خانه | خبر | اخبارجهان

نفوذ نیروهای شورشی لیبی به اجدابیا

شنبه, 1390-01-06 12:07
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
در پی نفوذ نیروهای شورشی لیبی به شهر اجدابیا، از مناطق تحت کنترل معمر قذافی، جنگنده‌های غربی مقرهای نیروهای قذافی در اطراف این شهر را بمباران کردند.
 
خبرگزاری الجزیره، همچنین از اسارت گروهی از هوادارن قذافی به دست شورشیان در این شهر خبر داده است.
 
حمله توپخانه‌ای جمعه شب نیروهای قدافی به شهر مصراته، سومین شهر بزرگ لیبی نیز منجر به کشته شدن چند شهروند غیرنظامی شد.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، حملات یک هفته گذشته نیروهای قدافی به این شهر دست کم ۱۰۹ نفر کشته و بیش از ۱۳۰۰ نفر مجروح برجای گذاشته است.
 
از سوی دیگر ویلیام گورتنی، از مقامات ارشد وزارت دفاع ایالات متحده، روز گذشته در یک کنفرانس خبری از احتمال بیشتر کردن تعداد هواپیماهای نظامی ایالات متحده در لیبی خبر داد.
وی با بیان اینکه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو هدایت بمباران‌های لیبی رانپذیرفته است، اعلام کرد که تا زمان ایجاد توافق جدید، آمریکا این مسئولیت را بر عهده خواهد داشت.
 
این در حالی است که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده، می‌گوید کشورهای دیگر نقش بیشتری در عملیات علیه نیروهای قذافی بر عهده گرفته‌اند و تعداد هواپیماهای آمریکا اعزامی به لیبی کمتر شده است.
 
فرماندهی عملیات اعمال منطقه پرواز ممنوع در لیبی از سوی ناتو به چارلز بوشارد، ژنرال کانادایی واگذار شده است.
 
ویلیام گورتنی به خبرنگاران گفت که نیروهای قذافی افرادی را که «نیروهای داوطلب» می‌نامد برای رودررویی با مخالفان و نیروهای ائتلاف مسلح کرده‌اند.
 
وی با اشاره به «تصعیف شدید» ارتش لیبی گفت که نیروی هوایی لیبی نمی‌تواند پرواز کند، انبارهای مهمات و برج‌های مخابرات نابود شده‌اند. ستادهای فرماندهی ارتش لیبی نیز قادر به فعالیت نیستند.
 
به گفته یک مقام مسئول در وزارت بهداشت لیبی در اثر حملات نیروهای ائتلاف دست کم ۱۱۴ نفر کشته و ۴۴۵ نفر زخمی شده‌اند.

 

حملات نیروهای ائتلاف به ارتش لیبی از شامگاه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۸۹در پی تصویب قطعنامه ۱۹۷۳ شورای امنیت علیه معمر قذافی آغاز شده است.  

Share this
Share/Save/Bookmark

بعد از ليبي وسوريه ايران است ...

آیا مردمی که در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از مصر تا لیبی ، از سوریه تا یمن ، از بحرین تا اردن جنبش های جدیدی که نه چپ است ، نه اسلامی ، نه پان عرب بلکه هوادار آزادی های اجتمایی ، کرامت انسانی ، پیشرفت و توسعه متوازن سیاسی و اقتصادی است و الگوی آنها غرب و دموکراسی غربی است ، به نفع ایران ، اسرائیل ، امریکا ، عربستان ، ....... خواهد بود ؟
این سوالی است که همه این کشورها در جواب به ان عاجزند . چرا ؟ چون این جنبش جدید است . حاصل ان بستگی به خیلی پارامتر ها دارد که هیچکدام از کشورها کنترل تمام آنها را در دست ندارند . اما یک چیز مسلم است . عصر جدیدی آغاز شده که حاصل نوعی بیداری و آگاهی دیداری و شنیداری و عمیق است . از یاس کامل نسبت به آنچه در گذشته اتفاق افتاده نیز بهره میبرد . ماهواره ، اینترنت ، و مهاجرت همانقدر این جنبش ها را به جلو میرانند که سالها مبارزه بی نتیجه مارکسیستی ، اسلامی ، پان عربی ، و سیاست ها و روشهای مماشات گونه دیکتاتورهای منطقه ای با شرق و غرب همزمان با سرکوب شدید مردم خودشان به حرکت این جنبش نیرو میدهند .
هیچ شعار ضد آمریکایی ، ضد اسرائیلی ، هواداری از اسلام ، عربیت ، مارکسیسم ، .... دیده نمیشود . بلعکس همه سعی دارند بگویند که مستقلند ، به ایران یا اسلام طالبانی یا امریکا ، یا روسیه ...... وابسته نیستند .
اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این جنبش ها تحت تاثیر نیروهای موجود ، اسلام سیاسی ، چپ ، پان عربیسم ، ...... به انحراف کشیده نشوند . بهترین حالت پلورالیسم است . یعنی همه نیروهای سیاسی موجود به اندازه سهم شان ( نه به صورت کودتا و انحصاری ) در فرایند سیاسی منطقه شرکت داشته باشند . اما کنترل اصلی به دست نیروی جوان ترقیخواه موجود بماند که امیدی به هیچ یک از جریانهای قدیمی ندارد .
ج ا دو راه پیش رو دارد :
۱)مثل سوریه ، لیبی ، بحرین ، اردن ..... خود سوژه حمله موج جدید بماند و به حالت دفاعی فرو رود و به سرکوب این نیروی جوان ادامه دهد ؛ نتیجتا منقرض خواهد شد .
۲)مثل قطر ، امارات ، ... خودش را هوادار این نیروی جدید و همگام با غرب کند ، اصلاحات از بالا را با جدیت آغاز کند و زمینه سو استفاده نیروهای مخالف داخلی و خارجی را از وضعیت جدید رفته رفته کمتر و کمتر کند و کج دار و مریض به سمت الگوی اندونزی ، مالزی ، ترکیه برود : در آنصورت به قدرت منطقه ای تبدیل خواهد شد .
هر کس در مدار قبلی بماند و در عصر جنگ سرد و باورهای سیاسی قرن بیستم گام بزند و خودش را برای سونامی جدید آماده نکند و به جای موج سواری به ایجاد سد و مانع در برابر امواج جدید بیندیشد نابود میشود . چه دوست و متحد غرب باشد ، چه ضد امپریالیست ، چه مارکسیست ، چه متحد روسیه و چین ، چه اسلامیست .

ankeh khahad mand | ۰۶ فروردین ۱۳۹۰ - ۲۱:۰۰

واقعا ما که در ایران زندگی میکنیم و زمان جنگ را دیدیم چه قضاوتی باید نسبت به دیکتاتور لیبی بکنیم؟
میدونید که تنها کشوری که حاضر شد تسلیحات پیشرفته به ایران بده همین لیبی بود که اگر نداده بود الان شاید وضع استقلال و تمامیت ارضی ما بشکل دیگه ای بود.
ایران در پاسخ به موشک پرانی صدام به شهر ها درمانده بود تا اینکه محسن رفیقدوست به لیبی رفت و از او موشک و طوری که خودش میگه چند تا کشتی اسلحه گرفت واورد که واقعا سرنوشت جنگ را تغییر داد.
این یک مثاله که نشون میده مسائل همیشه سرراست و واضح نیست و قابل تحلیل از چند زاویه است.
البته من نمیخواهم از قذافی حمایت کنم بهرحال اگر دستش به خون الوده شده باید محاکمه و مجازات بشه.
فقط می پرسم چه احساسی باید بهش داشته باشیم؟

واقعاً جای شرم است که بدون دقت و فقط با خواندن متن لاتین «عجبیه» را «اجدابیا» می نویسید.

تمامیت ارضی ای که با سلاحهای یک رژیم تجاوزگر به زنان پابرجاست با آه عمیق همان زن نیز از هم فرو خواهد پاشید این را به کله ات فرو کنید و اینهمه با سلاح تمامیت ارضی جنایات علیه بشریت را توجیه نکنید.اون از به اصطلاح شاهزاده تان که وجود شاه را برای تمامیت ارضی توصیه می کند این هم از افراد دیگر که هر کدام تمامیت ارضی را چماقی کرده اند برای توجیه کارهایشان...
افسوس و هزاران افسوس ...

لذت میبرم وقتی این دیکتاتورهای بیشرف یکی یکی
کله پا میشوند، از یمن و مصر و بحرین و گرفته تا دیکتاتورهای جان سخت ایدئو لوژی مدار در لیبی و سوریه و امیدوارم، امیدوارم
در ایران

آزادیخواهان لیبی دلاورانه به پا خواستند ولی توان مبارزه با تانکها و هواپیماهای قذافی را نداشتند، اگر اروپا و امریکا کمک نمی کردند حتماً شکست می خوردند...
تا کی باید در انتظار باشیم تا مردم ناراضی به پا خیزند؟ اگر روزی برای انقلاب به پا خیزیم دیگران هم به ما کمک می کنند و خواهیم توانست از دست این رژیم آسوده شویم.
انقلاب فی نفسه بد نیست. اگر منطق و هدف درستی پشت یک انقلاب باشد و گروه هایی که به دزدیدن انقلابها می کوشند، ناکام بمانند، پس از پیروزی آینده ای درخشان از پس آنها خواهد آمد.

به جز قذافی دیوانه و خامنه ای تمام رهبران عربی در مقابل خواست مردم عقب نشینی کردند یا در حال عقب نشینی هستند. این نشان میده که این خامنه ای و دار و دستش چه وحشیهایی هستند. با معزرت ولی ایرانی وحشی تر از آب در اومد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما