خانه | خبر | اخبارجهان

شورای امنيت حمله نظامی از خاک سوريه به ترکيه را محکوم کرد

جمعه, 1391-07-14 10:29
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شورای امنيت سازمان ملل متحد حملات مرگبار از خاک سوريه به ترکيه را که منجر به کشته شدن پنج غيرنظامی شد به‌شدت محکوم کرد و گفت "چنين خشونت‌هایی نقض قوانين بين‌المللی است و بلافاصله بايد متوقف شده و تکرار نشوند."

 

به گزارش رويترز، شامگاه روز گذشته، پنج‌شنبه چهارم اکتبر (۱۳ مهر) شورای امنيت سازمان ملل به صدور قطعنامه‌ای حملات خمپاره‌ای از خاک سوريه به ترکيه را محکوم کرد.

 

در اين قطعنامه آمده است: "اعضای شورای امنيت تأکيد می‌کنند که اين رويداد تأثير شديد بحران سوريه بر امنيت همسايگانش و صلح و ثبات در منطقه را برجسته می‌سازد."

 

۱۵ عضو شورای امنيت در قطعنامه خود دولت سوريه را فراخواندند تا به حاکميت و تماميت ارضی همسايگان خود احترام بگذارد.

 

در جدی‌ترين تقابل ميان دو همسايه در طول قيام ۱۸ ماهه مردم سوريه عليه حکومت بشار اسد، روز چهارشنبه سوم اکتبر (۱۲ مهر) ارتش سوريه با خمپاره شهرک آقچا قلعه در خاک ترکيه را هدف قرار داد که اين اتفاق واکنش سريع ارتش ترکيه را در پی داشت.

 

مقامات ترکيه گفته‌اند سوريه از بابت حملات به خاک ترکيه عذرخواهی کرده است در حالی که بشار جعفری، نماينده سوريه در سازمان ملل با رد اين اظهارات گفت: سوريه از حملات انجام شده به مناطق مرزی ترکيه عذرخواهی نکرده و تحقيقات برای يافتن عاملان اين حمله ادامه دارد

ارتش ترکيه در دو حمله متقابل به خاک سوريه چندين سرباز سوريه‌ای را کشت.

 

دولت ترکيه گفت، اقدام متجاوزانه ارتش سوريه در خاک ترکيه به تهديدی جدی برای امنيت ملی آن تبديل شده است و پارلمان اين کشور نيز روز گذشته اجازه استفاده از نيروهای ترکيه در خارج از مرزهای اين کشور را صادر کرد.

 

در همين حال رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه روز گذشته گفت کشورش قصدی برای جنگ با سوريه ندارد و خواهان حفظ صلح و امنيت در منطقه است.

 

اردوغان گفت: "اين نخستين حمله از سوی نظاميان سوريه نيست بلکه تاکنون هفت بار نيروهای سوريه به سوی خاک ترکيه آتش گشوده‌اند با اين حال ما تأکيد می‌کنيم که خواهان جنگ نيستيم."

 

به گفته بشير آتالای، معاون نخست‌وزير ترکيه موافقت پارلمان اين کشور با اجازه استفاده از نيروهای ترکيه در خارج از مرزهای اين کشور به معنای اعلام جنگ عليه سوريه نيست و تنها به اين خاطر است که از شهروندان ترکيه‌ای حفاظت کند.

 

مقامات ترکيه گفته‌اند سوريه از بابت حملات به خاک ترکيه عذرخواهی کرده است در حالی که بشار جعفری، نماينده سوريه در سازمان ملل با رد اين اظهارات گفت: "سوريه از حملات انجام شده به مناطق مرزی ترکيه عذرخواهی نکرده و تحقيقات برای يافتن عاملان اين حمله ادامه دارد."

 

وی هم‌دردی وزير اطلاع‌رسانی سوريه به بازماندگان حمله اخير را به معنای عذرخواهی رسمی اين کشور ندانشت و گفت هنوز عاملان اين حمله مشخص نيستند و تحقيقات رسمی در اين زمينه پايان نيافته است.

 

نماينده سوريه در سازمان ملل با تأکيد بر اين‌که کشورش خواهان جنگ با ترکيه نيست، از مقامات آنکارا خواست تا مانع ورود "تروريست‌ها" از خاک ترکيه به داخل سوريه شوند.

 

کشورهای غربی نيز حملات به خاک ترکيه را محکوم کرده‌اند. چين، روسيه و ايران که هم‌پيمانان حکومت بشار اسد هستند از ترکيه و سوريه خواسته‌اند از درگيری‌های نظامی بپرهيزند و خويشتن‌داری کنند.

Share this
Share/Save/Bookmark

هیچکس حرفی بجز حرف بشار جعفری را باور ندارد. مشتی اوباشان غرب و سران نوکر صفت و مرتجع عرب به سوریه حمله برده اند و روزانه مردم حتی کودکان را قتل عام می کنند تا بنفع غرب و اسراییل بر مسند نشینند. ترکیه سگ امپریالیسم نقش ویژه ای در این جنایت علیه مردم سوریه و منطقه بازی می کند که باید شدیدا محکوم گردد.

روزنامه یورت ترکیه اعلام کرد که اردوغان خود مسئول کشتن 4 نفر ترک که اعلام شده بود سوریه انجام داده است هست زیرا خود بمب افکن ها را به تروریست های سوری داد که به ترکیه بمب بیاندازند و با این کار پای ناتو را به میان آورد. ****اردوغان نوکری بیش نیست و بیش از 60 در صد از مردم ترکیه با سیاستهای این نوکر صفت در سوریه مخالفند. ترکیه به دروغ پخش کرد که سوریه معذرت خواسته است که دروغی بیش نیست. Turkish Yurt Newspaper said that the government of the Development and Justice Party has to take a neutral stance on the events in Syria instead of supporting the groups of the so-called the armed opposition http://hamsayeh.net/world/2367-yurt-newspaper-erdogans-government-handed... ****رادیو دولتی آلمان گزارش داد که "اپوزیسیون" عامل سوریه مسئولیت بمباران ترکیه که چهار تن کشته شدند را بعهده گرفته است. http://www.globalresearch.ca/german-state-tv-reports-syrian-rebels-claim...

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما