خانه | خبر | اخبارجهان

درگيری شديد مخالفان و موافقان حکومت مصر

چهارشنبه, 1389-11-13 17:52
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در حالی که تلويزيون مصر بار ديگر حکومت نظامی اعلام کرد خيابان‌های اطراف ميدان تحرير قاهره صحنه زدوخوردهای شديد مخالفان و موافقان حسنی مبارک شد.

به گزارش خبرگزاری‌های جهان، از ظهر امروز در ميدان تحرير قاهره و خيابان‌های اطراف آن درگيری‌های شديدی ميان مخالفان و هواداران حسنی مبارک روی داد که طی آن دست‌کم ۵۰۰ نفر زخمی شدندکه حال برخی از آنان وخيم گزارش شده است.

امروز صبح پس از سخنان شب گذشته حسنی مبارک که در آن گفته بود تا ماه سپتامبر در قدرت می‌ماند اما در انتخابات رياست جمهوری شرکت نخواهد کرد، مخالفان حکومت همچون روزهای گذشته در ميدان تحرير شهر قاهره گرد آمدند تا نهمين روز اعتراضات خود را آغاز کنند.
 

در حالی که به تعداد جمعيت مخالفان افزوده می‌شد، نيروهای طرفدار حسنی مبارک که به نظر می‌رسيد از قبل سازمان‌دهی شده بودند خود را ميدان تحرير رساندند.

گزارشگران تعداد مخالفان را بيشتر ارزيابی کردند و نوشتند در برابر هزاران مخالف چند صد نفر از طرفداران مبارک نيز توانستند خود را به ميدان تحرير برسانند.
 

اين گزار‌ش‌ها حاکی از آن است طرفداران مبارک از شهرهای مختلف به قاهره آمده‌اند و افزون بر اين‌که مسلح به سلاح‌های سرد هستند از اسب و شتر نيز برای حمله خود استفاده کرده‌اند.

در ساعات بعدی بر تعداد طرفداران مبارک افزوده شد و به هزار نفر رسيد. در درگيری‌های پيش آمده مخالفان حکومت کارت‌های شناسايی برخی از حمله‌کنندگان طرفدار مبارک را که نشان می‌داد از اعضای پليس لباس‌شخصی مصر هستند به خبرنگاران خارجی حاضر در صحنه نشان می‌دادند.
 

پيش از ظهر امروز اعلام شد که پارلمان مصر تا بررسی دوباره نتايج انتخابات پارلمانی مصر که مخالفان می‌گويند در آن تقلب شده، تشکيل اجلاس خود را به حالت تعليق درآورده است.
 

همچنين ظهر امروز سه نيروی ائتلاف ضد حکومتی در يک بيانيه مطبوعاتی اعلام کردند که نيروهای پليس لباس‌شخصی با قدرت وارد ميدان تحرير قاهره شده‌اند.

به گزارش پويان طباطبايی، از گزارشگران راديو زمانه در قاهره، ارتش مصر که امروز به تظاهرکنندگان مخالف حکومت دستور بازگشت به خانه را می‌داد در ابتدای حضور طرفداران مبارک مانع از درگيری ميان آن‌ها و مخالفان شد. اما در ساعات بعدی ارتش در کنار نيروهای هوادار حکومت قرار گرفت.

بر اساس اين گزارش طرفداران حسنی مبارک با خبرنگاران خارجی بدرفتاری می‌کردند. برخی از گزارش‌ها حاکی از آن است که به چند خبرنگار خارجی نيز حمله شده است.

پويان طباطبايی در گزارش خود می‌گويد که طرفداران مبارک بسيار عصبی و تند بودند در حالی که مخالفان رفتار آرام‌تری از خود نشان می‌دادند.

مخالفان حکومت عليه مبارک و طرفداران حکومت عليه البرادعی شعار می‌دادند و در ميان طرفداران مبارک گروهی از زندانيان عادی که از زندان‌ها آزاد شده‌اند نيز ديده می‌شوند.
 

محمد البرادعی امروز در اظهار نظری هواداران حسنی مبارک را «اراذل و اوباش» خطاب کرد.
 

تظاهرات اعتراضی در مصر پس از وقايع تونس و از ۹ روز پيش آغاز شد که با اظهارات شب گذشته حسنی مبارک و ادامه اين اعتراضات وارد مرحله بحرانی‌ای شده است.

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا که با حسنی مبارک تلفنی صحبت کرده بود در تازه‌ترين واکنش خود گفت انتقال قدرت در مصر بايد با نظم، صلح‌آميز و «هم‌اکنون» آغاز شود. وی افزود تغيير اجتناب‌ناپذير است.

 

اوباما از ارتش مصر به دليل اجازه تظاهرات مسالمت‌آميز ديروز به مردم اين کشور قدردانی کرد و جوانان مصر را خطاب قرار داد و گفت: «ما صدای شما را شنيديم.»

 

نيکلا سرکوزی، رئيس جمهوری فرانسه نيز امروز طی بيانيه‌ای از «فرايند بدون تأخير انتقال قدرت» که پاسخگوی نياز به تغييرات مردم مصر باشد سخن گفت.
  

 

گزارش پويان طباطبايی را بشنويد:

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

تلاشهای مذبوحانه ای است که دیکتاتور ها برای ادامه بقای خود انجام می دهند.
گارد شاه هم در ابان 57 دست به اینکار در امجدیه زد ولی وقتی مردمی که از ستم یک رژیم به تنگ می ایند و وقتی ترس از نیروهای امنتیی ریخته می شود ، همه اقشار از طبقات مختلف بیرون می ایند.

کاشکی دیکتاتورها در اخر عمری کمی شعو ر داشتند و با دست خود بازنشسته می شدند هم می توانستند در کشور خود بمانند وهم نفوذ سیاسی خود را داشته باشند .
در هر حال بنظر می اید 3 گروه دربین حامیان حسنی مبارک هستند
1- نیروهای امنیتی و نظامی

2- نیروهایی که روزیشان به دولت است مانند کارمندان دولت

3- نیروهای که واقعا معتقد هستند که حسنی مبارک و یا شاه برای مردم کارکرده اند
در ایران این نیروها کم ترین گروه بودند .بایددید که درمصر کدامیک از این جریانات برتر است .
اگر بخش سوم زیاد تر باشد ارتش به نفع حسنی مبارک وارد عمل خواهد شد و.در دو صورت دیگر و در صورت ادامه تظاهرات در روزجمعه و بعد از نماز جمعه سران ارتش از مبارک خواهند خواست که حکومت رابرای حفظ منافع اقتصادی مصر تر ک کند.
جمعه روز سرنوشت ساز مصر - حسنی مبارک و خاورمیانه جدید است
سعید سلطانپور
روزنامه نگار - تورنتو

http://www.kanoun-e-bayan.blogspot.com/.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما