خانه | خبر | اخبارجهان

معشوقه گران‌قیمت پیکاسو در حراجی ساتبی

چهارشنبه, 1389-11-20 21:11
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

تابلوی «لا لکتور» اثر پابلو پیکاسو در حراجی «ساتبی» لندن به قیمت ۲۵ میلیون یورو به فروش رفت. این تابلو تصویر انتزاعی معشوقه پیکاسوست و خریدار آن گمنام است. 

 

به گزارش رویترز، روز گذشته در حراجی «ساتبی» در لندن تابلو معروف «لا لکتور» اثر پیکاسو که در واقع تصویر انتزاعی معشوقه اوست، به قیمت ۲۵ میلیون یورو به فروش رسید. پیکاسو این تابلو را در سال ۱۹۳۲ آفریده و خریدار ثروتمند آن نخواست که نام‌اش افشاء شود.

کار‌شناسان ارزش تابلوی «لا لکتور» را در آغاز این حراج، ۱۲ میلیون یورو تخمین زده بودند.

در این تابلو، ماری ترز والتر، معشوقه پیکاسو در یک صندلی راحتی به خواب رفته است. معشوقه پیکاسو که در آن ‌زمان فقط ۱۷ سال داشت، الهام‌بخش هنرمند در آفرینش این اثر ماندگار بوده است.

پیکاسو وقتی که ۴۵ سال داشت، به ماری ترز ۱۷ ساله دل باخت، اما به دلیل آن‌که معشوقه‌اش هنوز به سن قانونی نرسیده بود و علاوه بر این پیکاسو هم در آن زمان متأهل بود، رابطه‌اش با ماری ترز را پنهان نگاه داشت و کمتر کسی از رابطه عاشقانه آن‌ها اطلاع داشت.

هلنا نیومن، مسئول حراجی «ساتبی» در لندن به رسانه‌ها گفت: «ما از این‌که توانستیم این اثر پیکاسو را با این قیمت بفروشیم، بسیار خوشحالیم. پیش از حراج، بسیاری از علاقه‌مندان به آثار پیکاسو نسبت به این اثر اظهار علاقه کرده بودند. اما سرانجام فقط هفت نفر باقی ماندند که در یک حراجی داغ و در نزاع بر سر این تابلو، قیمت را مدام افزایش می‌دادند.»

در حراج «ساتبی» که به آثار امپرسیونیستی و مدرن اختصاص داشت، اثری از رنه مارگریت هم به قیمت دو میلیون و ۶۰۰ هزار یورو به فروش رسید. این تابلو اسرارآمیز Le Maitre D Ecole نام دارد و روی کاغذ نقاشی شده است. این قیمت دو برابر قیمتی است که سال گذشته به این اثر تعلق گرفته بود و با این وصف در طی فقط یک سال رکورد آثار نقاشی‌شده بر روی کاغذ را شکست.

علاوه بر این آثاری از کلود مونه. آلبرتو جیاکومتی در حراجی «ساتبی» به فروش رسید.

در مجموع آثار هنری در حراجی ساتبی در لندن ۸۱ میلیون یورو فروش کردند و این در حالی بود که کار‌شناسان ارزش این آثار را حداکثر ۷۹ میلیون یورو تخمین زده بودند.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما