خانه | خبر | اخبارجهان

در تظاهرات مخالفان حکومت سوريه دست‌کم ۱۵ نفر کشته شدند

جمعه, 1390-02-02 17:30
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در ششمين جمعه اعتراضات مردم سوريه عليه حکومت اين کشور، دست‌کم ۱۵ نفر با تيراندازی نيروهای امنيتی کشته شدند.

به گزارش تارنمای روزنامه ليبراسيون چاپ فرانسه، با وجود برخی عقب‌نشينی‌هايی که دولت سوريه در برابر اعتراضات مخالفان صورت داد، فراخوان منتشر شده بر روی فيس‌بوک بار ديگر معترضان را به خيابان‌های شهرهای مختلف سوريه کشاند.

چند تظاهرات پس از نماز جمعه در سراسر سوريه برگزار گرديد که در مجموع تعداد شرکت‌کنندگان «ده‌ها هزار نفر» گزارش شده است.

در شهر قاميشلی در شمال شرق سوريه که بيشتر ساکنان آن را کردها تشکيل می‌دهند پنج تا شش هزار نفر در تظاهرات شرکت کردند.

شرکت‌کنندگان در تظاهرات قاميشلی را عرب‌ها، کردها و آسوری‌ها تشکيل می‌دادند که در برابر مسجد قاسمو گرد آمدند.

برخی از آنان شعارهايی چون «عرب‌ها، آسوری‌ها و کردها؛ عليه فساد» در دست داشتند و برخی ديگر به زبان کردی فرياد «آزادی، برادری» سردادند.

در شهر درعا تظاهرکنندگان خواهان انحلال سازمان اطلاعات و محاکمه اعضای آن شدند و شعارهايی مبنی بر لغو ماده هشت قانون اساسی سوريه را حمل می‌کردند

در شهر درعا، يکی از شهرهايی که بيشترين اعتراضات در آن صورت گرفته، نزديک به ۱۰ هزار نفر در ميدان مرکزی گردآمدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از يک فعال حقوق بشر گزارش داد تجمع‌کنندگان با شعارهايی برای آزادی و به ياد کشته‌شدگان وقايع اخير، از مسجدها بيرون آمده و به سوی مرکز شهر رفتند. آن‌ها همچنين خواهان انحلال سازمان اطلاعات سوريه و محاکمه اعضای آن شدند.

برخی، شعارهايی مبنی بر لغو ماده هشت قانون اساسی سوريه را حمل می‌کردند که بر اساس آن رهبری جامعه و دولت در دست حزب بعث است. آن‌ها شعار می‌دادند: «خدا، سوريه، آزادی».

از دمشق، پايتخت سوريه گزارش شده است که نزديک به ۲۰۰ نفر در مرکز آن دست به تظاهرات زدند. اگرچه اين تعداد کم به نظر می‌رسد اما گفته می‌شود اين پرتعدادترين تظاهرات مخالفان در دمشق، از آغاز اعتراضات تاکنون بوده است. نيروهای امنيتی موفق شدند تظاهرکنندگان دمشق را پراکنده سازند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از يک شاهد عينی در شهر حمص نوشته است که نيروهای امنيتی به روی معترضان اين شهر آتش گشوده‌اند که در نتيجه آن دست‌کم دو نفر زخمی شده‌اند. با اين حال گفته می‌شود که «ده‌ها هزار نفر» همچنان به تظاهرات خود ادامه دادند. فيلم‌هايی نيز از تظاهرات امروز شهر حمص بر روی اينترنت منتشر شده است.

به گفته يک شاهد عينی در شهر دوما، نزديک به دمشق نيز نيروهای امنيتی به روی تظاهرکنندگان شليک کردند که طی آن دست‌کم پنج نفر زخمی شده‌اند.

نيروهای امنيتی که در ابتدا شليک هوايی می‌کردند سپس مردم را مورد هدف قرار داده‌اند. جمعيت حاضر در اين تظاهرات نيز «هزاران نفر» گزارش شده است.

 

شبکه تلويزيونی فرانس ۲۴ به نقل از شاهدان عينی گفته است که در تيراندازی مأموران امنيتی به سوی مردم در تظاهرات شهرهای حمص و دوما، دست‌کم ۱۵ نفر کشته شده‌اند.

همچنين بر روی وب‌سايت‌ توئيتر گزارش‌هايی از تظاهرات اعتراضی در شهرهای دارايا، بانياس و لاذقيه منتشر شده است.

 

اعتراضات مردم در سوريه از پنج هفته پيش و از شهر درعا واقع در جنوب اين کشور آغاز گرديد و سپس به ديگر شهرها کشيده شد.

خواسته‌های معترضان که در ابتدا آزادی بيشتر و پايان بخشيدن به فساد بود با کشته شدن بيشتر تظاهرکنندگان توسط نيروهای امنيتی تندتر شد و اکنون در گوشه و کنار گردهمايی‌ها «سرنگونی رژيم» درخواست می‌شود.

بشار اسد، رئيس جمهور اين کشور تلاش کرده است تا خشم مردم را با اصلاحات سياسی فروکش سازد. دولت سوريه هر پنج‌شنبه موج تازه‌ای از اصلاحات را مطرح می‌کند.

روز گذشته به‌شکل رسمی بشار اسد قانون وضعيت فوق‌العاده اين کشور را که از سال ۱۹۶۳ حاکم بود لغو کرد. وی همچنين دادگاه‌های امنيتی دولتی را نيز منحل نمود.

با اين‌حال مخالفان همچنان چنين تغييراتی را ناکافی می‌دانند و دولت نيز همچنان مسئوليت خشونت‌ عليه مخالفان و کشته شدن آن‌ها در تظاهرات‌ها را به گردن «گروه‌های مسلح خودسر» می‌گذارد.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

این خبر شما ممکن است کمی محتاطانه درج شده باشد زیرا در تظاهرات امروز نیروهای امنیتی سوریه و همجنین سپاه پاسداران باز هم بر روی مردم آتش گشودندو شماری هم کشته شده اند. در اینجا باید دید چرا ایران کاسه از آش داغ تر شده و مردم معترض سوریه را سرکوب میکند و مهم تر اینکه چرا مردم ایران دوباره به آتش زیر خاکستر متدل شده اند و منتظر فرصت بعدی نشسته اند.

هم اکنون که دولت معمر قذافی درلیبی دچار بحران شده فقط یک دولت متزلزل دیگر در کل خاورمیانه باقی مانده و آنهم سوریه است. ایران که خود را هم پیمان و دوست سوریه معرفی میکند نمیتواند ببیند که این تنها هم پیمان خودرا از دست بدهد که البته خواهد داد زیرا حرکت های مردمی در سوریه به مرحله غیر قابل بازگشت رسیده است. از این مهم تر اینکه این تعرضات در سوریه ازچند جهت به جنبش مردم ایران کمک خواهد کرد. اول اینکه ایران مجبور است تعدادی از نیروهایش را به کمک بشار اسد بفرستد تا بلکه بتواند به او رمقی بخشد غافل از اینکه در تظاهرات بعدی ایرانی ها خود نیروکم خواهد آورد. دوم اینکه هرچه دامنه و مدت تظاهرات سوریه گشترش یابد بر ترس سردمداران ایران افزوده خواهد شد واحتمال اعلام حکومت نظامی ممتد بالا خواهد رفت که هم اکنونبه صورت بریده بریده اجرا میشود. سوم اینکه این تظاهرات سوریه ایرانیان را تشجیع و ترعیب خواهد کرد تا دامنه و گشتره تظاهرات خود را افزایش دهندوشهرهای کوچکترودوردست تر هم به جرگه معترضین خواهد پیوست.

شاید این فکر بعید نباشد که حکومت خودکامه ایران در حال احتزاز است و عنقریب نفس آخرش بالا خواهد آمد. چه دیگر نه بشار اسدی باقی مانده و نه قذافیدر لیبی تا بتواندوجودخوودرا توجیه کند.

88 نه 15 نفر

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما