خانه | خبر | اخبارایران

نگرانی کانون وکلای آمریکا از وضعیت عبدالفتاح سلطانی

یکشنبه, 1392-01-04 18:05
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کانون وکلای آمریکا در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران  از رفتار حکومت ایران با عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری زندانی ابراز نگرانی کرد.

 

به گزارش تارنمای جنبش راه سبز (جرس)، در این نامه که رونوشتی از آن به رئیس قوه قضاییه نیز ارسال شده، آمده است: "جرائمی که آقای سلطانی به آنها محکوم شده‌اند آزار ایشان برای انجام کارهائی است که بر طبق قوانین بین‌المللی مجاز هستند، بنابراین، کانون وکلای آمریکا، بر طبق قوانین بین‌المللی، محترماً دولت ایران را به آزاد نمودن آقای سلطانی از حبس دولت، صادر نمودن پروانه‌ جدید وکالت، و عدم دخالت بیشتر در کار ایشان به عنوان مدافع حقوق بشر، ترغیب می‌کند."

 

امضاکنندگان این نامه خواهان آن شده‌اند که  دادگاه این وکیل مدافع حقوق بشر بر اساس شرایط محاکمات عادلانه و رعایت تشریفات قانونی بین‌المللی تجدید  شود و  او به صورت سریع به مشاور قانونی برگزیده خود دسترسی داشته باشد.

 

 

کانون وکلای آمریکا  معتقد است متهم کردن عبدالفتاح سلطانی به این جرایم  نشان‌گر "روند آزارو اذیت طرفداران و وکلای حقوق بشر توسط حکومت ایران و در تناقض با قوانین و اصول جهانی‌ حقوق بشر" است

 

 

عبدالفتاح سلطانی از  ۱۹ شهریور ۱۳۹۰  در بازداشت است و  به “تبلیغ علیه نظام، تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر، اجتماع و تبانی علیه نظام” و “تحصیل مال حرام از طریق دریافت جایزه حقوق نورنبرگ" متهم شده است.  شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی او را به ۱۸ سال حبس، تبعید به برازجان و همچنین به ۲۰ سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم  کرد، این حکم در دادگاه تجدید نظر حکم  حبس این وکیل مدافع حقوق بشر  به ۱۳سال کاهش یافته است.

 

کانون وکلای آمریکا  معتقد است متهم کردن عبدالفتاح سلطانی به این جرایم  نشان‌گر "روند آزارو اذیت طرفداران و وکلای حقوق بشر توسط حکومت ایران و در تناقض با قوانین و اصول جهانی‌ حقوق بشر" است.

 

در بخش دیگری از این نامه آمده است: "اصول اساسی‌ سازمان ملل در مورد نقش وکلا تصریح می‌کند که وکلا  حق دارند در مباحث حقوقی، قضائی و اشاعه و حمایت از حقوق بشر شرکت کنند و باید بدون ارعاب، کارشکنی، آزار و دخالت ناشایست، به آنها اجازه داده‌شود که به کارهای خود ادامه‌ دهند."

 

کانون وکلای آمریکا (ABA) یک سازمان غیردولتی مستقل و داوطلبانه، متشکل از  نزدیک به چهارصد هزار  وکیل و قاضی است. 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما