خانه | خبر | اخبارجهان

روسیه و چین قطعنامه علیه سوریه را وتو کردند

چهارشنبه, 1390-07-13 10:30
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

روسيه و چين قطعنامه مورد پشتيبانی آمريکا و کشورهای اروپايی را که خواهان تشديد تحريم‌ها عليه سوريه بود، وتو کردند.

به گزارش آسوشيتدپرس، پيش‌نويس قطعنامه تحريمی عليه سوريه که با همکاری آمريکا، فرانسه، بريتانيا، آلمان و پرتغال تهيه شده بود، شامگاه سه‌شنبه چهارم اکتبر ۲۰۱۱ (۱۲ مهر ۱۳۹۰) در شورای امنيت به رأی گذاشته شد.

هند، آفريقای جنوبی، برزيل و لبنان چهار عضو غير دائم شورای امنيت به اين قطعنامه رأی ممتنع دادند. ۹ عضو ديگر شورای امنيت به اين قطعنامه رأی مثبت دادند. با اين حال، دو رأی مخالف روسيه و چين، مانع از تصويب آن شد.

روسیه پیشتر گفته بود از این قطعنامه پشتیبانی نمی‌کند.

سوزان رايس، نماينده ايالات متحده در سازمان ملل پس از وتوشدن اين سند توسط روسيه و چين گفت : "مردم شجاع سوريه هم‌اکنون می‌توانيد آشکارا ببينيد چه کسی در اين شورا، از آرزوی شما برای آزادی و حقوق بشر پشتيبانی نمی‌کند."

سوزان رايس، نماينده آمريکا در سازمان ملل: مردم شجاع سوريه هم‌اکنون می‌توانيد آشکارا ببينيد چه کسی در اين شورا، از آرزوی شما برای آزادی و حقوق بشر پشتيبانی نمی‌کند

تظاهرات مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از ميانه مارس ۲۰۱۱ (اسفند ۱۳۸۹) آغاز شده است. بنا به آمار سازمان ملل، سرکوب مخالفان حکومت از آغاز جنبش اعتراضی در سوريه تاکنون بيش از ۲۷۰۰ نفر کشته داشته است.

چندی پيش نيز تلاش آمريکا، فرانسه، بريتانيا، آلمان و پرتغال برای تصويب قطعنامه تحريمی عليه سوريه در شورای امنيت سازمان ملل با مخالفت روسيه و چين روبه‌رو شد.

روسيه ضمن مخالفت با تحريم سوريه از "اصلاحات سريع" در اين کشور پشتيبانی می‌کند.

با اين حال آمريکا و اتحاديه اروپا تحريم‌های يک‌جانبه‌ای عليه سوريه اعمال کرده‌اند.

دولت آمريکا ۳۰ اوت ۲۰۱۱ (هشت شهريور ۱۳۹۰) در پاسخ به "سرکوب و خشونت فزاينده" سوريه عليه معترضان ضددولتی، دارايی‌های وليد معلم، وزير امور خارجه سوريه و همچنين بوسينی الشعبانی، مشاور رئيس‌جمهور سوريه و علی عبدالله کريم علی، سفير سوريه در ليبی را مسدود کرد.

کشورهای عضو اتحاديه اروپا نيز روز جمعه دوم سپتامبر ۲۰۱۱ (۱۱ شهريور ۱۳۹۰) توافق کردند تا صادرات نفت سوريه را تحريم کنند.

سوريه روزانه ۳۸۰ هزار بشکه نفت خام توليد می‌کند. بنا به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمريکا، نفت خام سوريه عمدتاً به کشورهای اروپايی مانند آلمان، ايتاليا و فرانسه صادر می‌شود.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

رهبران بی عاطفه وفرومایه روسیه و چین مایه ننگ همه بشریتند. هرجا ستمکار ، خیانتکار و جنایتکاری است ، این بی شرفها پشتیبان اویند. هرجا اخلاق و فضیلتی است این ناجوانمردان دشمن آن هستند. حاکمان جنایتکار مگر تا کی هستند، این رفتار از یاد ملتها نخواهد رفت. تهران - بابک

سران روس و چین مایه ننگ بشرند. هرجا ستمگر و جنایتکاری است اینها پشتیبان او هستند. ااین ننگ در تاریخ ثبت خواهد شد و این رفتار ضدانسانی از یاد ملتها نخواهد رفت و در پرونده این پلیدان برجای خواهد ماند. تهران ـ بابک

اطمینان دارم که جنایتکاری به نام اسد که بر خلاف نامش موش ترسویی بیش نیست خواهد رفت و با خفت تمام هم خواهد رفت و آن موقع هست که در رژیم بعد از او هیچ جایی برای دو کشور ستمگر و خونخوار روسیه و چین که سمبل دیکتاتوری هستند وجود نخواهد داشت.

عجب آشفته بازاریست دنیا

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما