خانه | خبر | اخبارجهان

حسنی مبارک و دو پسرش بازداشت شدند

چهارشنبه, 1390-01-24 12:10
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دادستان عمومی مصر اعلام کرد که حسنی مبارک، رئيس جمهور سابق مصر که روز گذشته پس از بازجويی دچار حمله قلبی شد به همراه دو پسرش بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی دادستان کل مصر گفت حسنی مبارک برای مدت ۱۵ روز در بازداشت خواهد بود تا در مورد پرونده اعمال خشونت عليه تظاهرکنندگان از وی تحقيق شود.

سخنگوی دادستانی که در تلويزيون صحبت می‌کرد همچنين اعلام نمود دو پسر وی نيز در رابطه با همين پرونده بازداشت شده‌اند.

آن‌ها متهم به «تحريک برای آتش‌گشودن به روی تظاهرکنندگان» در مدت شورش مردمی از ۲۵ ژانويه تا ۱۱ فوريه، روز استعفای حسنی مبارک از رياست جمهوری بر اثر فشار مردم، شده‌اند. در اين مدت نزديک به ۸۰۰ نفر کشته شدند.

پيش از اعتراضات چند ماهه اخير مردم در مصر، جمال مبارک، پسر حسنی مبارک، به‌عنوان جانشين پدرش به‌شمار می‌رفت.

حسنی مبارک در گفت‌وگو با العربيه برای نخستين بار در دو ماه اخير سکوت خود را شکست، از خود دفاع کرد و اتهام اختلاس را رد نمود

تلويزيون همچنين اعلام کرد که نخستين جلسه بازجويی حسنی مبارک در بيمارستان بين‌المللی شرم‌الشيخ پايان يافت.

خبرگزاری رسمی مصر (منا) نوشته است که روز گذشته در جريان بازجويی از حسنی مبارک، حمله قلبی به وی دست داد و سپس تحت مراقبت‌های پزشکی ويژه قرار گرفت.

روز يک‌شنبه گذشته، رئيس جمهور برکنار شده مصر برای نخستين بار در دو ماه اخير سکوت خود را شکست و نوار شنيداری او از شبکه تلويزيونی العربيه پخش شد که در آن از خود دفاع می‌کرد و اتهام اختلاس را رد می‌نمود.

حسنی مبارک در اين گفت‌وگو خود را قربانی «هجوم سازمان‌دهی شده و افتراآميز» دانست و اعلام آمادگی نمود که برای اثبات اين‌که اموالی در خارج از مصر ندارد حاضر است با دادستانی همکاری کند.

احضار حسنی مبارک هنوز به معنای آغاز يک محاکمه نيست اما نخستين گامی به‌شمار می‌رود که ممکن است به محاکمه او نيز بينجامد.

قدرت نظامی کنونی در مصر که حسنی مبارک حکومت خود را به آن واگذار کرد دارايی‌های حسنی مبارک را در اين کشور مسدود نمود و به‌دنبال بستن دارايی‌های او در خارج از مصر است.

اما اين تدابير به نظر بخش بزرگی از مردم و جنبش اعتراضی اين کشور ناکافی و محدود است.
 

آن‌ها خواهان محاکمه سران نظام سابق مصر هستند و به تجمع‌های اعتراضی خود برای دستيابی به اين خواسته ادامه می‌دهند.

روز جمعه ۱۹ فروردين‌ماه جاری صدهزار نفر در ميدان تحرير قاهره گرد آمدند و با انتقاد از ارتش مصر، خواهان محاکمه حسنی مبارک شدند.

 

اين روز از سوی برگزارکنندگان گردهمايی «روز محاکمه و تسويه حساب» اعلام شده بود و مردم، رهبران ارتش، گردانندگان کنونی کشور را مورد انتقاد قرار دادند.

تعداد بالای تظاهرکنندگان از آن رو اهميت داشت که در هفته‌های اخير نيز گردهمايی‌هايی با همين مضمون برگزار شده بود اما هيچ‌گاه چنين جمعيتی در آن‌ها شرکت نداشتند.

تظاهرکنندگان همچنين خواستار اقدامات شديدتر عليه بسياری از سياستمداران و بازرگانان نزديک به حسنی مبارک شدند که به نظر آنان هنوز حتا تحقيقات ساده‌ای در مورد اين افراد صورت نگرفته است.

در همين رابطه شماری از مسئولان سابق مصر به اتهام فساد مالی و سوء استفاده از قدرت در روزهای اخير با حکم دادستانی بازداشت و به زندان منتقل شده‌اند. احمد نظيف، نخست وزير سابق و صفوت الشريف، رئيس مجلس مصر از آن جمله‌اند.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

من نمیدانم امثال این تقی روزبه و مارکسیست های دیگر که تحلیل هایشان مال سال ۱۹۱۷ است چرا به مسائل زیر توجه نمیکنند و دائم یک مسله را تکرار میکنند که سرمایه داری در همه جای جهان در هر حادثه ای . انقلابی ، جنبشی ، کودتایی دست دارد چون دنبال منافع خودش هست و دائم به این نفت اشا ره میکنند . اینها گویا اصلا تحلیل بلد نیستند ؟ فقط مثل نوار صوتی تکرار میکنند: امریکا ، سرمایه داری جهانی ، نفت !
۱)سوریه که نفت ندارد ؟ شورش مردم در سوریه برای چیست ؟ افغانستان که نفت ندارد ؟ این همه امریکا آنجا هزینه میکند برای چی ؟
۲)مصر و تونس که نفت نداشتند ، خدمتکار سر به راه سرمایه داری هم بودند با اسرائیل هم دوست بودند ، نفع امریکا و سرمایه داری از اینکه در آنجا انقلاب بشود و مردم عربستان و بحرین و کویت و قطر هم دنبال انقالب راه بیفتند چیست ؟
۳)اگر همه جنگها کار سرمایه داری است ، جنگ ها و کودتاهایی که شوروی و کمونیستها انجام دادند برای چی بود ؟ میلیونها انسان را استالین ، پولپوت ، مائو ، کیم جنگ ایل کشتند .
۴)اینکه در عراق بعد از صدام همان حامیان صدام و همین عربستان سعودی و ج ا و سوریه و اردن با ترور و آدم کشی نمیگذارند امنیت ایجاد شود گناه سرمایه داری چیست ؟ صدام ۱۲۰ هزار نفر را خودش کشت و شیمیایی کرد . الان دولت عراق ( که در ان کردها به رهبری طالبانی ، شیعیان به رهبری مالکی اکثریت هستند ) کشتار میکند یا تروریست های القاعده و کشورهای دیکتاتوری همسایه ؟ بیشتر مناقصات نفتی عراق را شرکت های چینی و روسی بردند ! تازه صدام هم که به همین قیمت نفت اپک با التماس حاضر به فروختن بود ! اما وقتی به کویت حمله برد بعد از حمله به ایران و شیمیایی کرد مردم حلب چه را و کشتار کرد شیعیان را ، آنها از امریکا خواستند بیاید حمله کند .
۵)قبل از اینکه به لیبی حمله شود ، مردم شهرهای لیبی به جز طرابلس و سرته را گرفته بودند . نه ناتو بود ، نه امریکا ، نه سرمایه داری ! قذافی هم نفت را مثل آب خوردن دو دستی میداد به چین و ایتالیا و باج اضافی هم میداد به انگلیس چون ان تروریست هواپیمای پان امریکن را آزاد کرده بودند . به امریکا رفت پول سنگینی داد به دانل ترامپ که خود او گفت در ازای اجاره یک محل چادر به اندازه درا مد یک سال او ( میلیاردر بزرگی است ) به او داد ، پسرانش به هر خواننده آمریکایی ، مرایا کاری ، بیانسه ، آشر ، ... یک میلیون دلار داده بودند برای یک شب برنامه ! ۳۰ میلیارد دلار فقط امریکا بلوکه کرد پولهای قذافی را ! آنها ۱۴۰ میلیارد دلار در خارج پول دارند ، مردم لیبی در فقر ! سه میلیون دلار هر سال میداد به روزنامه ها که چهره او را خوب جلوه دهند ، به کدام ایرانیها داده نمیدانیم ؟ اما اورتگا گفت او به ما خوب میرسید !
قذافی بعد شروع کرد حمله به این مردم با توپ و تانک و جت جنگی مزدور خارجی از همکاران دیکتاتور اش مثل لوکاشنکو ! هنوز حمله ای نبود از ناتو یا فرانسه یا امریکا .نماینده خودش در سازمان ملل و اتحادیه عرب از شورای امنیت خواست که منطقه ممنوعه درست کنند تا جلوی کشتار مردم گرفته شود ! خیلی طول کشید تا فرانسه حمله کرد و بعد امریکا . تازه ۲۰ درصد نیروی نظامی قذافی را نابود کردند ، انهم بعد از آنکه قذافی با هواپیما و تانک به شهرها حمله کرد و گفت همه شما را خانه به خانه می آییم ، میگیریم ، میکشیم مثل سوسک . گفت به منافع امریکا و ناتو در جهان حمله میکند ، .... بعد حمله کرد به بنغازی ، میخواست ۷۰۰ هزار نفر مردم آنجا را که مخالف قذافی هستند کشتار کند . در این موقع با تاخیر و خودداری بسیار امریکا حمله کرد . خیلی ها میگویند دیر بود ، به نفع قذافی شد ، بعضی از شهرها را مخالفین تخلیه و فرار کردند . بعد هم ناتو که اصلا کاری نکرد و چند بار مخالفین را زد گفت ببخشید . امریکا فورا کنار کشید همان یکی دو هفته اول ، نیروی نظامی هم پیاده نکرد . فقط مانع کشتار دسته جمعی مخالفین شد که در اثر وحشی گری بی نظیر قذافی و برتری نظامی او ممکن میشد .
شما چپ های هوادار صدام ، اسد ، میلوشویچ ، قذافی ، .... همه این زمینه ها را ندیده میگیرد با یک توهم و تئوری توطئه نفتی میخواهید وانمود کنید این جنایتکاران به سرمایه داری نفت نمیدهند یا ضد سرمایه داری هستند ؟
۶) از همه مسخره تر ترس شما از نبودن نیروهای سیاسی جایگزین در این جوامع بدوی نگه داشته شده است . خیلی خنده دار میگویید در این دیکتاتوری زده ها حزب و سازمانی نیست !!! کی احزاب و سازمانها را نابود کرده و یا اصلا اجازه نداده در این کشورها کسی نفس بکشد ؟ همین صدام و قذافی و اسد و کاسترو و لوکاشنکو و .... ! تا هزار سال دیگر هم اینها اجازه نمیدهند در کشورهاشان نیرویی سیاسی به وجود بیاید !
اصلا شما مارکسیست ها چه غلطی کردید این همه سال در تغییر این دیکتاتوری ها ، جز اینکه مثل غرب و امریکا و سرمایه داری بر اساس منافع خودتان و روسیه جنایات اینها را ندید گرفتید ؟ غرب و سرمایه داری حالا بر اساس منافع شان حد اقل در سمت مردم هستند اما شما مارکسیست ها از کنار جنایتکاران تاریخ جنب نمیخورید !
۷) اینکه تا مثل خر در گل میمانید مثل بچه ها پیشنهاد منتظر ماندن برای انقلاب کارگری ( مثل پیشنهاد مذهبی ها برای آمدن امام زمان ) میدهید بدون اینکه حتا یک نمونه انقلاب کارگری در دنیا تا کنون اتفاق افتاده باشد برای ان بچه های ۱۰ یا ۱۲ ساله (که دست و پاشان قطع و چشمشان کور شده بود در اثر حمله وحشیانه هواپیماهای قذافی و تانک های او) ، و جسم مورد شکنجه و تجاوز دسته جمعی واقع شده ایمان العبیدی ها و ان راننده تاکسی ( که فقط یک تاکسی دارد به قیمت ۱۸۰۰ دلار از تمام ۴۶ سال حکومت قذافی و آنرا با پایش از دست داد در بمبارانهای قذافی ) از فحش خواهر و مادر بدتر است . خصوصا وقتی میشنوند که کاسترو و اورتگا و دیلما روسف و چپ های دیگر از قذافی دفاع میکنند !
۸) مردم در تظاهرات دائم از فرانسه تشکر میکنند و با امریکا خوب نیستند چون دیر آمد و زود رفت . در یکدست پرچم قدیم بنغازی دارند و در دست دیگر پرچم فرانسه یا تراکتهایی که میگوید " مرسی فرانسه " شما از کدام نفرت مردم به فرانسه و سرمایه سخن میگویید ؟ اصلا مردم در کجای این تحلیل های مزخرف مارکسیستی شما قرار دارند ؟ اگر مخالف حمله خارجی هستید ، که بنده هم هستم، مثل بنده به این دیکتاتورهای خون آشام بگویید تا دیر نشده تشریف ببرند ۴۰ سال بس است . هر چه زودتر بهتر ، کشتار کمتر ، سو استفاده بقول شما سرمایه داری جهانی کمتر ! به اسد بگویید که خیابانی که در ان دارد قدم میزند قبلا صدام و مبارک و بن علی و علی ابن صالح و قذافی در ان دوی ۴ در صد متر زده اند ، پایانش یک در آهنی است که به روی زباله دان تاریخ باز میشود . بیخود به مردم شلیک نکنید و آنها را عمله امپریالیسم و امریکا و سرمایه داری و انگلیس و فرانسه و القاعده ندانید چون فایده نداره ! تا حالا اگر تا اندازه ای کار میکرد برای اینکه همان سرمایه داری جهانی شرایط را آماده تغییر به سمت دموکراسی نمیدانست و دروغ های شما را باور میکرد نسل جوان این کشورها هم چیزی از اخبار و اوضا ع جهان و سیاست های جنایتکارانه شما ها نمیدانست . الان به همت اینترنت ، ماهواره ، و مهاجرت همه ( به جز کوبا و کره شمالی غارنشین ) میدانند که یک من ماست چقدر کره میده .

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما