خانه | خبر | اخبارجهان

خط لوله نفتی جديد امارات برای دور زدن تنگه هرمز

دوشنبه, 1391-04-26 12:04
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

امارات متحده عربی روز گذشته خط لوله نفتی جديد خود را که تنگه هرمز را دور می‌زند افتتاح کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز يکشنبه ۱۵ ژوئيه (۲۵ تيرماه) امارات متحده عربی خط لوله جديد نفتی ۳۶۰ کيلومتری خود را برای انتقال نفت خام به پاکستان و از آن‌جا به بندر فجيره در ساحل دريای عمان افتتاح کرد.

اين اقدام امارات متحده عربی در واقع برای دور زدن بستن احتمالی تنگه هرمز توسط جمهوری اسلامی ايران صورت می‌گيرد.

سوم ژوئيه يک مقام نفتی امارات اعلام کرده بود که اين خط لوله نفتی به‌طور منظم از ماه اوت آغاز به‌کار خواهد کرد.

نخستين ظرفيت اين خط لوله نفتی يک ميليون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز اعلام شده که قرار است به يک ميليون ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزايش يابد.

نخستين ظرفيت اين خط لوله نفتی يک ميليون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز اعلام شده که قرار است به يک ميليون ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزايش يابد

امارات متحده عربی که عضو اوپک است روزانه دو ميليون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت توليد می‌کند.

در ماه‌های اخير، با تشديد تحريم‌های بين‌المللی عليه ايران که به منظور کنترل برنامه‌های هسته‌ای ايران صورت می‌گيرد، بارها بحث بستن تنگه هرمز از سوی مقامات ايرانی طرح شده است.

يک‌صد نماينده مجلس ايران روز دوشنبه ۱۲ تير، هم‌زمان با آغاز تحريم‌های اتحاديه اروپا عليه ايران طرح دو فوريتی بستن تنگه هرمز را با هدف "مقابله با تحريم‌کنندگان" امضا کرده بودند.

سخنگوی وزارت خارجه آمريکا ۱۳ تير ۱۳۹۱ در واکنش به اين اقدام، گفته بود: "هر گونه تلاش ايران برای بستن اين تنگه يا وادار کردن کشتی‌ها به دريافت اجازه عبور از مقامات ايران مغاير حقوق بين‌المللی بوده و مورد پذيرش مقامات آمريکا قرار نخواهد گرفت."

با اين حال روز گذشته سرلشکر حسن فيروزآبادی، رئيس کل ستاد نيروهای مسلح ايران گفت اين کشور "بنا ندارد تنگه هرمز را ببندد" و تصميم "اجرای بستن تنگه هرمز" به عهده آيت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران است.

با تهديد به بستن تنگه هرمز از سوی ايران آمريکا به تقويت نظامی خود دست زده و چند کشتی و ناو جنگی را به اين منطقه ارسال کرده است.

تنگه هرمز حدود ۵۰ کيلومتر عرض و ۲۰۰ کيلومتر طول دارد که خليج فارس و دريای عمان را به هم متصل می‌کند. در حال حاضر همه نفت توليدی عراق، کويت و قطر و بخش زيادی از نفت توليدی عربستان و امارات و همچنين بخشی از گاز توليدی قطر برای ورود به بازرهای جهانی از تنگه هرمز عبور می‌کند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

پیش بینی میشد و می شود که تمام کشورهای جنوبی خلیج پارس همین روش را دنبال کنند و عربستان و کویت و دگر کشور های منطقه با احداث لوله های دیگر تمام نفت خودرا به دریای سرخ و یا عمان برسانند. انوقت علی میماند و خلیجش. میتواند خودش به تنهایی در ان شناکند. خرچسونک بازی در اوردن برای دنیا این عواقب هم دارد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما