خانه | خبر | اخبارایران

ابراز نگرانی فرانسه و بريتانيا درباره استفاده از سلاح‌ شيميايی در سوريه

شنبه, 1392-01-03 11:18
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

فرانسه و بريتانيا در نامه‌ای به کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا اعلام کردند نگران استفاده دولت سوريه از سلاح‌های شيميايی هستند.

 

به گزارش ريا نووستی، اين دو کشور در اين نامه که به امضای "ويليام هيگ" و "لوران فابيوس"، وزیران خارجه رسيده، اعلام کرده‌اند دولت سوريه برای استفاده از سلاح‌های شيميايی آمادگی دارد. وزیران خارجه اين دو کشور گفته‌اند: "بحران، ثبات منطقه را تهديد می‌کند."

 

هفته گذشته از سلاح‌های شيميايی در شهر حلب سوريه استفاده شده است. دولت سوريه و مخالفان هر يک ديگری را به استفاده از اين سلاح‌ها متهم می‌کنند.

 

بان کی‌مون، دبير کل سازمان ملل متحد گفته است تحقيقات در خصوص اين موضوع به درخواست مقامات سوريه  آغاز شده است. استفاده از سلاح‌های شيميايی در شهر حلب سوريه باعث کشته‌شدن حدود ۲۵ نفر و مجروح شدن بيش از ۱۱۰ نفر شده است.

 

 

هفته گذشته از سلاح‌های شيميايی در شهر حلب سوريه استفاده شده است. دولت سوريه و مخالفان هر يک ديگری را به استفاده از اين سلاح‌ها متهم می‌کنند

اين نخستين بار است که در درگيری‌ها دو سال گذشته در سوريه از سلاح شيميايی استفاده شده است.

 

 چند ماه پيش برخی منابع از احتمال استفاده دولت سوريه از سلاح‌های شيميايی خبر دادند، اتهامی که دولت سوريه آن را رد کرد و گفت از سلاح‌های شيميايی عليه مردمش استفاده نخواهد کرد.

 

ايران، يکی از متحدان نزديک سوريه، گروه‌های مسلح مخالف دولت سوريه را به استفاده از سلاح‌های شيميايی در شهر حلب متهم کرده است.

 

ایران همچنین با احضار کاردار سوئيس به‌عنوان حافظ منافع آمريکا در تهران، ضمن "محکوم کردن" استفاده از سلاح‌های شيميايی در سوريه، "دولت‌های حامی شورشيان در اين کشور را مسئول اين اقدام دانست."

 

تهران همچنين خواهان تحقيق بی‌طرفانه درباره "اين جنايت و تأمين‌کنندگان اين سلاح برای تروريست‌ها در سوريه شد."

 

خشونت‌ها در سوريه از ماه مارس ۲۰۱۱ (اسفندماه ۱۳۸۹) آغاز شده و با وجود تلاش‌ها برای آتش‌بس بين نيروهای درگير٬ همچنان ادامه دارد. بنا بر آمار سازمان ملل در اين خشونت‌ها بيش از ۷۰ هزار نفر کشته‌ شده‌اند.

 جنگ در سوريه به‌طور عمده بين شورشيان مسلمان و سنی‌مذهب در مقابل طرفداران بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه است که از فرقه علوی است

Share this
Share/Save/Bookmark

آنقدر به بهانه وجود گروه کوچک تندرو در بين مبارزين عليه ديکتاتور جاني ، با اسد مدارا کردند که دست به سلاح شيميايي زد.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار تلاش برای پیدا کردن راه حل سیاسی بحران سوریه شد. وی همچنین خواست، حمایت اقتصادی و سیاسی از مخالفان دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه افزایش یابد و همچنین فشار بر رژیم اسد برای نشستن بر سر میز مذاکره بیشتر شود.!!!

یک نماینده پارلمان لبنان از فراکسیون غرب گرای المستقبل گفته است، برخی از گروه های سیاسی (حزب الله) می خواهند به دلیل تحولات سوریه در لبنان ناامنی ایجاد کنند و بر این کشور سیطره یابند.!!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما