خانه | خبر | اخبارجهان

حمله تانک‌های ارتش سوريه به درعا و کشته شدن ده‌ها معترض

دوشنبه, 1390-02-05 15:43
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

به‌شکل بی‌سابقه‌ای نيروهای امنيتی به همراه تانک‌های ارتش سوريه به شهر درعا نفوذ کرده و به روی مخالفان آتش گشودند.

به گزارش رويترز، در شهر درعا واقع در جنوب سوريه، دست‌کم ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند.

به گفته فعالان حقوق بشر «بيش از سه هزار» مأمور امنيتی حکومت سوريه با پشتيبانی تانک‌های ارتش به درعا وارد شدند.

يکی از مخالفان در تماسی از درعا اعلام کرد که ساکنان اين شهر نتوانسته‌اند تعداد کشته‌شدگان را مشخص کنند چرا که «پيکر کشته‌ها در خيابان‌ها هستند و کسی نمی‌تواند به آن‌ها رسيدگی کند.»
 

اين شاهد عينی گفت: «تک‌تيراندازان روی بام‌ها مستقر شده‌اند و تانک‌ها به در مرکز شهر هستند.»
يک شاهد ديگر گفته است هشت تانک در بخش قديمی شهر قرار دارند و چندين جسد در خيابان‌ها افتاده‌اند.

از چند روز پيش نيروهای امنيتی حکومت سوريه به چندين شهر اين کشور وارد شده‌ و مخالفان حکومت را بازداشت می‌کنند

يک برخورد نيز ميان نيروهای امنيتی سوريه گزارش شده است.

همچنين وزير اطلاعات اردن با اظهار اميدواری نسبت به «آرام شدن هر چه سريع‌تر اوضاع» گفته است مرز سوريه با اردن توسط نيروهای سوريه بسته شده است.

سانا، خبرگزاری رسمی سوريه به نقل از مصطفی بوقعی، مدير کل گمرک سوريه ضمن تکذيب اين خبر نوشته است: «همه پست‌های مرزی، از جمله در مرز اردن باز هستند.»

رامی عبدل رحمان، دبيرکل ديده‌بان حقوق بشر سوريه چند ساعت پس از آغاز حمله گسترده نيروهای امنيتی گفت: «روشن است که مقامات سوريه‌ای تصميم گرفته‌اند که به طريق نظامی و امنيتی بحران موجود را حل کنند.»

يک فعال ديگر به رويترز گفته است: «اين يک جنگ ددمنشانه برای نابودی دمکرات‌های سوريه است. اهداف رئيس جمهور بشار اسد از زمان سخنرانی‌اش در روز ۳۰ مارس که گفته بود "آماده جنگ‌ام"؛ روشن است.»

از سوی ديگر فعالان حقوق بشر سوريه گزارش داده‌اند که روز گذشته دست‌کم ۱۳ نفر در شهر جبلا، شهر ساحلی نزديک به لاذقيه، با شليک گلوله شبه‌نظاميان طرفدار بشار اسد کشته شده‌اند.

اين فعالان حقوق بشر گفته‌اند نيروهای امنيتی سوريه در طول شب گذشته در محله سنی‌نشين قديمی شهر جبلا که در آن تظاهراتی در دفاع از دمکراسی برپا بود مستقر شدند.

بر اساس اين گزارش‌ها نيروهای امنيتی همچنين به خانه ذکريا العکاد، پزشک ساکن اين شهر هجوم آورده و وی را بازداشت کردند. اين پزشک با شبکه تلويزيونی الجزيره در باره وضعيت شهر جبلا سخن گفته بود.

از چند روز پيش نيروهای امنيتی حکومت سوريه به چندين شهر اين کشور وارد شده‌ و مخالفان حکومت را بازداشت می‌کنند.

به گفته فعالان حقوق بشر، روز گذشته در دمشق، پايتخت سوريه؛ حمص، درعا، لاذقيه، حسکه، دير الزور و حلب نيز ده‌ها نفر بازداشت شده‌اند.
 

فعالان حقوق بشر می‌گويند سرکوب جنبش اعتراضی در سوريه از آغاز تا کنون در حدود ۳۵۰ کشته و ده‌ها مفقود به جا گذاشته است.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

دوستان با سلام به همه و خصوصا زمانه ای ها، باید بگویم بیخود نیست که این دو رژیم فساد و تباهی جمهوری اسلامی ضد بشری و ضد ایرانی خمینی و خامنه ای و روحانیت و رژیم ضد بشری حافظ اسد و بشار اسد هر دو سنگ مردم فلسطین را به سینه می زنند و هر دو خودشان را دشمن خونین اسراییل می دانند و نتیجه این می شود که هر دو ضد بشریند و هر دو آنچه را نمی توانند با اسراییل بکنند و با صدام بکنند را با مردمان کشور خودشان می کنند، من بخشی از نوشته ام را در صفحه ای دیگر برای زمانه فرستادم که منتشرش کرد و اینک دوباره نگاه کنید که همین الان رادیو ایران اعلام کرد که چند صد نفر در چند شهر سوریه تظاهرات کردند که خنده ی ناظران بین المللی را باعث شدند. از این چند صد نفر حدود ده نفری دستگیر شده اند که همگی وابستگی خودشان را به سرویسهای غرب برسمیت شناختند.... توجه کنید که خبرهای سوریه را هم مثل خبر های ایران تحریف تقطیع می کنند و خودشان اصولا خبر جعلی می سازند.... اما همینک دولت ولایت مطلقه ی سوریه در حال سرکوب تظاهرات مردم با تانک و هواپیماست....بزودی سناریوی لیبی در مورد سوریه نیز و البته با تفاوتهایی تکرار خواهد شد. اینا همچون پاسداران و بسیجیان و نیروهای انتظامی ایران آنچه را نتوانستند با اسراییل بکنند، و جولان را پس بگیرند حالا دارند با مردم سوریه می کنند. طبق اخبار موثق از تهران خامنه ای اعلام کرده که ایران و سوریه هر دو دویاتخت دارند دمشق و تهران. از همین رو از سال 1373 بیش از سه هزار و سیصد پاسدار با خانواده هایشان در نزدیکی دمشق در سوریه زندگی می کنند و یک پایگاه نظامی همیشگی دارند، سوریه ای ها هم در نزدیکی لوشان در شرق تهران یک پایگاه نظامی دارند. از ابتدای ناآرامی های تهران برادران سوری نهایت کمک را در سرکوب مردم ایران به پاسداران و بسیجیان کرده اند، از ده روز پیش خامنه ای دستور اعزام سیصد پاسدار جدید را داده است که بیشتر آنها از معاودین عراقی هستند که مزدور سپاه پاسدارانند. سپاه پاسداران از یک گردان عرب زبان که بیشتر آنها از معاویدین عراقی و فلسطینی و لبنانی هستند تشکیل شده اند. ایران از این پاسداران همچون لژیون های خارجی استفاده می کند. اینان در درنده خویی و گرگ صفتی همتا ندارند. مرگ بر بشار اسد و حکومت فاشیستی او و سپاه پاسدارانش و بسیجیانش ، مرگ بر خامنه ای و کل روحانیت و سپاه بیشرفان، مرگ بر بسیجیان نمک نشناس، مرگ بر امام معمر القذافی و سپاه پاسدارانش و بسیجیانش. مرگ بر حکومت غاصب اسلام ضد بشر و مرگ برر روحانیت جنایتکار و مرگ بر بازوی سرکوب چه در ایران و چه در سوریه و چه در لیبی.

آزادیخواهان سوریه و ایران باید با هم هماهنگ کنند. متاسفانه از وقتی کند ذهن هایی همچون مهاجرانی و کدیور مدعی رهبری جنبش سبز شده اند وضع را خراب کرده اند. مردم باید هوشیار باشند و این سرپایی ها و نعلینهای همه آلوده به اسلام را بریزند در چاه. مرگ بر اسد و لعنت بر خمینی و مرگ بر خامنه ای و مرگ بر روحانیت که کمر بر قتل ایران بسته است بدست امیران غضبش سپاه پاسداران و بسیج.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما