خانه | خبر | اخبارجهان

حمله به يک کازينو در مکزيک بيش از ۵۰ کشته به‌جای گذاشت

جمعه, 1390-06-04 11:33
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

آتش‌سوزی کازينوی مونته‌ری در شمال مکزيک توسط يک باند قاچاق مواد مخدر رخ داده است. دولت مکزيک از آن به‌عنوان «عمليات تروريستی» ياد کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اين حمله غروب روز گذشته صورت گرفت. رودريگو مدينا، فرماندار ايالت نوئه‌وو لئون مکزيک در يک گفت‌وگوی تلويزيونی گفت: «ما تاکنون ۵۳ کشته را شمارش کرده‌ايم.»

وی در مصاحبه‌ ديگری با روزنامه ميله‌نيو، گفت حمله به کازينو رؤيال مونتری، مرکز استان نوئه‌وو لئون حدود ساعت ۱۶ توسط گروهی از مردان که بر دو خودرو سوار بودند رخ داده است.

رودريگو مدينا افزود: «ساختمان اين کازينو که ۱۷۲۰ مترمربع مساحت دارد با مواد آتش‌زا همچون بنزين به آتش کشيده شده است.»

يک شاهد عينی که نخواست نامش فاش شود به خبرنگاران گفت: «مهاجمان وارد ساختمان شدند. من يک نفر را از ميان آن‌ها ديدم. موی تراشيده‌ای داشت. سخنان وحشتناکی به‌زبان آورد و روی ما فرياد کشيد: همه روی زمين بخوابيد.»

فليپه کالدرون، رئيس جمهوری مکزيک از فرانسيسکو بلاکه، وزير کشور، خواست تا به مونته‌ری برود و خود هدايت تحقيق و بررسی در اين‌باره را بر عهده بگيرد

وی افزود: «صدای عجيبی به گوش رسيد که معلوم نيست صدای شليک اسلحه بود يا چيز ديگر. ديگر نمی‌خواهم چنين صحنه‌هايی را ببينم.» اين شاهد گفت وی و ديگران اگر از پشت بام خود را نجات نداده بودند کشته می‌شدند.

خورخه کاماچو، مدير حفاظت مدنی استان نوئه‌وو لئون، اطلاعات تازه‌ای ارائه داد. وی گفت تا وقوع انفجار کسانی که در داخل کازينو بودند به‌جای آن‌که به بيرون فرار کنند به توالت‌ها و اتاق‌های دفتر کازينو پناه بردند بدون آن‌که بدانند آتش‌سوزی به سرعت همه جا را فراخواهد گرفت.»

مأموران آتش‌نشانی تقريبأ چهار ساعت تلاش کردند تا آتش‌سوزی را مهار کنند. آن‌ها می‌بايست برای ورود به طبقه‌های مختلف ساختمان در ديوارها شکاف ايجاد کنند.

فليپه کالدرون، رئيس جمهوری مکزيک در صفحه توئيتر خود حمله به کازينوی مونته‌ری را محکوم کرد.

کالدرون نوشت: «با تأثر عميق همدردی خود را با نوئه‌وو لئون و قربانيان اين اقدام تروريستی وحشيانه اعلام می‌کنم.»

الخاندرو پويره، سخنگوی مسائل امنيتی دولت مکزيک در يک بيانيه مطبوعاتی از اين حمله به‌عنوان «اقدام تروريستی غير قابل قبول» ياد کرد و گفت چنين عملی بدون مجازات نخواهد ماند.

رئيس جمهور مکزيک از فرانسيسکو بلاکه، وزير کشور، خواست تا به مونته‌ری برود و خود هدايت تحقيق و بررسی در اين‌باره را بر عهده بگيرد.

مونته‌ری با چهار ميليون جمعيت تا سه سال پيش يکی از قطب‌های صنعتی و دانشگاهی مکزيک به شمار می‌رفت. از آن زمان تاکنون استان نوئه‌وو لئون و پايتخت آن روزبه‌روز بيشتر به صحنه خشونت‌های قاچاقچيان مواد مخدر تبديل شده است.

در ماه ژوئيه سال جاری، مونته‌ری شاهد هفته خشونت‌بار درگيری قاچاقچيان بود که طی آن ۷۱ نفر کشته شدند.

بنا به آماری که روزنامه مکزيکی «رفورما» منتشر ساخته، در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۱ خشونت‌های سازمان‌يافته در استان نوئه‌وو لئون ۸۴۶ نفر قربانی گرفته است. اين آمار سه برابر بيشتر از کل آمار کشته‌شدگان چنين رويدادهايی در سال ۲۰۱۰ در اين استان بود. در طول سال گذشته ميلادی ۲۷۸ نفر جان خود را در خشونت‌های اين استان از دست دادند.

به گفته مقامات مکزيکی، افزايش خشونت‌ها در اين منطقه نتيجه رويارويی وحشيانه «گروه خليج» و بازوی نظامی سابق آن «لوس زتاس» در شمال مکزيک است.

«گروه خليج» يک گروه جنايی مکزيک است که در مرز با تگزاس و خليج مکزيک مستقر است. «لوس زتاس» نيز متشکل از نظاميان سابق ارتش مکزيک است.

از زمان آغاز حمله نظامی دولت فليپه کالدرون عليه مواضع گروه‌های جنايتکار مکزيک در ماه دسامبر سال ۲۰۰۶، بيش از ۴۱ هزار نفر در درگيری‌های اين نيروها و باندهای تبهکار کشته شده‌اند.


گزارش تلويزيون مکزيک از حمله به کازينوی مونته‌ری:

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما