خانه | خبر | اخبارجهان

سوريه با طرح صلح اتحاديه عرب موافقت کرد

چهارشنبه, 1390-08-11 06:21
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مراد مدلسی، وزير امور خارجه الجزاير گفت سوريه با طرح اتحاديه عرب برای حل بحران اين کشور موافقت کرده است.

 

به گزارش العربيه، مدلسی روز سه‌شنبه اول نوامبر ۲۰۱۱ (۱۰ آبان ۱۳۹۰) گفت در جلسه کميته اتحاديه عرب در دوحه پايتخت قطر با سوری‌ها به توافق رسيديم.

المدلسی ابراز اميدواری کرد توافق دوجانبه بين حکومت سوريه و مخالفانش در قاهره تثبيت شود و طرح صلح در سوريه به پيش رود.

اتحاديه عرب در دور دوم گفت‌وگوها که يکشنبه هشتم آبان که در دوحه پايتخت قطر برگزار شد، با ارائه طرحی به دولت سوريه، خواهان "توقف فوری خشونت و خروج تانک‌ها از شهرهای اين کشور" شده است.

نبيل العربی، دبيرکل اتحاديه عرب روز دوشنبه نهم آبان اعلام کرد "توقف فوری کشتار معترضان، عقب‌نشينی نيروهای امنيتی از خيابان‌ها و آغاز گفت‌وگوها بين حکومت و مخالفان در قاهره" از محورهای اين طرح است.

بر اساس اين طرح همه گروه‌های مخالف، در خارج از سوريه با نمايندگان حکومت اين کشور گفت‌وگو خواهند کرد تا به راه‌حلی برای پايان دادن به بحران برسند.

شيخ حمد بن جاسم، نخست وزير قطر که رياست کميته عربی برای حل بحران سوريه را برعهده دارد، پيش از برگزاری دور دوم گفت‌وگوها به سوريه هشدار داده بود "وقت کشی و فريبکاری" نکند و برای پايان دادن به خشونت‌ها گام عملی بردارد.

نبيل العربی، دبيرکل اتحاديه عرب اعلام کرد "توقف فوری کشتار معترضان، عقب‌نشينی نيروهای امنيتی از خيابان‌ها و آغاز گفت‌وگوها بين حکومت و مخالفان در قاهره" از محورهای طرح صلح است

ز بهمن‌ماه سال گذشته تاکنون اعتراضات مخالفان حکومت بشار اسد در سوريه ادامه دارد. به گزارش سازمان ملل متحد در اين مدت بيش از سه هزار نفر در اين اعتراضات جان خود را از دست داده‌اند.

بشار اسد، رئيس‌جمهوری سوريه می‌گويد نيروهای سوری در برخورد با بحران اين کشور به‌ويژه در آغاز آن دچار "برخی اشتباهات" شدند (اما) اکنون کسانی که از سوی نيروهای سوری مورد هدف قرار می‌گيرند، "تروريست"‌ هستند.

مخالفان در مقابل می‌گويند خواهان کناره‌گيری اسد از قدرت و برگزاری انتخابات آزاد و برقراری دموکراسی در اين کشور هستند.

با افزايش خشونت‌ها در سوريه، مدتی پيش آمريکا و کشورهای اروپايی تلاش داشتند تا با تصويب قطعنامه‌ای عليه دولت سوريه در شورای امنيت سازمان ملل، مقامات اين کشور را به دليل "سرکوب مخالفان" تحريم کنند اما روسيه و چين که از اصلاحات در سوريه حمايت می‌کنند، اين قطعنامه را وتو کردند.

با اين حال آمريکا و اتحاديه اروپا، تحريم‌های يک‌جانبه‌ای عليه شماری از مقامات سوريه و صنعت نفت و گاز اين کشور اعمال کرده‌اند.

مخالفان به تازگی از نهادهای بين‌المللی خواسته‌اند تا آسمان سوريه را "منطقه پرواز ممنوع" اعلام کند اما آندرسن فوگ راسموسن، دبيرکل پيمان آتلانتيک شمالی (ناتو) احتمال دخالت اين سازمان نظامی را در سوريه رد کرده است.

راسموسن روز دوشنبه نهم آبان گفت دخالت ناتو در سوريه "کاملاً منتفی" است و ما به هيچ وجه قصد دخالت نظامی در اين کشور را نداريم.

وی گفت: "سوريه، ليبی نيست. سوريه از نقطه نظر جغرافيايی، جمعيتی و سياسی با ليبی تفاوت دارد."

بشار اسد چند روز پيش گفته بود هرگونه دخالت خارجی در اين کشور، "تمام خاورميانه را خواهد لرزاند و به آتش می‌کشد."

به گفته وی "هرگونه مداخله کشورهای غربی عليه نظام حاکم در سوريه باعث به وجود آمدن افغانستان جديد می‌شود."

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما