خانه | خبر | اخبارجهان

ايتاليايی‌ها به انرژی اتمی «نه» گفتند

سه شنبه, 1390-03-24 12:13
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در يک همه‌پرسی، مردم ايتاليا با اکثريت بالايی به استفاده از انرژی هسته‌ای در اين کشور رأی منفی دادند.

به گزارش آسوشيتدپرس، سيلويو برلوسکونی، نخست وزير ايتاليا، با نتايج اين همه‌پرسی شکست سنگينی خورد.

در اين همه‌پرسی خصوصی‌سازی صنعت آب‌رسانی و قانون مصونيت نخست‌وزير و اعضای کابينه‌اش نيز به پرسش گذاشته شده بود.

۹۵ درصد شرکت‌کنندگان ايتاليايی در اين همه‌پرسی که يک‌شنبه و دوشنبه در اين کشور برگزار شد به استفاده از انرژی هسته‌ای «نه» گفتند.

ميزان مشارکت مردمی در اين همه‌پرسی ۵۷ درصد از واجدين شرايط اعلام شد که شرکت دست‌کم ۵۰ درصد از واجدین شرایط برای پذیرش نتايج این همه‌پرسی ضروری بود. پس از سال ۱۹۹۵ اين نخستين بار بود که چنين حد نصابی به‌دست می‌آمد.

افزون بر توقف انرژی هسته‌ای، مردم ايتاليا به خصوصی‌سازی صنعت آب‌رسانی نيز «نه» گفته و قانونی موسوم به قانون مصونيت نخست‌وزير و اعضای کابينه‌اش را رد کردند.

با رأی منفی مردم ايتاليا به انرژی اتمی، اين کشور پس از آلمان دومين کشور عضو گروه هشت به‌شمار می‌رود که از انرژی اتمی صرف نظر می‌کند

اين دومين شکست سنگين برلوسکونی طی چند هفته اخير بود. پيش از اين، در ۳۰ ماه مه سال جاری نخست‌وزير ايتاليا با شکست سنگينی در انتخابات شهرداری‌های ايتاليا روبه‌رو شد و در شهرهای مهمی چون ميلان و ناپل چپ‌گرا‌ها پيروز اين انتخابات بودند.

ناظران سياسی معتقدند فساد مالی و اخلاقی، کسری بودجۀ ۴۰ ميليارد يورويی، بيکاری و مشکلات اقتصادی از جمله مواردی هستند که موجب خشم و نارضايتی مردم اين کشور از دولت برلوسکونی شدند و زمينه‌ شکست وی را در انتخابات شهرداری‌های ايتاليا فراهم ساختند.

با رأی منفی مردم ايتاليا به انرژی اتمی، اين کشور پس از آلمان دومين کشور عضو گروه هشت به‌شمار می‌رود که از انرژی اتمی صرف نظر می‌کند.

دولت آلمان سرانجام پس از بحث‌های طولانی، در ماه جاری قوانين لازم برای طرح خروج از انرژی اتمی را تصويب کرد. به موجب اين قوانين راکتورهای اتمی تا سال ۲۰۲۲ برای هميشه در آلمان خاموش خواهند شد.

برنامه دولت آلمان برای خاموشی نيروگاه‌های اتمی با موافقت احزاب مختلف اين کشور روبه‌رو گرديد.

آلمان تلاش خواهد کرد که در ۱۰ ساله آينده با راه‌اندازی دوباره نيروگاه‌های ذغال سنگ و گاز و رفتن به سوی انرژی‌های بديل و تجديدپذير مانند انرژی بادی و خورشيدی، گام‌به‌گام از انرژی اتمی فاصله بگيرد.

جايگزين ساختن انرژی اتمی يکی از دغدغه‌های اصلی در کشورهای پيشرفته صنعتی پس از فاجعه اتمی اخير در فوکوشيمای ژاپن است.

مردم ايتاليا پيش از اين در سال ۱۹۸۷، يک سال پس از فاجعه اتمی در چرنوبيل، به توقف استفاده از انرژی هسته‌ای رای مثبت دادند.

اين بار دولت برلوسکونی تلاش کرد که از برگزاری همه‌پرسی جلوگيری کند اما ديوان عالی کشور به برگزاری آن رأی داد.

برلوسکونی پيش از اين همه‌پرسی اذعان داشت که مردم ايتاليا انرژی اتمی نمی‌خواهند و نيروگا‌ه‌های اتمی اين کشور بايد خاموش شوند اين در حالی است که وی دو سال پيش، از ساخت چهار نيروگاه هسته‌ای تا سال ۲۰۱۴ خبر داده بود. دولت ايتاليا در زمينه ساخت نيروگاه‌های اتمی قراردادهای تازه‌ای با فرانسه دارد.

سيلويو برلوسکونی در اظهار نظری پس از همه‌پرسی گفت: «ميزان بالای شرکت مردم در اين انتخابات تمايل شهروندان برای تصميم‌گيری در مورد آينده‌شان را نشان می‌دهد و نبايد ناديده گرفته شود. دولت موظف است به نتايج اين همه‌پرسی توجه کند.»

با فاجعه اتمی فوکوشيما در ماه مارس ۲۰۱۱ گرايش مردم کشورهای مختلف به عدم استفاده از انرژی اتمی روز‌به‌روز بيشتر می‌شود و جنبش اعتراضی عليه انرژی اتمی نيز قدرت بيشتری می‌گيرد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ایتالیائی ها از راکتورهای اتمی خداحافظی می کنند که کشورشان را کثیف نکند و به دیکتاتورهای صادر کننده نفت سلام می کنند !!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما