خانه | خبر | اخبارجهان

اعزام ناظران سازمان ملل به محل کشتار تریمسه

شنبه, 1391-04-24 18:12
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
دبیرکل سازمان مل متحد استفاده نیروهای حکومتی سوریه از توپ‌خانه سنگین و بمباران مناطق مسکونی در این کشور را که به کشتار روستای تریمسه منجر شده‌است، محکوم کرد.
 
به گزارش رویترز،‌بان کی‌ مون روز جمعه، ۱۳ ژوئیه (۲۳ تیر) با انتشار بیانیه‌ای درباره رویداد تریمسه که به کشته شدن بیش از ۲۰۰ تن انجامید، اظهار داشت که این رخداد “تردیدهایی جدی” را نسبت به تعهدات بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در رابطه با طرح صلح در این کشور به وجود آورده‌ است.
 
او گفت: “من به قوی‌ترین شکل ممکن استفاده کور از توپ‌خانه سنگین و بمباران مناطق مسکونی از جمله تیراندازی از هلیکوپترها را محکوم می‌کنم.”
 
هیلاری کلینتون گفت که کشتار تریمسه نشان می‌دهد قدرت‌های جهانی باید فشار خود را بر حکومت بشار اسد برای اجرای طرح انتقال قدرت سیاسی در سوریه که مورد حمایت سازمان ملل متحد است، افزایش دهند
بان کی مون همچنین با اشاره به دیدار روز دوشنبه بشار اسد با کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه اظهار داشت: “این رویدادها تردیدهایی جدی را نسبت به اظهارات اخیر رئیس جمهور اسد در دیدار با سفیر ویژه سازمان ملل و اعلام تعهد او به طرح شش ماده‌ای [صلح در سوریه] به وجود می‌آورد.”
 
در همین حال وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز خشم خود را به خاطر رخداد تریمسه و گزارش‌هایی که از هجوم نیروهای حکومتی سوریه به این روستا در استان حما منتشر شده‌ است، ابراز کرد.
 
هیلاری کلینتون گفت: “گزارش حمله به روستای تریمسه و استفاده از تو‌پ‌خانه، تانک و هلیکوپتر شاهد مسلمی است که حکومت سوریه عامدانه شهروندان بی‌گناه را به قتل می‌رساند.”
 
او افزود: “ما خواستار آتش‌بس فوری در حما و نواحی اطراف آن هستیم تا ناظران سازمان ملل متحد اجازه پیدا کنند وارد روستای تریمسه شوند.”
 
کلینتون در بخشی دیگر از بیانیه خود گفت: “کسانی که این مرتکب این اعمال بی‌رحمانه شده‌اند شناسایی خواهند شد و حساب پس خواهند داد.”
 
بر اساس گزارش‌ها روز پنج‌شنبه، ۱۲ ژوئیه بیش از ۲۰۰ تن در روستای تریمسه از استان حما سوریه کشته شدند که مخالفان آن را به ارتش و شبه‌نظامیان طرفدار حکومت نسبت داده‌اند.
 
گفته می‌شود در میان کشته شدگان هم از نظامیان مخالف حکومت و هم افراد غیرنظامی وجود داشتند. حکومت سوریه می‌گوید این عملیات نظامی تنها علیه شوشیان مسلح بود.
 
هیچ شاهد مستقلی نیست که بتوان این گزارش‌ها را تایید کرد. با این حال گروهی از ناظران سازمان ملل  امروز (شنبه) دمشق را به مقصد روستای تریمسه ترک کردند و امیدوارند که بتوانند وارد این روستا بشوند.
 
هیلاری کلینتون همچنین گفت که کشتار تریمسه نشان می‌دهد قدرت‌های جهانی باید فشار خود را بر حکومت بشار اسد برای اجرای طرح انتقال قدرت سیاسی در سوریه که مورد حمایت سازمان ملل متحد است، افزایش دهند.
 
این سخنان در حالی بیان می‌شود که در شورای امنیت سازمان ملل متحد اختلاف شدیدی در رابطه با قطعنامه جدیدی وجود دارد که تحریم حکومت سوریه و امکان دخالت نظامی در این کشور را در صورت عدم توقف خشونت‌ها فراهم می‌آورد.
 

غرب از این قطعنامه حمایت می‌کند، اما چین و روسیه دو عضو شورای امنیت که حق وتو دارند با آن مخالف هستند. 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما