خانه | خبر | اخبارجهان

احتمال برخورد قانونی پنتاگون با افشاکننده ماجرای قتل بن لادن

جمعه, 1391-06-10 21:30
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد، تفنگدار نیروی دریایی که گزارش حمله به بن لادن و کشته شدن او را منتشر کرده ‌است به خاطر نقض پیمان عدم افشای جزئیات آن حادثه می‌تواند با برخورد قانونی مواجه شود.

به گزارش نشریه تلگراف، در نامه‌ای که به دست گزارشگران خبرگزاری رویترز رسیده و پس از آن نیز پنتاگون منتشرش ساخته، یکی از وکلای ارشد پنتاگون خاطرنشان کرده ‌است، وزارت دفاع همچنین با هر کسی که در انتشار این کتاب با نویسنده آن همکاری کرده، برخورد قانونی خواهد کرد.

این نامه خطاب به نویسنده کتاب "روزی که آسان نبود" نوشته شده که اسم مستعار "مارک اوون" را برای خود برگزیده‌ است.

این کتاب ماجرای عملیات نیروی دریایی آمریکا برای کشتن اسامه بن لادن، رهبر سازمان القاعده را روایت می‌کند. عنوان فرعی آن نیز "نخستین و تنها روایت دست اول از مأموریت نیروی دریایی است که به کشته شدن اسامه بن لادن انجامید."

در نامه وکیل پنتاگون از دو توافق‌نامه‌ای صحبت شده که به امضای نویسنده کتاب رسیده است، توافق‌نامه‌هايی که او را به طور قانونی متعهد می‌کرد هیچگاه اطلاعات طبقه‌بندی شده را فاش نکند

در نامه وکیل پنتاگون از دو توافق‌نامه‌ای صحبت شده که به امضای نویسنده کتاب رسیده است، توافق‌نامه‌هايی که او را به طور قانونی متعهد می‌کرد هیچگاه اطلاعات طبقه‌بندی شده را فاش نکند و انتشار این اطلاعات جرم محسوب می‌شود.

در این نامه که به امضای ج جانسون رسیده، آمده است: "شما نقض پیمان کرده‌اید و توافق‌نامه‌های عدم افشای اطلاعات را که امضا کرده‌اید، نادیده گرفته‌اید."

او اضافه کرده است: "وزارت دفاع در نظر دارد شما و تمام افرادی را که در هماهنگی با شما عمل کرده‌اند، تحت پیگرد قانونی قرار دهد و تمام مواردی را که از نظر قانونی برای جبران خسارات ما با توجه به این وضعیت، مورد نیاز باشد، دنبال کند."

شاید امید نویسنده کتاب بر این بوده است که با انتشار کتابش با نام مستعار، هویت واقعی‌‌اش ناشناس باقی می‌ماند اما نام واقعی او یعنی مت بیسونت به سرعت افشا شد و رویترز نیز به طور مستقل آن را تأیید کرد.

هنوز مشخص نیست که پنتاگون چند نفر دیگر را در این زمینه مجرم به شمار می‌آورد، چرا که در نامه جانسون به شکلی بسیار کلی به آنها اشاره شده است.

رسانه‌ها این کتاب را پوشش خبری گسترده‌ای داده‌اند و نامه پنتاگون می‌گوید هم‌اکنون پیش از انتشار رسمی کتاب در هفته آینده، چندین نسخه از آن منتشر شده است.

در این نامه هیچ توضیحی داده نشده که نویسنده کتاب کدام اطلاعات طبقه‌بندی شده را افشا کرده، اما در کتاب آمده است، بن لادن که غیرمسلح بود از اتاق خواب خود به بیرون نگاه می‌کرد که به سر او شلیک شد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما