خانه | خبر | اخبارایران

اشتون: اميدواريم ايران با پاسخ مثبت به پيشنهادات در مذاکرات آلماتی حاضر شود

یکشنبه, 1392-01-04 11:36
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا ابراز اميدواری کرد ايران با "پاسخ مثبت"‌ به پيشنهادات ارائه شده در خصوص مناقشه اتمی این کشور، در مذاکرات آلماتی حاضر شود.

 

به گزارش پرس تی‌وی، اشتون روز سه‌شنبه سوم فروردين ۱۳۹۲ گفت: "من گزارش مذاکرات کارشناسی را دريافت کرده‌ام و اميدوارم که ايران با پاسخ مثبت به پيشنهادهای ارائه شده در مذاکرات قزاقستان حاضر شود."

 

اشاره اشتون به نشست هيئت‌های فنی، حقوقی و سياسی شش قدرت جهانی شامل آمريکا، روسيه، چين، بريتانيا، فرانسه و آلمان با ايران است که روز دوشنبه و سه‌شنبه ۲۸ و ۲۹ اسفند ۱۳۹۱ در استانبول ترکيه برگزار شد.

 

اتحاديه اروپا در بيانيه کوتاهی که منتشر کرده به جزئيات اين پيشنهادات که برای يافتن راه‌حلی برای پايان دادن به بن‌بست برنامه اتمی ايران ارائه شده، اشاره‌ای نکرده اما گفته اين پيشنهادات با استقبال نمايندگان ايران مواجه شده است 

قدرت‌های جهانی در پايان دو روز مذاکرات گروه ۱+۵ و تهران، پيشنهادات خود را در رابطه با برنامه هسته‌ای ايران به اين کشور ارائه کردند.

 

اتحاديه اروپا در بيانيه کوتاهی که منتشر کرده به جزئيات اين پيشنهادات که برای يافتن راه‌حلی برای پايان دادن به بن‌بست برنامه اتمی ايران ارائه شده، اشاره‌ای نکرده اما گفته اين پيشنهادات با استقبال نمايندگان ايران مواجه شده است.

 

قرار است پيشنهادات اتحاديه اروپا در دور بعدی مذاکرات که پنجم و ششم آوريل (۱۶ و ۱۷ فروردين ۱۳۹۲) در آلماتی قزاقستان برگزار می‌شود، مورد بررسی قرار گيرد.

 

ديپلمات‌های غربی نيز پيشتر گفته بودند از ايران می‌خواهند که در جلسه بعدی مذاکرات در آلماتی، به پيشنهادات شش قدرت جهانی پاسخ صريحی بدهد.

 

کشورهای غربی به برنامه هسته‌ای ايران به ديده شک می‌نگرند و معتقدند جمهوری اسلامی در پی ساختن سلاح اتمی است اما ايران اين اتهام را رد می‌کند و می‌گويد برنامه هسته‌ای آن کاملأ صلح‌آميز است.

 

گروه ۱+۵ گفته است در ماه‌های آينده ديپلماسی فعال را در قبال ايران دنبال می‌کند و"در مرحله اول در پی نتايج ملموس از اين فرايند ديپلماتيک است."

 

باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا نيز در پيام نوروزی خود در آستانه سال  ۱۳۹۲گفت: "رهبران ايران می‌گويند برنامه هسته‌ای آن‌ها برای تحقيقات پزشکی و توليد برق است اما تاکنون نتوانسته‌اند جامعه جهانی را متقاعد کنند که برنامه هسته‌ای‌شان صرفا مقاصد صلح‌آميز دارد."  به گفته وی "ايالات متحده ترجيح می‌دهد اين مسئله را به طور صلح‌آميز و ديپلماتيک حل کند."

 

 شورای امنيت سازمان ملل متحد در چند سال اخير با صدور چند قطعنامه عليه برنامه اتمی ايران، اين کشور را مورد تحريم قرار داده است. آمريکا، اتحاديه اروپا و شمار ديگری از کشورها نيز تحريم‌های يک‌جانبه‌ای را عليه فروش نفت و مؤسسات بانکی ايران برقرار کرده‌اند.

 

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

نمايندگان جمهوري اسلامي سرکارتان گذاشته اند......

در سيزده بدر سبزه گره بزنيد شايد بمراد برسيد؟!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما