خانه | خبر | اخبارجهان

ترکيه: جهان بايد از مردم سوريه پشتيبانی کند

پنجشنبه, 1390-11-20 07:08
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ترکيه می‌گويد جامعه بين‌المللی بايد با ارسال کمک به ساکنان شهر حمص که زير حملات توپخانه‌ای ارتش سوريه هستند، از مردم سوريه پشتيبانی کند.

 

احمد داود اغلو، وزير خارجه ترکيه روز چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۰ (هشتم فوريه) به رويترز گفت: "ترکيه آماده است تا برای حمايت از مردم سوريه و ارسال پيام به بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه برای توقف ۱۱ ماهه سرکوب مخالفان، ميزبان يک کنفرانس بين‌المللی باشد."

داود اوغلو گفت اگر شورای امنيت سازمان ملل نمی‌تواند برای حفاظت از غيرنظاميان اقدامی کند، کشورهای همفکر بايد برای پايان دادن به کشتار و کمک به غيرنظاميان به ويژ به ساکنان حمص راهی پيدا کنند.

شهر حمص که اکنون به کانون مخالفان مسلح دولت سوريه تبديل شده، در چهار روز گذشته از سوی ارتش سوريه به شدت بمباران شده است.

دولت سوريه می‌گويد تا بازگشت نظم و سرکوب "تروريست‌ها" به عمليات نظامی ادامه می‌دهد.

احمد داود اوغلو: اگر شورای امنيت سازمان ملل نمی‌تواند برای حفاظت از غيرنظاميان اقدامی کند، کشورهای همفکر بايد برای پايان دادن به کشتار و کمک به غيرنظاميان به ويژ به ساکنان حمص راهی پيدا کنند

اين حملات در حالی شدت يافته که بشار اسد چند روز پيش در ديدار با سرگی لاوروف، وزير خارجه روسيه گفته بود به حملات نظامی پايان داده می‌شود.

فعالان سوری می‌گويند در نتيجه اين بمبارن‌ها صدها نفر از جمله کودکان کشته شده‌اند. مخالفان مسلح در شهر حمص که مذاکرات با دولت سوريه را رد کرده‌اند، می‌گويند تا سقوط بشار اسد به حملات عليه نيروهای دولتی ادامه می‌دهند.

وزارت خارجه ترکيه نيز دور روز پيش با انتشار بيانيه‌ای کشتار شهر حمص سوريه را محکوم کرد و گفت: "اقدام نيروهای امنيتی رسمی يک کشور در جهت گلوله باران شهری در داخل مرزهای خود، نشان می‌دهد که حکومت آن کشور مشرعيت خود را به‌طور کامل از دست داده است."

وزارت خارجه اين کشور افزود: "اين اقدام بی‌رحمانه در جهت مجازات گروهی مردم اعم از زن و کودک و پير و جوان، نشانه صريح عجر و رفتار غير قانونی حکومت سوريه است."

خشونت‌ها در شهر حمص پس از آن افزايش يافت که شورای امنيت نتوانست قطعنامه‌ای را در محکوميت کشتار مردم سوريه تصويب کند.

اين قطعنامه چهارم فوريه (۱۵ بهمن ۱۳۹۰) از سوی روسيه و چين وتو شد. کشورهای غربی از اقدام روسيه و چين به شدن انتقاد کرده‌اند. سوزان رايس، نماينده آمريکا در سازمان ملل، وتوی قطعنامه شورای امنيت را از روسيه و چين "تهوع‌آور" ناميد.

روسيه و چين خواهان تعديل پيش‌نويس اين قطعنامه بودند. روسيه می‌گويد در اين پيش‌نويس بايد هم دولت و هم مخالفان به‌طور همزمان محکوم شوند.

پيش‌نويس اين قطعنامه شورای امنيت مورد پشتيبانی کشورهای عضو اتحاديه عرب و قدرت‌های غربی بود اما روسيه گفته بود از قطع‌نامه‌ای که خواهان کناره‌گيری بشار اسد، رئيس‌جمهوری سوريه از قدرت باشد؛ حمايت نمی‌کند.

با شکست شورای امنيت در تصويب قطع‌نامه عليه سوريه، هيلاری کلينتون، وزير خارجه آمريکا گفت جامعه جهانی بايد به دنبال راه تازه‌ای از جمله تشديد تحريم‌ها عليه سوريه باشد.

در همين حال برهان غليون، رئيس شورای ملی سوريه خواهان تشکيل يک ائتلاف بين‌المللی خارج از چارچوب شورای امنيت برای کمک به مردم سوريه شد.

برهان غليون وتوی قطعنامه شورای امنيت در مورد بحران سوريه توسط روسيه و چين را "مجوز قتل " مردم توصيف کرد.

به گفته وی روسيه و چين با اين کار "ضربه دردناکی" به راه حل مسالمت‌آميز برای حل بحران وارد کردند.

بان کی مون، دبيرکل سازمان ملل نيز در واکنش به بمباران شهر حمص توسط نيروهای سوريه گفته است: "اين بمباران برای بشريت غيرقابل قبول است و دولت سوريه مشروعيت خود را از دست داده است."

اعتراضات در سوريه از ماه مارس ۲۰۱۱ آغاز شد. معترضان خواهان کناره‌گيری بشار اسد از قدرت هستند.

بر پايه آمار سازمان ملل در اعتراضات ۱۱ ماه گذشته سوريه ۵۴۰۰ نفر از مخالفان کشته شده‌اند. دولت سوريه نيز می‌گويد در اين مدت دو هزار نيروی امنيتی نيز کشته شده‌اند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

آفرین. زمانی مردم نگران بودند که از دست راهزنان در ترکیه چگونه از راه های آن کشور بگذرند. امروز با خردمندی رهبران آن کشور، ترکیه چه جایگاهی در منطقه و جهان یافته است! چه آبروی و اعتباری برای ملت ترکیه فراهم شده! کار به جایی رسیده که شرکتهای هواپیمایی ایرانی ( ماهان ) هواپیماهای دست دوم ترکیه را میخرند و سرفرازند! ولی درایران با موقعیت ممتاز جغرافیایی و درامدها سرشار نفت، درامدها و سرمایه های نجومی انواع بنیادهای مستضعفان(!)، شهید، 15 خزداد، بین المللی (!) اهل بیت، بین المللی(!) القدیر، علوی، و ...، و ستاد اجرایی فرمان امام(!) و .... وضع را ببینید به کجا کشیده! بیکاری، گرانی، سقوط ارزش پول ملی ( ببخشید: اسلامی!)، فقر عمومیف قاچاق، ناامنی، آلودیگ محیط زیست و ...! دشمنی بی معنا و خلاف حقوق ملی با امریکا و اسرائیل و بقول اقای خامنه ای دادن هزینه های مبارزه دیگران با اسرائیل و ... ، سرنوشت کشور را به سرنوشت حکومت بعثی ضدایرانی سوریه پیوند زدند و ... ، فساد بی پایان و شگفت آور سیاسی و اقتصادی، قاچاق کالا و مواد مخدر و اسلحه، فساد دستگاه (ضد) قضایی و فساد آخوندهای ریزو درشت و سرکوب و خفقان، بستن روزهانمه ها و وووو ، ناامنی و زندان و سرکوب و تجاوز و شکنجه و اعدام و .... ؛ حکومت فردی یک نفر برای همه عمر و بت سازی و بت پرستی و گرفتن انواع حقوق از مردم و ... ؛بیداد میکند ! این است نتیجه انقلاب و آن همه فداکاری مردم برای آزادی و عدالت ! تهران ـ بابک

لطف درخواست کمک از مردم جهان جهت آزادی کردهای بی دفاع و تحت ستم در منطقه اشغال شده کردستان توسط ترکیه هم بشوید.
کردهای مقیم ترکیه باید از این فرصت استفاده کرده و جهت رسیدن به خود مختاری و یا استقلال خود، اقدامات لازم را انجام دهند.این یک فرصت است و مقامات ترکیه قادر به فرار از دام خود ایجاد کرده دورویی نخواهند بود و عقب نشینی آنان از شعارهای فرصت طلبانه کنونی باعث بی آبرویی و تضعیف موقعیت سیاسی حکام ترکیه در رابطه با کشتار هموطنان کردمان خواهد شد.هموطنان کرد ایرانی میدانند که با خارج شدن از زیر یوق دولت ترکیه،راه ایجاد خود مختاری هموار خواهد شد و در آینده ای نه چندان دور با ایجاد وحدت میان تمام طوایف کرد و انجام یک همه پرسی امکان بدست گرفتن امور کردستان به دست هموطنان کردمان میسر میگردد.پاینده ایران و پیروز باد مبارزات رهایی بخش کردها از زیر یوق ترک و عرب.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما