خانه | خبر | اخبارجهان

ديدار رهبران شورای ملی سوريه با مقامات روسيه

چهارشنبه, 1391-04-21 14:35
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رهبران شورای ملی سوريه از نيروهای اپوزيسيون اين کشور با مقامات روسيه در مسکو ديدار و گفت‌وگو کردند.

رسانه‌های جهانی گزارش دادند، هيئت سوريه‌ای شامل عبدالباسط سيدا، رهبر شورای ملی سوريه، برهان غليون رهبر سابق اين شورا و باسما کودمانی از اعضای هيئت اجرايی آن است که با سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه ديدار ‌کردند.

روسيه متحد اصلی بشار اسد، رئيس جمهوری سوريه محسوب می‌شود که تاکنون به جامعه جهانی و سازمان ملل متحد اجازه سخت‌گيری‌ عليه او را نداده ‌است.

اما با افزايش شمار کشته‌شدگان در قيام مردم سوريه عليه حکومت اسد، فشار جهانی بر مسکو نيز بيشتر شده ‌است. از اين رو حضور مخالفان بشار اسد در مسکو و ديدار با مقامات روسيه، پاسخی به اين فشارها تعبير می‌شود.

پيش از اين نشست که از ساعاتی قبل، صبح چهارشنبه ۱۱ ژوئيه (۲۱ تير) آغاز شده ‌‌است، باسما کودمانی تأکيد کرد که شورای ملی سوريه هرگونه گفت‌وگويی با حکومت اسد را رد می‌کند.

شورای ملی سوريه در اين ديدار گفت مخالف گفت‌وگو با مقامات حاکم است، اما از گفت‌وگو برای اجرای مکانيسم تحت نظارت سازمان ملل متحد جانب‌داری می‌کند

گاردين به نقل از خبرگزاری روسی ريانووستی گزارش داد که باسما کودمانی گفت: "بحث ما درباره مکانيسم سياسی و راه‌ حلی است که اتحاديه عرب آن را در رابطه با بحران سوريه ارائه کرده ‌است. و اين مکانيسم را بايد شورای امنيت سازمان ملل متحد بپذيرد."

او اضافه کرد که شورای ملی سوريه مخالف "گفت‌وگو با مقامات حاکم" است، اما از "گفت‌وگو برای اجرای اين مکانيسم تحت نظارت سازمان ملل متحد" جانب‌داری می‌کند.

کودمانی همچنين با اشاره به نقش کليدی روسيه در مسئله سوريه گفت، اميدوار است اين کشور برای تغيير رژيم در سوريه و برقراری يک نظام دموکراتيک به آن‌ها ياری برساند.

لاوروف پيش از اين نيز در روز ۹ ژوئيه (دوشنبه) با ميشل کيلو از ديگر رهبران اپوزيسيون سوريه ديدار کرده بود.

لاوروف در آن ديدار ضمن تأکيد بر اجرای طرح صلح کوفی عنان گفته بود که روسيه در اين راه "هم با دولت سوريه و هم با گروه‌های مختلف اپوزيسيون اين کشور کار می‌کند."

طرح کوفی عنان، سفير ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب در امور سوريه که به منظور برقراری صلح در اين کشور ارائه شده‌، تاکنون ناکام مانده ‌است، طوری که از زمان آغاز اجرای آن در ماه آوريل شمار کشته‌شدگان رويدادهای سوريه به مراتب افزايش يافته ‌است.

عنان نيز به ناکامی طرح خود اعتراف کرده با اين حال در روزهای اخير تلاش‌های ديپلماتيک خود را برای پايان دادن به بحران سوريه بيشتر کرده‌است.

او روز گذشته (سه‌شنبه) با مقامات ايران در تهران گفت‌وگو کرد و سپس به بغداد، پايتخت عراق رفت.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما