خانه | خبر | اخبارجهان

سفر نخستين زن چينی به فضا

یکشنبه, 1391-03-28 15:05
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

چين با فرستادن يک فضانورد زن به فضا که برای نخستين بار در تاريخ فضانوردی این کشور اتفاق افتاد، بلندپروازانه‌ترين مأموريت فضايی‌اش تا به امروز را تجربه کرد.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اين زن چينی به همراه دو فضانورد ديگر طی مأموريت "شنزو ۹" که چهارمين مأموريت فضايی چين با حضور بشر به شمار می‌آيد، طبق برنامه رأس ساعت ۶:۳۷ بعد از ظهر شنبه ۱۶ ژوئن ۲۰۱۲ در صحرای گوبی واقع در شمال غربی چين سوار سفينه شدند و به فضا رفتند. همزمان تصاويری از اين عمليات از تلويزيون دولتی چين پخش شد.

به گفته چنگ وانکوئان، مدير پروژه ارسال سفينه‌های سرنشين‌دار چين به فضا، اين سفينه وارد مدار شده است. او اين عمليات را يک "موفقيت کامل" خواند.

جينگ هايپنگ، فضانورد باسابقه که پيش از اين دو بار ديگر نيز به فضا رفته بود، فرماندهی هیأت اعزامی را در اين مأموريت بر عهده دارد. ليو وانگ که به مدت ۱۴ سال در پروژه‌های فضايی چين حضور داشته است، مأموريت دارد که ارتباط مکانيکی فضاپيماهای چينی را در مدار برقرار کند.

در عين حال، ليو يانگ ۳۳ ساله که به عنوان نخستين زن چينی که به فضا سفر کرده، هيجان زيادی را در رسانه‌ها و سايت‌های چينی به وجود آورده است. او آزمايش‌های پزشکی و ديگر آزمايش‌های فضايی را بر روی سرنشينان اين سفينه انجام خواهد داد.

ليو ياندونگ، از مشاوران دولت چين که از جمله زنانی است که بالاترين مناصب را در اين کشور بر عهده دارند، به نشانه تأييد بر اهميت نمادين حضور ليو يانگ در اين عمليات، در محل پرتاب سفينه پيام تبريک هو جيناتو، رئيس جمهور چين را قرائت کرد.

در بخشی از پيام هو جيناتو آمده است: "تمايل دارم تبريکات گرم و مراتب احترام صادقانه‌ام را به استحضار تمام افرادی که در اين عمليات شرکت دارند برسانم." او از اين عمليات به عنوان يک "اتفاق بزرگ در پروژه ارسال سفينه‌های سرنشين‌دار چين به فضا" نام برد.

اين مأموريت که در خلال آن سرنشينان سفينه ضمن انجام آزمايش‌هايی، ارتباط مکانيکی فضاپيماهای چينی را در مدار برقرار می‌کنند، ۱۳ روز به طول می‌انجامد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما