خانه | خبر | اخبارجهان

اپوزيسيون برمه برای "حراست از قانون اساسی" سوگند ياد می‌کند

دوشنبه, 1391-02-11 19:11
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان حکومت در برمه اعلام کرد که او و ديگر اعضای حزب او که در انتخابات ميان‌دوره‌ای مجلس رأی آورده‌اند در جلسه روز چهارشنبه مجلس برمه برای نخستين بار حضور می‌يابند و ادای سوگند خواهند کرد.

به گزارش آسوشيتدپرس، سوچی که پيش از اين خواستار اصلاح سوگندنامه نمايندگان مجلس شده ‌بود، امروز ۱۱ ارديبهشت (۳۰ آوريل) اظهار داشت، همچنان از اين سوگندنامه ناخرسند است و هيچگاه نيز از مواضع خود در اين‌باره عقب‌نشينی نمی‌کند، اما با اين حال ادای سوگند خواهد کرد.

آنگ سان سوچی و حزب اتحاد ملی برای دموکراسی مخالف آن بخش از سوگندنامه نمايندگان مجلس هستند که آنان را ملزم به "حراست از قانون اساسی" می‌کند. آن‌ها عهد بسته‌اند قانون اساسی را تغيير دهند چرا که پيش‌نويس قانون اساسی موجود در زمان حکومت نظامی تهيه شده بود و به موجب آن نظاميان قدرتی بی‌حد و حصر پيدا می‌کنند.

اين حزب می‌خواهد عبارت "حراست از قانون اساسی" را به "احترام به قانون اساسی" تغيير دهد، اما تلاش‌های آن در اين رابطه تاکنون شکست‌ خورده است.

سفر سه روزه بان کی مون به برمه با اين هدف انجام شده ‌است که ارزيابی کند جامعه جهانی چگونه می‌تواند اين کشور را در انجام اصلاحات و مسير دموکراسی ياری برساند

همين امر نيز حاميان سوچی و حزب اتحاد ملی برای دموکراسی را نگران کرده بود که او اجازه پيدا نکند بر کرسی نمايندگی مجلس بنشيند. اما سوچی در نهايت پذيرفت که سوگندنامه نمايندگان را ادا کند.

او در اين‌باره گفت: "سياست يعنی بده و بستان. ما از خواسته‌های خودمان دست برنداشته‌ايم، بلکه فقط تسليم خواست مردم شده‌ايم."

او افزود، نمايندگان قومی مجلس برمه از حزب او خواسته‌اند که اين مسئله را داخل مجلس حل کنند.

سوچی همچنين اظهار داشت: "ما خواست مردم را اجابت می‌کنيم چرا که مردم می‌خواهند حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به مجلس راه يابد."

آنگ سان سوچی ۲۳ سال در برابر حکومت نظامی ايستاد و ۱۵ سال از اين مدت را در حصر خانگی به‌سر برد.

انتخابات اخير برمه که روز اول آوريل برگزار شد، نخستين انتخابات از سال ۱۹۹۰ بود که حزب اتحاد ملی برای دموکراسی در آن شرکت کرد.

اين حزب به رهبری آنگ سان سوچی در انتخابات سال ۱۹۹۰ توانست ۸۱ درصد کرسی‌های مجلس را از آن خود کند، اما حکومت نظامی بلافاصله آراء را باطل کرد.

سفر دبيرکل سازمان ملل متحد به برمه

از برمه همچنين خبر می‌رسد که امروز بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد در مجلس اين کشور سخنرانی کرد.

او همچنين صبح امروز با تين شين، رئيس جمهور برمه نيز در شهر نايپيداو، پايتخت برمه ديدار داشت.
سفر سه روزه بان کی مون به برمه با اين هدف انجام شده ‌است که ارزيابی کند جامعه جهانی چگونه می‌تواند اين کشور را در انجام اصلاحات و مسير دموکراسی ياری برساند.

او در اين سفر همچنين از آرامگاه "او تانت"، ديپلمات برمه‌ای که در فاصله سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۷۱ دبيرکل سازمان ملل متحد بود، بازديد خواهد کرد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما