خانه | خبر | اخبارجهان

معترضان بحرینی بزرگراه‌ اصلی پایتخت را مسدود کردند

شنبه, 1391-02-02 14:01
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
در آستانه برگزاری مسابقه اتوموبیل‌رانی فرمول۱در بحرین، پایتخت این کشور شاهد اعتراضات گسترده‌ای است.
 
نشریه تلگراف از تظاهراتی گزارش داده‌ است که روز جمعه، اول اردیبهشت در شهر منامه رخ داد و در جریان آن، مخالفان حکومت یکی از بزرگراه‌های اصلی پایتخت را تا چندین مایل مسدود کردند.
 
این اعتراضات در ‌‌نهایت با دخالت نیروهای امنیتی بحرین و شلیک گاز اشک‌آور به خشونت کشیده شد در حالی که پیش از آن دولت بحرین به طور رسمی اجازه برگزاری راهپیمایی به مخالفان را داده بود.
 
مسابقه اتوموبیل‌رانی فرمول۱ از سال ۲۰۰۴ در بحرین به صورت سالانه برگزار می‌شود. این مسابقه سال گذشته پس از کشته شدن ۳۵ نفر از جمله پنج مأمور پلیس در تظاهرات معترضان این کشور، لغو شد.
 

  اعتراضات  روز گذشته بحرین در ‌‌نهایت با دخالت نیروهای امنیتی بحرین و شلیک گاز اشک‌آور به خشونت کشیده شد در حالی که پیش از آن دولت بحرین به طور رسمی اجازه برگزاری راهپیمایی به مخالفان را داده بود 
 
امسال نیز مخالفان حکومت بحرین اعلام کرده بودند هم‌زمان با برگزاری این مسابقه دست به تظاهرات خواهند زد که حکومت بحرین به منظور پیشگیری از جنگ و گریزهای خیابانی با برگزاری این تظاهرات موافقت کرد. اما در ‌‌نهایت با وجود تمام تمهیدهایی که حکومت اندیشیده بود، تظاهرات روز جمعه نیز در این کشور به خشونت کشیده شد، چرا که گروه‌های کوچکی از تظاهرکنندگان و پلیس ضد شورش با یکدیگر درگیر شدند.
 
 
در جریان این درگیری‌ها که در فاصله ۱۲ مایلی شمال پیست مسابقه فرمول۱ رخ داد، برخی از معترضان در یک مجتمع‌ تجاری و مغازه‌های نزدیک آن پناه گرفتند.
 
اما با وجود تمام این رخداد‌ها، ولیعهد بحرین همچنان اصرار دارد که این مسابقه بین‌المللی در روز یکشنبه، سه اردیبهشت برگزار شود. در همین راستا، تیم‌های شرکت کننده نیز به تمرین‌های خود برای مسابقه روز یکشنبه ادامه می‌دهند.
 
جنگ و گریزهای خیابانی در بحرین یکی از مشخصه‌های بارز قیامی است که ۱۴ ماه است این کشور عربی را به یکی از ناآرام‌ترین کشورهای منطقه خلیج فارس تبدیل کرده و وضعیتی نامطلوب و نگران‌کننده را برای طبقه حاکم رقم زده است.
 

قیام بحرین که تا به اینجا طولانی‌ترین قیام بهار عربی به شمار می‌آید، تا به امروز دست کم ۵۰ کشته به جا گذاشته است. این قیام با هدف دست‌یابی اکثریت شیعه به موقعیت سیاسی بهتر و پایان دادن به انحصارطلبی سلسله سنی مذهبی که بیش از ۲۰۰ سال بر این کشور حکومت کرده است، آغاز شد. 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما