خانه | خبر | اخبارجهان

شيلی: شرکت هزاران نفر در تشييع جنازه يک هم‌جنس‌گرا

شنبه, 1391-01-12 17:13
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

هزاران نفر از مردم سانتياگو، در تشييع جنازه يک جوان ۲۴ ساله هم‌جنس‌گرا که بر اثر شکنجه نئونازی‌ها کشته شد، شرکت کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هزاران نفر از شهروندان سانتياگو، پايتخت شيلی روز جمعه، ۱۱ فروردين‌ماه (۳۰ مارس) در حالی‌که دستمال‌های سفيد خود را در دست تکان می‌دادند و يا گل پرتاب می‌کردند در تشييع جنازه دانيل زاموديو (Daniel Zamudio) جوان هم‌جنس‌گرا شرکت کردند.

اين راهپيمايی که سه ساعت به‌طول انجاميد از محل سکونت دانيل زاموديو در محله سن برناردو آغاز و در گورستان عمومی سانتياگو پايان يافت.

ديه‌گو، برادر دانيل در سخنانی پيش از به‌خاک سپاری برادرش با تأکيد بر اين‌که "روز عدالت فراخواهد رسيد" از همه کسانی که در اين مراسم شرکت کرده بودند، به‌خاطر "هر قطره اشکی" که برای برادرش ريخته بودند، سپاسگزاری کرد.

دانيل زاموديو روز سوم مارس توسط يک گروه طرفدار نئونازی‌ها به‌مدت شش ساعت مورد شکنجه قرار گرفت و بر اثر زخم‌های وارده ۲۵ روز بعد جان سپرد

دانيل زاموديو روز سوم مارس توسط يک گروه طرفدار نئونازی‌ها به‌مدت شش ساعت مورد ضرب‌وشتم و سوختگی با سيگار قرار گرفت و بر اثر زخم‌های وارده ۲۵ روز بعد جان سپرد.

چهار نفر از اعضای گروه نئونازی که ۱۹ تا ۲۵ سال سن داشتند دستگير شدند.

اين جنايت به‌شدت جامعه شيلی را متأثر کرد. با اين‌که دانيل زاموديو يک هم‌جنس‌گرا بود اما کاتوليک‌ها و محافظه‌کاران که تابوی هم‌جنس‌گرايی در ميان آنان نيز آرام ‌آرام کم‌رنگ‌تر می‌شود، از اين جنايت ابراز انزجار کردند.

رئيس جمهور دست راستی شيلی، سباستيان پينيه‌را (Sebastian Piñera) در سال ۲۰۱۱ طرحی را در رابطه با قانون خانواده ارائه کرد که به موجب آن ازدواج هم‌جنس‌گرايان به‌رسميت شناخته خواهد شد. اين طرح هنوز به رأی مجلس شيلی گذاشته نشده است.

مرگ دانيل زاموديو همچنين منجر به طرح پيش‌نويس قانون ضد تبعيضی شده که دولت شيلی در روزهای اخير از فوريت تصويب آن سخن گفته است.

کميساريای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از دولت شيلی خواست تا به‌منظور تصويب قانونی برای مجازات جنايات بيشتر بر اساس گرايش‌های جنسی، اقدام کند.

رولاندو خيمه‌نز (Rolando Jiménez) رئيس جنبش آزادی هم‌جنس‌گرايان شيلی (Movilh) روز گذشته گفت: "چيزی که ما می‌خواهيم برابری در برابر قانون است، و دانيل مثالی است برای ضرورت و امکان تغيير بسياری چيزها."
 

Share this
Share/Save/Bookmark

اینگونه واکنش های اجتماعی می تواند فعالیت های گروه های افراطی جنایت کار را مهار کند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما