خانه | خبر | اخبارجهان

پايان سه روز درگيری خونين در يمن

چهارشنبه, 1390-06-30 09:34
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

پس از سه روز درگيری خونين بين نيروهای دولتی و مخالفان در صنعا پايتخت يمن، گزارش شده بين طرف‌های درگير آتش بس برقرار شده است.

 

به گزارش آسوشيتدپرس، طرف‌های درگير، پس از مذاکرات معاون رئيس‌جمهور يمن و شماری از ديپلمات‌های غربی از جمله بريتانيا و آمريکا در اين کشور روز سه‌شنبه ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۱ (۲۹ شهريور ۱۳۹۰) به درگيری‌ها پايان دادند.

با اين حال روز گذشته و پيش از اعلام آتش بس، در جريان حمله نيروهای امنيتی به مخالفان در ميدان «تغيير» دست‌کم ۱۰ نفر کشته‌ شدند.

در درگيری‌های چند روز گذشته در صنعا دست‌کم ۶۰ نفر کشته شده‌اند. تنها در روز يکشنبه ۱۸ سپتامبر ۲۶ نفر از معترضان توسط نيروهای نظامی يمن کشته شدند. حملات روز يکشنبه «مرگ‌بارترين» حمله عليه معترضان يمنی توصيف شده است.

طرف‌های درگير، پس از مذاکرات معاون رئيس‌جمهور يمن و شماری از ديپلمات‌های غربی از جمله بريتانيا و آمريکا در اين کشور روز سه‌شنبه ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۱ به درگيری‌ها پايان دادند

بان کی مون، دبير کل سازمان ملل نيز چند روز پيش «استفاده بيش از حد از زور» توسط نيروهای امنيتی دولت يمن را عليه تظاهرکنندگان محکوم کرده بود.
سفارت ايالات متحده آمريکا در اين کشور نيز از همه طرف‌های درگير خواسته بود تا از اقدامات تحريک‌آميز که منجر به خشونت بيشتری می‌شود، پرهيز کنند.

در همين حال العربيه نيز گزارش داده دبيرکل شورای همکاری خليج فارس و نماينده سازمان ملل برای حل بحران يمن وارد اين کشور شده‌اند.
مخالفان صالح از فوريه ۲۰۱۱ با برپايی تظاهرات خواهان برکناری صالح از قدرت هستند.
مخالفان اميدوار بودند علی عبدالله صالح که پيشتر در يک حمله زخمی شده بود و برای درمان به عربستان سفر کرده بود، از قدرت کناره‌گيری کند اما وی از اين کار خودداری می‌کند.
علی عبدالله صالح ۳۴ سال است که در يمن حکومت می‌کند و با وجود توافق‌های صورت گرفته برای کناره‌گيری از قدرت همچنان به حکومت خود ادامه می‌دهد.
صالح ابتدا اعلام کرده بود که تا سال ۲۰۱۳، پايان دوران رياست جمهوری‌اش، در قدرت باقی خواهد ماند. با ادامه تظاهرات مخالفان، وی گفت که تا پايان سال جاری در قدرت می‌ماند و سپس با ارائه توافق‌نامه‌های مختلف برای کناره‌گيری وی از قدرت تاکنون سه بار از امضای آن‌ها سر باز زده است.

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما