خانه | خبر | اخبارجهان

پاپ برای "احيای دين و ايجاد تغيير" به کوبا می‌رود

دوشنبه, 1391-01-07 13:46
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

پاپ بنديکت شانزدهم، رهبر کاتوليک‌های جهان، امروز (دوشنبه) به خاک کوبا قدم می‌گذارد؛ سفری سه روزه که بسياری برای ايجاد تغييرات عمده اقتصادی و سياسی در اين کشور به آن اميد بسته‌اند. کليسای کاتوليک رم نيز اميدوار است که اين سفر جرقه احيای دين را در کوبا روشن کند.

به گزارش رويترز، اين سفر که در خلال آن پاپ بنديکت توقفی نيز در مکزيک داشته، ۱۴ سال پس از سفر پاپ ژان پل دوم به کوبا صورت گرفته است.

بنديکت در اين سفر قرار است برای ادای احترام از مجسمه قديس حامی اين کشور که مجسمه کوچک عروسک مانندی است به نام "باکره نيکوکار" (ال کُبره)، بازديد کند و آيين عشاء ربانی را در شهرهای سانتياگو و هاوانا به‌جای آورد.

پاپ در دورانی وارد کوبا می‌شود که روابط کليسا و حکومت در اين کشور پس از ده‌ها سال کدورت که در پی انقلاب سال ۱۹۵۹ ميان آن‌ها به‌وجود آمده بود، رو به گرمی گذاشته است.

رائول کاسترو در فرودگاه سانتياگوی کوبا به استقبال پاپ خواهد آمد. آن دو قرار است روز سه‌شنبه در هاوانا نيز برای انجام مذاکراتی رسمی با يکديگر ملاقاتی داشته باشند

رائول کاسترو، رئيس جمهور کوبا با کليسا در مواردی نظير زندانيان سياسی و مخالفان حکومت مشورت‌هايی داشته است تا بتواند پشتيبانی کليسا را در مورد ايجاد اصلاحاتی در نظام ضعيف اقتصادی کوبا - که بر مبنای الگوی اقتصادی اتحاد جماهير شوروی سابق بود – جلب کند چرا که کليسا بزرگترين و بانفوذترين نهاد غير دولتی در کوبا به‌شمار می‌آيد.

کاسترو در فرودگاه سانتياگوی کوبا به استقبال پاپ خواهد آمد. آن دو قرار است روز سه‌شنبه در هاوانا نيز برای انجام مذاکراتی رسمی با يکديگر ملاقاتی داشته باشند.

هنوز مشخص نيست که بنديکت ۸۴ ساله با فيدل کاسترو، رهبر سابق کوبا که هم‌اکنون ۸۵ سال دارد و همچنين با هوگو چاوز، رئيس‌جمهور ونزوئلا که اين روزها برای معالجه بيماری سرطانش در پايتخت کوبا به‌سر می‌برد نيز ملاقاتی خواهد داشت يا نه، اما خبرهای تأييدنشده‌ای از ونزوئلا حاکی از آن است که پاپ دست‌کم با چاوز در هاوانا ديدار خواهد داشت.

هوگو چاوز از تابستان سال گذشته که در کوبا عمل جراحی کرد، به‌شکل علنی مذهبی شده است.

پاپ بنديکت در مکزيک عليه مواد مخدر و فساد سخن گفته است و انتظار می‌رود که در کوبا نيز با بهبود بخشيدن به روابط کليسا و حکومت، امتيازات بيشتری را برای کليسا کسب کند تا کليسا بتواند با گسترش پروژه‌های اجتماعی و دوره‌های آموزشی خود، نقش پررنگ‌تری را در اين کشور ايفا کند.

اما پاپ، روز جمعه با بيان اين موضوع که کمونيسم در کوبا با شکست روبه‌رو شده و اين کشور به الگوی اقتصادی جديدی نياز دارد، حمله‌ انتقادی غيرقابل انتظاری را در مورد کوبا آغاز کرد.

گرچه حتی غير کاتوليک‌ها نيز در کوبا مشتاقانه ورود پاپ را انتظار می‌کشند، اما به‌نظر می‌رسد تمام کوبايی‌ها موافق نظريات او درباره کمونيسم نيستند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما