خانه | خبر | اخبارجهان

محمد مرسی رئيس جمهور مصر شد

یکشنبه, 1391-04-04 17:32
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

پس از چند روز تنش و انتظار سرانجام نتايج انتخابات رياست جمهوری مصر اعلام و محمد مرسی، نامزد اسلام‌گرا پيروز انتخابات شناخته شد.

به گزارش منابع خبری جهان، امروز يکشنبه ۲۴ ژوئن (چهارم تيرماه) کميسيون انتخابات مصر نتيجه نهايی دور دوم انتخابات رياست جمهوری مصر را اعلام کرد.

در نشست رسانه‌ای کميسيون انتخابات مصر که ساعاتی پيش آغاز شد سخنگوی اين کميسيون توضيحاتی در مورد شيوه برگزاری انتخابات و فعاليت‌های اين کميسيون ارائه داد و محمد مرسی، نامزد اسلام‌گرايان و احمد شفيق کانديد ديگر مرحله دوم انتخابات را به پذيرش نتيجه انتخابات دعوت نمود و سپس نام محمد مرسی را به‌عنوان رئيس جمهور جديد مصر اعلام کرد.

محمد مرسی توانست ۵۱ و ۷۳ صدم درصد آرا به دست آورد و احمد شفیق، نخست وزیر پيشين مصر، ۴۸ و ۲۷ صدم درصد آرا را کسب کرد.

با اعلام پيروزی محمد مرسی طرفداران وی که در قاهره گرد آمده بودند به شادمانی پرداختند.

محمد مرسی، مهندس ۶۰ ساله و فارغ‌التحصيل از آمريکا نخستين رهبر اسلامی در پرجمعيت‌ترين کشور جهان عرب خواهد بود.

به‌نظر می‌رسد قدرت مانور مرسی پس از حکم دادگاه قانون اساسی مصر مبنی بر انحلال پارلمان اين کشور که بيشترين نماينده را نيروهای اسلام‌گرا در آن داشتند و اعطای قدرت به ارتش برای قانونگذاری و حق کنترل بر تغيير قانون اساسی چندان زياد نباشد

با اين حال به‌نظر می‌رسد قدرت مانور مرسی پس از حکم دادگاه قانون اساسی مصر مبنی بر انحلال پارلمان اين کشور که بيشترين نماينده را نيروهای اسلام‌گرا در آن داشتند و اعطای قدرت به ارتش برای قانونگذاری و حق کنترل بر تغيير قانون اساسی چندان زياد نباشد.

روزنامه‌ مستقل المصری اليوم نوشت که نتيجه انتخابات از روز شنبه مشخص شده بود اما به‌منظور تدارک و اجرای تدابير امنيتی بعد از ظهر امروز اعلام خواهد شد.

اين نخستين انتخابات رياست جمهوری در مصر پس از سرنگونی حکومت ۳۰ ساله حسنی مبارک در روز ۲۲ بهمن ۱۳۹۰ بود.

انتخابات رياست جمهوری در مصر تنش‌هايی را به ويژه در چند روز اخير به‌همراه داشت.

اين تنش‌ها در روز چهارشنبه که کميسيون انتخابات مصر اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوری را تا زمانی نامعلوم به تعويق انداخت، به اوج خود رسيد. اعضای اين کميسيون را شورای عالی نظاميان مصر منصوب کرده‌ است.

اين تنش‌ها و تحصن‌های اعتراضی در حالی ادامه داشت که هر آن انتظار می‌رفت نتايج دور دوم انتخابات رياست جمهوری مصر اعلام شود.

در عين حال، به شدت بيم آن می‌رفت که اعلام نشدن احتمالی نام محمد مرسی، کانديدای گروه اخوان‌المسلمين به عنوان برنده انتخابات، به خشونت‌های تازه‌ای دامن بزند.

گمانه‌زنی‌ها در رابطه با ادامه جنگ قدرت يا حتی شدت پيدا کردن آن در سطحی خطرناک‌تر در اين کشور همچنان ادامه دارد.

مرسی و شفيق روز گذشته (شنبه) پيش از اعلام نتايج انتخابات توسط کميسيون انتخابات مصر نيروهای خود را در دو مکان مختلف قاهره برای نمايش نهايی قدرت گرد آوردند.

هزاران نفر از طرفداران اخوان‌المسلمين روز گذشته برای پنجمين روز در ميدان تحرير پايتخت جمع شده و خواهان به‌رسميت شناختن پيروزی محمد مرسی شدند.

هم‌زمان هزاران نفر از طرفداران احمد شفيق تا پاسی از شب گذشته در محله مدينه نصر قاهره دست به تظاهرات زدند. آن‌ها با سردادن شعارهايی به طرفداری از شفيق تصاويری از او و حسين طنطاوی، رئيس شورای عالی نظاميان مصر را که از زمان برکناری مبارک زمام امور را در دست دارد، حمل می‌کردند.

مقامات حاکم با اوج‌گيری اين تنش‌ها اعلام کردند که تدابير ويژه‌ای برای رويدادهای احتمالی پس از اعلام نتايج انتخابات در نظر گرفته‌اند.

يک مسئول وزارت کشور مصر به خبرگزاری فرانسه گفت بر نيروهای پليس و ارتش افزوده شده و هلی‌کوپترهايی نيز بر فراز قاهره پرواز خواهند کرد تا امنيت پايتخت را حفظ کنند.

اين مقام مسئول افزود مسيرهای منتهی به پارلمان مصر مسدود شدند و تدابير امنيتی در اطراف نهادهای دولتی و تأسيسات حياتی افزايش يافته‌اند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

خوب در مورد همه چیز مینویسید و زیاد هم مینویسید ، از شاهزاده و شاه و پادشاهی خواهان تا محمد مرسی و اسلام در مصر تا رشد القنوشی و اسلام در سودان تا سوریه و عراق و نقشه های امریکا برای آنها تا لیبی و اسلام در لیبی تا حکم ارتداد خواننده رپ تا مدرک لیسانس فلانی تا سروش و گنجی و خاتمی و ترکیه و هواپیمای سرنگون شده تا تحویل نگرفتن احمدی نژاد در برزیل ( آنموقع که تحویل میگرفت لولا ولی خفقان گرفته بودید همینطور همین حالا چاوز تحویل گرفت ) تا سکینه آشتیانی که معلوم نشد چی شد تا ...... اما دریغ از یک کلمه در مورد نقش روسیه در تحولات ایران و خصو صا در مذاکرات هسته ای اخیر ! چرا نمینویسید . مثبت یا منفی ، انتقادی یا موافق ، ..****

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما