خانه | خبر | اخبارجهان

ژنرال طلاس از نظاميان نزديک به بشار اسد به فرانسه گريخت

جمعه, 1391-04-16 16:59
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ژنرال مناف طلاس که از افسران نزديک به بشار اسد، رئيس جمهوری سوريه بود از کشور خود گريخت و اکنون در راه پاريس است. هم‌زمان نشست "دوستان سوريه" نيز با حضور نمايندگان کشورهای غربی و عربی در پاريس در حال برگزاری است.

رويترز اين اقدام ژنرال طلاس را کمکی بزرگ به شورشيان سوريه دانست که برای سرنگونی بشار اسد از قدرت تلاش می‌کنند.

بر اساس اين گزارش، مناف طلاس از فرماندهان گارد رياست جمهوری سوريه است که با بشار اسد در کالج نظامی هم‌کلاس بود. او اين هفته به ترکيه گريخت و اکنون نيز در راه پاريس است، شهری که پدر او، وزير سابق دفاع سوريه در آن‌جا اقامت دارد.

هنوز مشخص نيست که ژنرال طلاس به شورشيان ملحق می‌شود چنان‌چه به گفته نزديکانش قصد هم ندارد در نشست "دوستان سوريه" شرکت کند. اما فرار او نشانه آشکاری است که حتی برخی از نزديکان بشار اسد نيز فکر می‌کنند که اسد آخرين روزهای قدرت و حکومت‌داری را سپری می‌کند.

هيلاری کلينتون در اظهاراتی بی‌سابقه در نشست پاريس به نقد سياست‌های چين و روسيه در قبال سوريه پرداخت و گفت که اين دو کشور بايد هزينه وتوی تحريم‌های سازمان ملل متحد عليه بشار اسد را بپردازند

در همين حال از نشست پاريس خبر می‌رسد که هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا، امروز ششم ژوئيه (۱۶ تير) در اظهاراتی بی‌سابقه به نقد سياست‌های چين و روسيه در قبال سوريه پرداخت و گفت که اين دو کشور بايد هزينه وتوی تحريم‌های سازمان ملل متحد عليه بشار اسد را بپردازند.

چين و روسيه از متحدان کليدی بشار اسد و دو عضو شورای امنيت سازمان ملل که حق وتو دارند و تاکنون دوبار قطعنامه‌های اين سازمان عليه بشار اسد را وتو کرده‌اند.

اين دو کشور در نشست "دوستان سوريه" شرکت نکردند که اين امر از ادامه اختلاف‌ها در شورای امنيت سازمان ملل متحد در رابطه با سوريه حکايت دارد.

کلينتون بار ديگر خواست ايالات متحده مبنی بر تصويب قطعنامه تحريم سازمان ملل متحد عليه سوريه را تکرار کرد و گفت: "خيلی صادقانه به شما خواهم گفت. به نظر من روسيه و چين فکر می‌کنند که به هيچ وجه هيچ هزينه‌ای بابت ايستادگی بر مواضعشان در رابطه با حکومت سوريه نمی‌دهند."

او افزود: "تنها راه تغيير شرايط اين است هر ملتی که نماينده‌ای در اين‌جا دارد بی‌درنگ و سرراست برای چين و روسيه روشن کند که هزينه آن را خواهند پرداخت چرا که آن‌ها مانع پيشرفت می‌شوند و آن [قطعنامه سازمان ملل متحد] را وتو می‌کنند که اين ديگر قابل تحمل نيست."

رويترز در گزارش ديگری از نشست "دوستان سوريه" در پاريس نوشته‌ است، رهبران اپوزيسيون سوريه به ديپلمات‌های غربی فشار می‌آورند که طرح ايجاد مناطق پرواز ممنوع را در سوريه اجرا کنند.

اپوزيسيون سوريه اکنون وارد يک جنگ تمام عيار با نيروهای بشار اسد شده‌ است. با اين حال غرب بيشتر به تحريم‌های اقتصادی عليه حکومت سوريه گرايش دارد.

نشست "دوستان سوريه" امروز در پاريس آغاز شد که در آن نمايندگان بيش از يک‌صد کشور شرکت کردند.

در سخنرانی افتتاحيه اين نشست، فرانسوا اولاند، رئيس جمهوری فرانسه خواستار تحريم‌های شديدتر عليه حکومت بشار اسد و حمايت بيشتر از شورشيان شد. او همچنين تأکيد کرد که بشار اسد بايد برود.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما