خانه | خبر | اخبارجهان

ديدار پوتین از اسرائيل و گفت‌وگو درباره ايران

دوشنبه, 1391-04-05 14:52
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ولاديمير پوتين، رئيس جمهوری روسيه به کشور اسرائيل سفر کرد تا با مقامات اين کشور و رهبران فلسطينی ديدار داشته باشد و از جمله در رابطه با برنامه اتمی ايران و بحران سوريه گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اين سفر امروز، ۲۵ ژوئن (پنج تير) به اسرائيل آغاز شد و پوتين ساعاتی بعد با بنيامين نتانياهو و شيمون پرز، نخست‌وزير و رئيس جمهوری اسرائيل گفت‌وگو می‌کند.

يکی از محورهای اين گفت‌وگوها برنامه‌های اتمی ايران خواهد بود و محور ديگر نيز خشونت‌های روزافزون در سوريه است که از ۱۶ ماه پيش در اين کشور آغاز شده ‌است.

پوتين در روز سه‌شنبه به کرانه باختری می‌رود و با محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين ديدار می‌کند و سپس عازم اردن می‌شود تا با ملک عبدالله دوم، پادشاه اين کشور گفت‌وگو کند.

در آستانه اين سفر، يوری اوشاکوف، مشاور ارشد پوتين در امور خارجی گفت، اين سفر نشان از اهميت اين منطقه برای روسيه دارد و به‌منظور استحکام موقعيت روسيه در آن‌جا برنامه‌ريزی شده ‌است.

او اظهار داشت: "البته درباره موضوع سوريه و مسائل مربوط به ايران با جزئيات بحث خواهد شد."

يوری اوشاکوف، مشاور ارشد پوتين: درباره موضوع سوريه و مسائل مربوط به ايران با جزئيات بحث خواهد شد

مسکو و غرب در رابطه با رويدادهای سوريه با يکديگر مخالف هستند و کرملين به‌هيچ وجه از تحريم‌ها عليه اين متحد زمان شوروی جانبداری نمی‌کند، بلکه مخالف هرگونه دخالت خارجی در سوريه است.

بر اساس برآوردها از ماه مارس ۲۰۱۱ و زمان آغاز قيام مردم سوريه عليه حکومت بشار اسد، حدود ۱۵ هزار تن در اين کشور کشته شده‌اند.

روسيه در صدد برگزاری کنفرانس بين‌المللی سوريه است و در اين‌باره با اتحاديه اروپا، ايران، عراق و اردن که از جمله کشورهای عضو اتحاديه عرب است، رايزنی کرده ‌است.

در سفر پوتين به اسرائيل يکی از موضوعات مورد بحث نيز برنامه اتمی ايران خواهد بود که دولت اسرائيل نگرانی‌هايی درباره آن دارد.

اسرائيل و غرب معتقدند ايران قصد دستيابی به سلاح هسته‌ای را دارد و ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا تحريم‌هايی را عليه ايران تصويب کرده‌اند. اما ايران اين ادعا را رد می‌کند.

روسيه به همراه ديگر اعضای گروه ۱+۵ (شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، چين، روسيه و آلمان) گفت‌وگوهای دامنه‌داری را در اين‌باره با ايران انجام داده‌اند و قرار است اين گفت‌وگوها همچنان ادامه داشته باشد.

در نهايت يکی ديگر از محورهای گف‌وگوهای پوتين با نتانياهو و محمود عباس نيز فرايند صلح ميان اسرائيل و فلسطين خواهد بود. اين فرايند از زمان مذاکرات طرفين در سپتامبر ۲۰۱۰ تاکنون به حالت تعليق درآمده‌ است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما