خانه | خبر | اخبارجهان

۳۰ عضو حزب بعث سوريه استعفا کردند

چهارشنبه, 1390-02-07 19:39
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در اعتراض به «شيوه‌های نيروهای امنيتی» ۳۰ عضو حزب حاکم سوريه استعفا کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اين اعضای معترض حزب بعث سوريه از منطقه بانياس واقع در شمال غرب اين کشور هستند که در آن تظاهرات مخالفان حکومت چندين بار برگزار شده است.

در اين بيانيه آمده است: «روش‌های نيروهای امنيتی عليه شهروندان بدون سلاح در بانياس و شهرک‌های اطراف، به‌ويژه بيضا، بر خلاف همه ارزش‌های انسانی و آرمان‌های حزب است.»

آن‌ها از «بازرسی‌ خانه‌ها، شليک بی‌هدف گلوله‌های واقعی به سوی مردم، خانه‌ها، مسجدها و کليساها» توسط نيروهای امنيتی نوشته‌اند.

اين اعضای مستعفی حزب بعث همچنين «کاربرد خشونت» عليه ساکنان بيضا و رفتار نيروهای امنيتی و طرفداران حکومت را محکوم کرده‌اند.

به گفته ديده‌بان حقوق بشر سوريه از روز ۲۴ اسفند ۱۳۸۹ (۱۵ مارس) تا کنون ۴۵۳ نفر در اعتراضات خيابانی اين کشور کشته شده‌اند

آن‌ها نوشته‌اند اين رفتارها «موجب تحريک فرقه‌گرايی و دامن‌زدن به احساسات خصومت‌آميز ميان ساکنان کشور می‌شود.»

شش هفته پس از آغاز اعتراضات مردم در سوريه، حکومت بشار اسد از روز دوشنبه پنجم ارديبهشت‌ماه جاری با ارسال تانک‌ها و نيروهای نظامی به شهر درعا، فشار خود را بر مخالفان افزايش داده است.
 

در طول اين دو روز بيش از ۳۰ نفر کشته شده‌اند و درعا، شهری که اعتراضات عمومی از آن‌جا آغاز شد از بامداد دوشنبه در تصرف نيروهای نظامی است.

برخی از مخالفان از «قتل عام» مردم توسط نيروهای نظامی در درعا خبر داده‌اند. آن‌ها می‌گويند «تانک‌ها در درعا رفت‌وآمد می‌کنند؛ نيروهای نظامی به خانه‌های مردم می‌ريزند و آن‌ها را به قتل می‌رسانند.»
 

حکومت سوريه مدعی است که نيروهای نظامی «به درخواست شهروندان درعا» به اين شهر رفته‌اند تا به‌ فعاليت‌های «گروه‌های تندروی تروريستی که به نيروهای نظامی حمله می‌کنند و خيابان‌ها را می‌بندند» پايان دهند.

 

بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد روز گذشته نگرانی عميق خود را نسبت به سرکوب خونين معترضان سوريه، به‌ويژه استفاده از تانک‌ها و شليک گلوله‌های واقعی توسط نيروهای ارتش، ابراز داشت.
 

 

دبير کل سازمان ملل در حاشيه نشست شورای امنيت در نيويورک برای رايزنی در مورد انتشار بيانيه‌ای در محکوميت خشونت در سوريه، گفت: «مقامات سوريه موظف‌اند از مردم و غيرنظاميان حفاظت کنند.»

شورای حقوق بشر سازمان ملل نيز اعلام نمود که دو روز ديگر نشست ويژه‌ای در مورد وضعيت سرکوب و کشتار غيرنظاميان در سوريه برگزار خواهد کرد.

به گفته ديده‌بان حقوق بشر سوريه از روز ۲۴ اسفند ۱۳۸۹ (۱۵ مارس) تا کنون ۴۵۳ نفر در اعتراضات خيابانی اين کشور کشته شده‌اند.

بيشتر اين افراد در شهرهای درعا، اطراف دمشق، حمص و لاذقيه کشته شده‌اند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

آخر بشار اسد با کشتار مردم چگونه ميتواند حتي به ادامه ديکتاتوريش فکر کند؟!
بهتراست هرچه زودتر انصراف داده و از سوريه فرار کند...

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما