خانه | خبر | اخبارجهان

سوریه با دخالت سپاه برای نجات گروگان‌های ایرانی مخالفت کرد

جمعه, 1391-05-27 14:38
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مقامات آمریکایی می‌گویند: بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، درخواست سپاه پاسداران را برای انجام عملیات نجات گروگان‌های ایرانی در سوریه، نپذیرفت.

 
به گزارش وال استریت ژورنال، مقامات آمریکایی بر اساس آخرین گزارش‌های سرویس‌های اطلاعاتی می‌گویند که قاسم سلیمانی (فرمانده نیروی قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) هفته گذشته از بشار اسد درخواست کرده است تا برای رهایی گروگان‌های ایرانی اقدام کند یا اجازه دهد که ایرانی‌ها خود ماموریتی را برای رهایی آنها به کار گیرند. بشار اسد اما این درخواست را نپذیرفته است.
 
شورشیان سوریه اتوبوسی حامل ۴۸ ایرانی را که ادعا می‌کردند برای زیارت به دمشق می‌روند، متوقف ساخت. آمریکا می‌گوید دست کم تعدادی از این افراد، ماموران سپاه پاسداران ایران هستند که برای تعلیم نیروهای حکومت و هدایت ماموریت برای رژیم دمشق به سوریه فرستاده شده‌اند.
 
مقامات ایران و سوریه ایرانیان دستگیر شده را زائر خوانده‌اند و حکومت ایران ضمن تائید کارت‌های عضویت سپاه برخی از این اسرا، آنان را سپاهیان بازنشسته دانست.
 
اگر درخواست سلیمانی از اسد برای عملیات مستقیم سپاه قدس صحت داشته باشد، این احتمال که زائران ایرانی به واقع ماموران سپاه پاسداران با عملیاتی مشخص باشند، تقویت می‌شود.
 
براساس گزارش وال استریت ژورنال، تنها می‌توان حدس زد که چرا دمشق این درخواست را رد کرده است. برخی به این نکته اشاره می‌کنند که بشار اسد به ایفای نقش بیش از حد ایران در سوریه بی‌میل است چراکه این امر می‌تواند دولت‌های ترکیه و خلیج فارس را تحریک کند تا حمایت خود از شورشیان را تشدید کنند.
مقامات آمریکایی می‌گویند اطلاعات یادشده درباره درخواست تهران از دمشق را از منابع متعدد، جاسوسان، ردگیری ارتباطات و تصاویر ماهواره‌ای به دست آورده‌اند.
 
براساس گزارش وال استریت ژورنال، تنها می‌توان حدس زد که چرا دمشق این درخواست را رد کرده است. برخی به این نکته اشاره می‌کنند که بشار اسد به ایفای نقش بیش از حد ایران در سوریه بی‌میل است چراکه این امر می‌تواند دولت‌های ترکیه و خلیج فارس را تحریک کند تا حمایت خود از شورشیان را تشدید کنند.
 
سرتیپ مالک الکردی، فرمانده عملیات و نایب رئیس ارتش آزاد سوریه نیز روز گذشته شانزدهم ماه اوت در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفته است اگر حکومت ایران حقوق و شان انسانی مردم خود را محترم بشمارد و برای توقف کشتار در سوریه تلاش کند، گروگان‌های ایرانی را آزاد می‌کنیم.
 
ایران در ماه‌های اخیر، حمایت خود را از بشار اسد بیش از پیش گسترش داده است. این در حالی است که دولت بشار اسد به دلیل سرکوب خونین قیام مردم از سوی جامعه جهانی با تحریم‌های مالی و محکومیت بین‌المللی مواجه شده است.
 
گفته می‌شود ایران از طرف رژیم سوریه، وظیفه ایجاد اختلال در ارتباطات شورشیان را برعهده گرفته است. یک مامور آمریکایی می‌گوید: "ایران حملات سایبری را برعهده دارد." 
 
سازمان ملل به ماموریت صلح‌بانان خود در سوریه پایان داد
 
بحران و عدم امنیت در سوریه در روزهای اخیر به اوج خود رسیده است. چند روز مانده به پایان زمان رسمی ماموریت صلح‌بانان سازمان ملل در سوریه، این سازمان نیز به ماموریت آنان در این منطقه پایان داده است.
 
سازمان ملل متحد تصمیم گرفته است تا مرکزی کوچک در پیوند با امور شهروندی در سوریه تاسیس کند. پیشتر این سازمان دفتری سیاسی در سوریه داشت. به این ترتیب، ماموریت صلح‌بانان این سازمان در پایان روز یکشنبه آینده به پایان خواهد رسید.
 
سازمان ملل متحد تصمیم گرفته است تا مرکزی کوچک در پیوند با امور شهروندی در سوریه تاسیس کند. پیشتر این سازمان دفتری سیاسی در سوریه داشت. به این ترتیب، ماموریت صلح‌بانان این سازمان در پایان روز یکشنبه آینده به پایان خواهد رسید.
جرارد آراد، نماینده دائمی فرانسه در سازمان ملل متحد و دبیر شورای امنیت، روز پنجشنبه ۱۶ آگوست(۲۶ مرداد)، پس از جلسه شورای امنیت اعلام کرد: "شرایط ادامه این ماموریت مناسب نبود."

حضور صلح‌بانان سازمان ملل متحد در سوریه، بخشی از طرح صلح کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب بود.
 
گشت‌زنی صلح‌بانان سازمان ملل، از دو ماه پیش به دلیل "تامین سلامت جانی" آنها متوقف شده بود. کوفی عنان نیز که طرح صلح او با شکست روبه‌رو شد، چندی پیش، استعفای خود را از نمایندگی سازمان ملل و اتحادیه عرب در موضوع سوریه، اعلام کرد. این تصمیم یک روز پس از انفجار بمب در نزدیکی محل اقامت صلح‌بانان در دمشق، پایتخت سوریه اعلام شده است.
 
دو روز قبل، پانزدهم ماه اوت، اعضای سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی در پی نشست اضطراری‌ای که روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (۱۴ و ۱۵ اوت ۲۰۱۲) به میزبانی عربستان سعودی در مکه برگزار شد، عضویت سوریه را در این سازمان را به حالت تعلیق در آوردند
.
اکمل الدین احسان اوغلو، دبیر کل سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی در این نشست گفت: "سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی برای رژیم‌هایی که مردم خود را می کشند جایی ندارد."
 
در بیانیه‌ای که در پایان اجلاس منتشر شد آمده است: "مسلمانان دیگر نمی‌توانند حکومتی را که مردم خود را قتل عام می کند بپذیرند."
 
در نشست سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی در مکه، سران حدود ۴۰ کشور عربی، آفریقایی و آسیایی شرکت داشتند و ایران تنها مخالف تعلیق عضویت سوریه در سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی بود. علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، تعلیق سوریه را غیر منصفانه و غیر عادلانه خواند. 
Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما