خانه | خبر | اخبارجهان

حضور وارگاس یوسا در نمایشگاه کتاب بونئوس آیرس حاشیه‌ساز شد

چهارشنبه, 1389-12-11 15:11
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در محافل ادبی و فرهنگی بوئنوس آيرس نسبت به حضور ماریو وارگاس یوسا، نویسنده پرویی- اسپانیایی و برنده نوبل ادبی در نمایشگاه کتاب بوئنوس آيرس در سال ۲۰۱۱ بحث‌ها و منازعاتی درگرفته است.

به گزارش بخش فرهنگی رادیو زمانه، اندیشمندان و روشنفکران چپ‌گرا در بوئنوس آيرس از برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب بوئنوس آيرس در سال ۲۰۱۱ تقاضا کرده‌اند دعوتشان از ماریو وارگاس یوسا را پس بگیرند.

روزنامه کلارین چاپ آرژانتین گزارش می‌دهد که بسیاری از روشنفکران و اندیشمندان سوسیالیت و چپ‌گرا در آرژانتین ماریو وارگاس یوسا را نماینده و سخنگوی نیروهای دست‌راستی و مرتجع در جهان می‌دانند و در نامه سرگشاده‌ای که به بنیاد «ال لیبرو» نوشته‌اند خواسته‌اند که بنیاد دعوت‌اش از ماریو وارگاس یوسا برای شرکت در نمایشگاه کتاب بوئنوس آيرس در سال ۲۰۱۱ را پس بگیرد.

 

بنیاد «ال لیبرو» برگزارکننده نمایشگاه کتاب در آرژانتین و یک نهاد فرهنگی قدرتمند در این کشور است.
 

روشنفکران چپ‌گرای آرژانتینی در این نامه یوسا را متهم کرده‌اند که همواره در سخنرانی‌های‌اش حکومت‌های سوسیالیستی را به باد انتقاد گرفته و حتی به دولت‌های سوسیالیستی در جهان توهین کرده است. آن‌ها در این نامه همچنین یوسا را مرتجع خوانده‌اند.
 

کریستینا فرناندز دکیرشنر، رییس جمهور آرژانتین در نامه‌ای که در پاسخ به روشنفکران بوئنوس آيرس نوشته به آزادی بیان و افکار و عقاید اشاره کرده و از آن‌ها خواسته است که به آزادی بیان احترام بگذارند و از خواسته‌شان صرف‌نظر کنند.
 

وارگاس یوسا در سال ۱۹۹۰ نامزد ریاست جمهوری پرو شد، اما در انتخابات شکست خورد. او در سال ۱۹۹۳ به تابعیت اسپانیا در آمد. جایزه سروانتس، معتبر‌ترین جایزه ادبی دنیای اسپانیایی زبان، در سال ۱۹۹۵ به او تعلق گرفته است.
 

ماریو وارگاس یوسا به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۰ معرفی شد. آکادمی سوئدی نوبل از «نحوه به تصویر کشیدن ساختار قدرت» و «تصاویر شفاف از مقاومت‌ها، طغیان‌ها و شکست‌های شخصی» در آثار وارگاس یوسا تجلیل کرد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما