خانه | خبر | اخبارجهان

درخواست تشکيل کشور فلسطين به سازمان ملل ارائه شد

چهارشنبه, 1390-06-30 09:14
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

درخواست تشکيل کشور مستقل فلسطین به بان کی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد ارائه شد.

 

به گزارش ريانووستی، مارتين نسيرکی، سخنگوی دبير کل سازمان ملل گفت اين درخواست روز دوشنبه ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۱ (۲۸ شهريور ۱۳۹۰) از سوی محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين به بان کی مون ارائه شده است.
پيشنهاد تأسيس کشور مستقل فلسطين ابتدا بايد به تصويب مجمع عمومی سازمان ملل برسد و سپس برای تأييد نهايی، شورای امنيت بايد آن را تصويب کند.
با اين حال آمريکا گفته اگر پيشنهاد تشکيل کشور فلسطين در شورای امنيت رأی بياورد آن را وتو می‌کند.
عباس گفته از شورای امنيت سازمان ملل می‌خواهد تا کشور فلسطين را در حدود مرزهای سال ۱۹۶۷ ميلادی به مرکزيت بيت‌المقدس شرقی به رسميت بشناسند.

پيشنهاد تأسيس کشور مستقل فلسطين ابتدا بايد به تصويب مجمع عمومی سازمان ملل برسد و سپس برای تأييد نهايی، شورای امنيت بايد آن را تصويب کند اماآمريکا گفته اگر پيشنهاد تشکيل کشور فلسطين در شورای امنيت رأی بياورد آن را وتو می‌کند

منظور از مرزهای ۱۹۶۷، مرزهای پيش از جنگ کشورهای عربی و اسرائيل در سال ۱۹۶۷ يعنی «کرانه باختری رود اردن، نوار غزه و قدس شرقی» است.
تشکیل کشور فلسطین موافقان و مخالفانی دارد. چندی پيش کاترين اشتون، رئيس سياست خارجی اتحاديه اروپا گفت مطمئن نيست سازمان ملل در حمايت از تشکيل يک کشور مستقل فلسطين رأی بدهد.
آويگدور ليبرمن، وزير امور خارجه اسرائيل نيز اعلام کرده به رسميت شناختن کشور مستقل فلسطين، يک اقدام يک‌جانبه است و «پيامدهای خطرناکی» دارد.
اما رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه به رسميت شناختن کشور مستقل فلسطين را نه يک «گزينه» بلکه «يک وظيفه» توصيف کرده است.
در همين حال نبيل عمرو، يکی از رهبران جنبش فتح و وزير پيشين تشکيلات خودگردان فلسطين به يورونيوز گفته: «ما زمان کافی نداريم، به اين معنی که نمی‌توانيم پشتيبانی قوی بين‌المللی داشته باشيم. شايد بتوان رأی بالايی را در مجمع عمومی به‌دست آورد اما شرايط در شورای امنيت فرق می‌کند.»
وی افزوده: «موضع اوباما در اين‌باره بسيار بسته و متمايل به طرف مقابل، يعنی اسراييل است. اوباما شرايطی را برای تشکيل کشور مستقل فلسطين معين کرده که تنها رفتن به نيويورک و پيشنهاد آن کافی نيست. بلکه بايد به مواضع اسراييل و نيز آمريکا که از قبل تهديد به وتو کرده نيز توجه شود.»
همچنين در يک نظرسنجی که توسط بی بی سی در ۱۹ کشور جهان و با پرسش از ۲۰ هزار و ۴۶۶ نفر انجام شده، ۴۹ درصد موافق تشکيل کشور مستقل فلسطين و ۲۱ درصد نيز مخالف بوده‌اند. ۳۰ درصد نيز نظر قطعی نداده‌اند.
تاکنون حدود ۱۳۰ کشور، تشکيل کشور مستقل فلسطين را به رسميت شناخته‌اند. مقامات فلسطينی اميدوارند شمار کشورهای موافق تشکيل اين کشور به عدد ۱۶۰ افزاش پيدا کند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

امریکا و اسراییل با مخالفت با تثبیت کشور پلسطاین شانس بسیار بزرگی را از دست خواهند داد. این مخالفت مسلما بهانه هایی به دست ایران میدهد تا در منطقه دخالت کند. اگر امریکا این پیشنهاد را وتو کند مسلما با انزوای بیشتر و تنفر گسترده تر دنیا روبرو خواهد شد و سرانجام این رویکرد نفعی برای اسراییل ندارد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما