خانه | خبر | اخبارجهان

اوباما: در مذاکرات هسته‌ای اخیر هیچ امتیازی به ایران ندادیم

دوشنبه, 1391-01-28 13:21
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا تأکيد کرد که ايالات متحده در جريان مذاکرات اخير با ايران بر سر برنامه‌های هسته‌ای اين کشور، هيچ امتيازی به ايران نداده ‌است.

آسوشيتدپرس اين سخنان باراک اوباما را پاسخی به بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير اسرائيل دانسته ‌است که مدعی شده بود ايالات متحده و قدرت‌های جهانی با موافقت خود بر ادامه مذاکرات با ايران به اين کشور "امتياز" داده‌اند.

نتانياهو همچنين گفته بود که با اين اقدام فقط به ايران زمان بيشتری داده شده ‌است تا فارغ از سخت‌گيری‌های جهانی بتواند همچنان به غنی‌سازی اورانيوم ادامه دهد.

اما باراک اوباما روز گذشته ۲۷ فروردين (۱۵ آوريل) در حاشيه اجلاس کشورهای آمريکايی در کلمبيا اين ادعا را تکذيب کرد و اظهار داشت، آمريکا و همراهانش هدف از اين گفت‌وگوها را برای ايران روشن کرده‌اند.

خبرگزاری رويترز نيز بخش ديگری از سخنان باراک اوباما را در ارتباط با مذاکرات هسته‌ای با ايران گزارش داده ‌که در آن ايران را به تحريم‌های بيشتر در صورت عدم موفقيت مذاکرات تهديد کرده است.

دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ايران روز چهارشنبه سوم خرداد (۲۳ مه) سال جاری در بغداد، پايتخت عراق برگزار می‌شود

بر اساس اين گزارش، اوباما تأکيد کرد، مذاکرات شش قدرت جهانی با ايران، نامحدود و بی‌انتها نيست و ايران بايد دست به اقداماتی در اين‌باره بزند.

رئيس جمهور آمريکا گفت: "صبر می‌کنيم تا ببينيم آيا پيشرفتی در کار حاصل می‌شود يا نه. زمان به سرعت می‌گذرد و من خيلی روشن به ايران و همراهان آمريکا در اين مذاکرات توضيح داده‌ام که قرار نيست اين مذاکرات بهانه‌ای باشد تا مسائل به همين شکل ادامه پيدا کند. تا اين‌جای کار هم حداقل ما هيچ امتيازی به ايران نداده‌ايم."

مذاکرات ايران با شش قدرت جهانی بر سر برنامه‌های اتمی اين کشور پس از ۱۵ ماه وقفه، روز شنبه، ۱۴ آوريل در استانبول برگزار شد.

ديپلمات‌ها ارزيابی مثبتی از اين مذاکرات داشتند و آن را "مفيد" و "سازنده" خواندند. از اين رو قرار بر اين شد که دور بعدی مذاکرات روز چهارشنبه سوم خرداد (۲۳ مه) سال جاری در بغداد، پايتخت عراق برگزار شود.

ايالات متحده تلاش می‌کند که اسرائيل را از حمله به تأسيسات هسته‌ای ايران بازدارد چرا که دولتمردان اين کشور باور دارند هنوز زمان برای ديپلماسی وجود دارد، چنان‌چه اوباما بار ديگر اظهار داشت: "امکان کاربرد ديپلماسی برای حل اين منازعه همچنان وجود دارد. اما اين روزنه هم بسته می‌شود. بنابراين ايران بايد از اين فرصت استفاده کند."

آمريکا و متحدان غربی خود ايران را متهم به تلاش برای دستيابی به سلاح‌های هسته‌ای می‌کنند، اما ايران همواره اين ادعا را رد کرده‌است و بر صلح‌آميز بودن برنامه‌های هسته‌ای خود تأکيد می‌کند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

امیدوارم ایران در همه ی نبردها پیروز باشه.

‫دور سوم آن اگر خدا بخواهد در کاخ سفید برگزار میگردد

هنوز هيچي نشده اعدامها را دوباره شروع کردند...امروز 8 نفر در شيراز..فردا بمب در تايلندو يا ...؟....

طرفين آن را "مفيد" و "سازنده" خواندند.... چه نتايجي مثلا؟ !

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما