خانه | خبر | اخبارجهان

تظاهرات روشنفکران و هنرمندان تونس، عليه اسلام‌گرايان تندرو

دوشنبه, 1390-07-25 13:04
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در واکنش به خشونت‌های اخير اسلام‌گرايان سفلی در تونس، گروهی از شهروندان، هنرمندان و روشنفکران تونسی تظاهرات کردند.

به گزارش آسوشيتدپرس، روز يکشنبه ۲۴ مهرماه (۱۶ اکتبر) بيش از دو هزار نفر با شعار "بگذار آزاد باشم" در ميدان پاستور واقع در مرکز شهر تونس گرد‌آمدند و عليه خشونت‌های اخير اسلام‌گرايان سفلی شعار دادند.

در اين گردهمايی روشنفکران بسياری به‌همراه چهره‌هايی از تئاتر، از جمله رجاء بن عمار، بازيگر مشهور زن و مدير تئاتر شرکت داشتند.

روز جمعه ۱۴ اکتبر (۲۲ مهرماه) هزاران نفر از اسلام‌گرايان تندرو تونس در اعتراض به نمايش انيميشن "پرسپوليس"، ساخته مرجان ساتراپی، فيلم‌ساز ايرانی و ونسان پارونو فرانسوی از شبکه خصوصی تلويزيونی "نسمه" اين کشور، به خيابان‌ها آمدند.

اين گروه از مردم به نمايش تصوير خدا با ريش و موی سپيد در صحنه‌ای از فيلم "پرسپوليس" اعتراض کردند و در پی آن خانه مدير شبکه تلويزيونی مورد حمله قرار گرفت.

مخالفان اسلام‌گرايان تندرو در تظاهرات خود شعارهايی چون "نه به تندروی، نه به خشونت، نه به سرکوب"، "آری به آزادی مطبوعات" در دست داشتند

اين تظاهرات ابتدا آرام برگزار گرديد اما در ادامه از سوی پليس گاز اشک‌آور شليک شد و تظاهرات به صحنه درگيری پليس ضد شورش با نزديک به ۱۰۰ جوان معترض تبديل گشت.

همچنين شامگاه جمعه نيز يک گروه صد نفری از معترضان در برابر محل سکونت نبيل قروی، مدير شبکه تلويزيونی "نسمه" گرد آمده و خواهان تعطيل شدن اين شبکه تلويزيونی شدند.

مخالفان اسلام‌گرايان تندرو در تظاهرات روز گذشته با شعار "مردم يک دولت مدنی می‌خواهند" تحت حفاظت پليس از بزرگراه محمد پنجم، يکی از خيابان‌های اصلی شهر، تا ميدان حقوق بشر راهپيمايی کردند.

آن‌ها شعارهايی چون "نه به تندروی، نه به خشونت، نه به سرکوب"، "آری به آزادی مطبوعات" در دست داشتند.

فائزه اسکندرانی، رئيس انجمن غيردولتی برابری و عدالت، ضمن ابراز نگرانی برای آزادی که به گفته وی "توسط تندروها در معرض خطر قرار دارد"؛ گفت: "رويدادی که برای شبکه نسمه پيش آمد می‌تواند برای شبکه‌های ديگر و رسانه‌های ديگر نيز رخ دهد."

زياد جزيری، جوان گرافيستی که در تظاهرات شرکت داشت، افزود: "انقلاب تونس افق تازه‌ای به روی ما گشود؛ چشم‌اندازی که نبايد در آن جايی برای هرگونه افراط‌گرايی و سانسور باشد."

تظاهرات مخالفان اسلام‌گرايان تندرو تا پيش آمدن صحنه‌ای آرام برگزار شد. در لحظه‌ای از تظاهرات دختر باحجابی خارج از جمعيت قصد داشت شعاری با عنوان "نوکران صهيونيسم" را بر دست گيرد. ولی ناگهان توسط تظاهرکنندگان احاطه شد و پليس برای جلوگيری از درگيری دخالت کرده و شعار دختر را پاره کرد. تظاهرکنندگان اين دختر را "يک فرد افراطی" عنوان کردند.

اين دختر که توسط پدر خود همراهی می‌شد گفت: "تندروهای واقعی اين‌ها هستند. آن‌ها ادعا می‌کنند مدافع آزادی بيان هستند اما مانع از آزادی بيان ديگران می‌شوند."

"پرسپوليس" شامگاه جمعه ۱۵ مهرماه جاری (۷ اکتبر) از شبکه "نسمه" پخش شد.

پخش فيلم "پرسپوليس" در روزهای اخير اعتراضات گسترده‌ مسلمانان را در پی داشت. افزون بر نامه‌های اعتراضی به اين شبکه، چند روز پيش چندين خودرو نيز در برابر خانه نبيل قروی به آتش کشيده شدند که گفته می‌شود به همسايگان او تعلق داشتند.

نبيل قروی حتی چند روز پيش، از نمايش فيلم "پرسپوليس" پوزش خواست و گفت فکر نمی‌کرده که پخش آن حساسيت‌برانگيز باشد اما اعتراضات ادامه يافت.

روز يکشنبه گذشته نيز حدود ۳۰۰ نفر به دفتر شبکه "نسمه" حمله کرده بودند.

اين خشونت‌ها يک هفته پيش از نخستين انتخابات تونس از زمان سقوط حکومت زين‌الدين بن علی در ماه ژانويه گذشته، نگرانی‌هايی را برانگيخته است.

در روز ۲۳ اکتبر جاری (يکم آبان‌ماه) در يک همه‌پرسی مردم تونس مجلس مؤسسان را انتخاب خواهند کرد. اما افزايش تنش‌ها ميان جبهه اسلام‌گرايان و لائيک‌ها، اين انتخابات را تحت شعاع خود قرار داده است.

"پرسپوليس" نخستين فيلم سينمايی مرجان ساتراپی، طراح و فيلم‌ساز ايرانی ساکن فرانسه است که به همراه ونسان پارونو آن را در سال ۲۰۰۷ و بر اساس داستان مصور "پرسپوليس" اثر خودش ساخته است.

اين فيلم جايزه هیأت داوران جشنواره بين‌المللی فيلم کن در سال ۲۰۰۷ ميلادی را به خود اختصاص داد و در ديگر کشورهای جهان نيز درخشيد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

شما مثل آخوندهاي ايران و مثل اسلامگراهاي تندرو و مثل همه آدمهاي ديگه خودتون هم حاشيه ساز و چرندگوئين

حجاب داشتن يك دختر موضوع خيلي مهميه كه ده بار تكرارش ميكنين؟ يعني نميتونين يك انسان اين كارو كرد و از روي پوشش در مورد تفكرش قضاوت نكينين؟ شايد اون از شما دموكراسي و ازادي رو بهتر بفهمه و اصلا هم طرفدار اسلامگراها نباشه...اصلا چه اهميتي داره كه روسري داشته؟

بريد كشكتونو بسابيد

ديگه پامو تو اين خبر گزاري نميذارم...يعني اگه منبع خبر راديو زمانه باشه كلا قبولش ندارم

والسلام

آقای احساساتی‌ که این کامنت اول رو گذاشتین، همین که این خانم روسری میذاره ،یعنی‌ چیزی از دموکراسی نمی‌فهمه، پایه و اساس دین محمد اصلا با دموکراسی سنخیت نداره

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما