خانه | خبر | اخبارجهان

پاسخ گونتر گراس به "لشگرکشی" منتقدان

جمعه, 1391-01-18 13:25
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

پس از انتقادهای تندی که در محافل آلمانی عليه انتشار شعر گونتر گراس به نام "آن‌چه بايد گفت" مطرح گرديد، برنده جايزه نوبل ادبی در يک گفت‌وگوی ويژه تلويزيونی از اين انتقادها به‌عنوان يک "لشگرکشی" ياد کرد.

شبکه تلويزيونی ای.‌آر.دی ARD آلمان شب گذشته پنج‌شنبه ۱۷ فروردين (پنجم آوريل) در بخش خبر خود گفت‌وگوی ويژه‌ای با گونتر گراس، نويسنده، نقاش، مجسمه‌ساز و گرافيست آلمانی در مورد انتشار شعر اخيرش که پيامدهای جنجالی داشت، برگزار کرد.

شعر گونتر گراس روز چهارشنبه ۱۶ فروردين‌ماه در روزنامه‌های زوددويچه تسايتونگ و لا رپوبليکا منتشر شد.

در اين شعر گراس سياست‌های اسرائيل را به‌باد انتقاد گرفت و سلاح‌های هسته‌ای آن را که به گفته گراس کنترلی بر آن‌ها نيست، خطری عليه "صلح شکننده جهانی" خواند.

اين برنده جايزه نوبل ادبی در سال ۱۹۹۹، حمله نظامی اسرائيل به ايران را موجب نابودی "ایرانیانی که پهلوان‌پنبه‌ای دروغین به یوغشان کشیده" دانست و حمايت‌های آلمان از اسرائيل را نيز مورد انتقاد قرار داد.

پس از انتشار اين شعر موجی از انتقادها عليه گونتر گراس در آلمان به‌راه افتاد.

گونتر گراس در گفت‌وگو با شبکه تلويزيونی ای.‌آر.دی آلمان گفت: "موضوع قابل توجه، عدم اعتراف به حقايق است."

گونتر گراس با اشاره به انکار هولوکاست توسط ايران و تهديدات جمهوری اسلامی، احمدی‌نژاد را "دروغگو" خطاب کرد و گفت به‌همين خاطر او را در شعر خود "پهلوان‌پنبه" خطاب کرده است

وی پيش از هر چيز واکنش عمومی نسبت به شعر "آن‌چه بايد گفت" را مورد توجه قرار داد و گفت ايميل‌های بسياری را دريافت کرده که در انتشار اين شعر به او "حق داده‌اند" اما "رسانه‌های تقريبأ هم‌آوا" آرای مخالف را بازتاب نمی‌دهند.

گراس اتهام "يهودی‌ستيزی" عليه خود را رد کرد و گفت: "انتقاد از اسرائيل بلافاصله با اتهام «يهودی‌ستيزی» همراه می‌شود."

وی گفت: "من برای نخستين بار به‌شکل گسترده‌ای در مورد اسرائيل سخن گفته‌ام. انتقادهای بسيار ديگری را نيز مطرح کرده‌ام که در وهله نخست آلمان را شامل می‌شود برای اين‌که معتقدم قبل از اين‌که ديگران را مورد انتقاد قرار دهيم بايد ابتدا از خانه خود شروع کنيم."

وی بار ديگر سياست اتمی اسرائيل را مورد انتقاد قرار داد و گفت اين کشور سال‌هاست که قدرت اتمی دارد اما خارج از کنترل جهانی است.

وی همچنين سياست شهرک‌سازی‌های اسرائيل را "غيرقانونی" خواند و گفت کمتر کشوری چون اسرائيل يافت می‌شود که قطعنامه‌های سازمان ملل را اين‌چنين زير پا بگذارد.

برنده جايزه ادبی نوبل گفت عدم انتقاد از اسرائيل بدترين چيز برای خود اسرائيلی‌ها است.

به گفته گونتر گراس مهم‌ترين موضوع شعر او "سکوت" در قبال اين‌گونه مسائل و هدف وی شکستن اين "سکوت" است.

گونتر گراس گفت انتقاد از ايران در همه جا روشن و آشکار بيان می‌شود در حالی که انتقاد از اسرائيل مسکوت می‌ماند

گراس تأکيد کرد تهدید حمله به ایران لغو رفتار دیپلماتیکی است که ما بیش از شش دهه صلح در اروپا آن را تضمين کرده‌ايم و وی به‌عنوان يک نويسنده موظف است که از اين مسائل سخن گويد.

گونتر گراس گفت اگر به ايران حمله شود تمام منطقه به جنگ کشيده خواهد شد و اين بسيار خطرناک است.

وی در مورد اين انتقاد که چرا به ايران در حاشيه پرداخته و بيشتر از اسرائيل انتقاد کرده است در حالی‌که ايران بارها موجوديت اسرائيل را زير سئوال برده و هولوکاست را مورد ترديد قرار داده است؛ انتقاد از ايران را کاملأ به‌حق دانست و گفت خود نيز چنين انتقاداتی را از ايران کرده است اما انتقاد از ايران در همه جا روشن و آشکار بيان می‌شود در حالی که انتقاد از اسرائيل مسکوت می‌ماند.

وی با اشاره به انکار هولوکاست توسط ايران و تهديدات جمهوری اسلامی، محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور ايران را "دروغگو" خطاب کرد و گفت به‌همين خاطر او را در شعر خود "پهلوان‌پنبه" خطاب کرده است.

گراس گفت من در شعرم از چيزهايی سخن گفته‌ام که در مورد آن‌ها سخن نگفته‌ و يا کم صحبت کرده‌اند.
گونتر گراس ۸۵ ساله همواره در آثار خود به سياست هم می‌پردازد. وی در دهه ۸۰ ميلادی به‌مدت ۱۰ سال عضو حزب سوسيال دمکرات آلمان بود.

گراس همچنين چند سال پيش اعتراف کرد که در نوجوانی از اعضای بخش مسلح حزب نازی موسوم به اس‌اس بوده ‌است.

مشهورترين رمان گونتر گراس "طبل حلبی" نام دارد که در سال ۱۹۵۹ منتشر شد. از روی اين رمان فيلمی با همين نام به کارگردانی فولکر شلندورف volker schloendorff ساخته شد که توانست اسکار بهترين فيلم غيرانگليسی‌زبان و نخل طلای کن را از آن خود کند.

از ديگر رمان‌های مشهور گونتر گراس می‌توان به "سال‌های سگی"، "موش و گربه"، "ماده‌موش" و "قرن من" اشاره کرد.

در همين زمينه:

:: گونتر گراس: "آنچه باید گفت" ـ برگردان از شروين فريدنژاد ::

:: شعر بحث‌بر‌انگیز "گونتر گراس" ـ اکبر فلاح‌زاده ::

 

Share this
Share/Save/Bookmark

« یوغ یهلوان‌پنبه» ایران که حیات داخلی‌اش از سرکوب هر منتقد و حیات بین‌اللملی‌اش از شناسایی و دزدی پیشرفت‌های فکری و تکنولژیک غرب تامین می‌شود، از فرسنگ‌ها فاصله چرخید و جرخید و به گردن اخلاق فروتنانه گونترگراس پیچید. این مرد غربی، ابتدا با خود و سپس وجدان هلوکوست‌زده مردم‌اش دست و پنجه نرم می‌کند و خدایان مردم‌ستیز ایرانی که وقاحت مرکب را در ایران و سوریه تضمین کرده و دنیا را از دروغزنی‌هاشان مبهوت، سر را با پا تعویض کرده و خود را رفیق مرد هلوکوست‌ستیز جا‌میزنند.جا دارد از میزان این پلیدی خون بگرییم.

ماها که در آلمان زندگی می کنیم براستی می توانیم تأیید کنیم که چقدر ایشان حقیقت را بیان کرده اند. متأسفانه حداقل انتقاد از اسراییل به عنوان یهود ستیزی برداشت میشود و به خاطر گذشته تاریک آلمانی ها آنها را به خاموشی مخوف وا می دارد. در حالیکه تا جایی که من متوجه شده ام دولت اسراییل خود را جز دولتهای سکولار به حساب می آورد که انتقاد از سیاست جای خود دارد. ولی متأسفانه در عمل چنین نیست.
آقای گراس به عنوان اولین نفر سخن از مردم ایران گفت و به خطر افتادن صلح جهانی. من ایشان را تقدیر می کنم.

گونتر گراس می گوید آقایان ، یک لاف زن در ایران چیزهائی می گوید و شما
می خواهید حملات پیشگیرانه بکنید و ایران را نابود کنید.
مردمی که اسیر در دست ِ این لاف زنان هستند گناهی ندارند.
او به دولت آلمان می گوید: شما که زیر دریائی با کارآ بودن حمل سلاح اتمی به
اسرائیل می فروشید ، در این جنایت پیش بینی شده شریک هستید.
او می گوید من به عنوان یک آلمانی باید امروز بگویم ، که فردا دیر خواهد بود و
عذر و بهانه ای مورد قبول هیچ کسی نخواهد بود.
او در کتاب طبل حلبی که نوشت و فیلم شد و این فیلم جایزه های بزرگی گرفت ،
با مردم اسرائیل همدردی کرده و ظلم هائی که از سوی آلمان به آن ها شده است
را نشان داده است.
او یک انسان با احساسات ِ ظریف و شاعرانه است ،
او یک هنرمند نقاش و مجسمه ساز است .
او از جنگی دیوانه وار انتقاد می کند که از سوی گردنندگان دو دولت به وقوع خواهد پیوست.
..
„اسرائیل خود به عنوانی یک قدرت اتمی امنیت جهان را به خطر انداخته است.“

و این حقیقت است ، آیا اسرائیل در مورد بمب های اتمی اش شفاف سازی کرده است؟
آیا اسرائیل به سازمان بین المللی انرژی اتمی اجازه می دهد از تاسیسات اتمی اش بازدید کند؟
چرا اسرائیل عضو پیمان های بین المللی ناظر بر استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی نمی شود؟
سخنان گونتر گراس درست است و عمل اسرائیل در مورد سلاح های اتمی شرم آور است.

ما با دروغگويي و ريا كاري مخالفيم از هر طرف كه باشد.چه اسراييل و چه ايران.ظاهرا دوستان طرفدار اسراييل اين را نمي پسندند.

گونتر گراس از tars همین اتهامات سکوت کرده بود خب شد که سکوتش رو شکست .ما ایرانیها دولت اسراییل و جمهوری اسلامی روکه مرتب بلوف میزنند و به این جنگ سرد ادامه میدن مقصر میدونیم . ما میدونیم البته این مشکل رو جمهوری اسلامی برای ما به وجود آورده و گشودن این گره هم به دست جمهوری اسلامی است .جنگ هیچ وقت راه حل نبود و نیست .هم ایران رو نابود می کنه هم دنیا رو به آشوب می کشه . جنگی که هیچ معلوم نیست چه بسر ما میاره. به هر ترتیبی شده باید جلوش رو گرفت .کونتر گراس اگه ایمیل اش رو اینجا گذشته بود ازش تشکر میکردم .گفتن حقیقت همیشه هزینه داره کونتر گراس هزینه اش رو داره با ۸۴ سال سن می پردازه .

باتوجه به امکانات وسیع رسانه ای دشمنان واقعی بشریت که همانا غارتگران جهانی هستند واین غارتگران میتوانند مسلمان یا مسیحی یا یهودی ویا بی دین وبا هر اسم ورسم دیگر واقعیات رالا پوشانی کنند ومانند همه ی تاریخ گذشته جهان را به خاک وخون بکشانند . این نا آ دمها از پستی ودنائت حکو.متهائی مانند قذافی بشار اسد صدام ..خامنه ای ..طالبان شیخ بحرین ..بن علی ویا هیتلر ا ستفاده ابزاری میکنند وبهانه را از همتایا ن خود میتراشند تا با وقوع جنگ غارت وچپاول را .بیشتر وگستر ده کنند وظیفه انسانهای مردم دوست است که با روشنگری ومبارزه با خطر جنگ از وقوع جنگ جلوگیری کنند ودر عین حال با همبستگی مردم با حکومتهای ضد بشری در میهن خود مبارزه کنند .

جناب علی، یکی دو جمله پرت کردن و در رفتن نیازی به «ما» گفتن ندارد. بجای دوست، دوست گفتن طرفداری وضدیت را نشان بدهید.و اینکه فهم شما از اسرائیل مردم‌اش است و یا دولت. مردم اسرائیل را چگونه می‌بینید و مسئولیت دولت نسبت به مردم را چطور؟ در نهایت اگر جانی حساب پس داده‌ای که دروغگو هم هست خواهان تبعیدتان به قطب شمال شود، با واسطه دروغگویی‌اش جانی بودن‌اش را نادیده می‌گیرید یا نه؟
البته این کامنت ربطی به گونتر گراس که شخص مسئولی است و یا مردم آلمان ندارد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما