خود دفاع می‌کنند بنابراين طبيعی است که وقتی ماشين جنگ متوقف شود، آنها نيز دست از خصومت بردارند

جهاد المقدسی، سخنگوی وزارت امور خارجه سوريه نيز تأکيد کرد که شورشيان و حمايت‌کنندگان آنها نيز بايد در مذاکرات برای برقراری آتش‌بس شرکت کنند.

 

او در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: "موفقيت‌آميز شدن هر گونه ابتکار عملی، مشارکت هر دو طرف را می‌طلبد."

 

المقدسی افزود: "سوريه که يک طرف ماجراست به بررسی اين گزينه علاقه‌مند است و ما منتظر مذاکره با آقای ابراهيمی هستيم تا بدانيم موضع‌گيری ديگر کشورهای بانفوذی که او در سفرش با سران آنها مذاکره کرده است چيست. آيا آنها به گروه‌های مسلحی که اين کشورها ميزبان‌شان شده‌اند و بودجه و سلاح آنها را تأمين می‌کنند فشار می‌آورند که اين آتش‌بس را بپذيرند؟"

 

شورای ملی انتقالی سوريه که از گروه‌های اصلی مخالف دولت اين کشور است نيز گفت از ارتش آزادی‌بخش سوريه انتظار دارد که در صورت متوقف شدن خشونت‌ها از سوی دولت، به مانند آن عمل کند، اما توقع دارد که ابتدا دولت در اين زمينه اقدام کند.

 

عبدالباسط سيدا، رئیس شورای ملی سوریه، در اين‌باره به خبرگزاری فرانسه گفت شورشيان "فقط دارند از خود دفاع می‌کنند بنابراين طبيعی است که وقتی ماشين جنگ متوقف شود، آنها نيز دست از خصومت بردارند."

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما