خانه | خبر | اخبارایران

بازداشت شش فعال سياسی و اصلاح‌طلب در ايران

یکشنبه, 1391-12-27 12:48
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

يک عضو رهبری نهضت آزادی ايران و يک نماينده پيشين مجلس به همراه چهار فعال اصلاح‌طلب ديگر در ايران بازداشت شدند.

 

به گزارش منابع خبری، اين بازداشت‌ها روز شنبه ۲۶ اسفندماه در تهران و همدان صورت گرفته‌اند.

 

تارنمای ميزان نوشته است مهدی معتمدی مهر، رئيس کميته آموزش و عضو دفتر سياسی نهضت آزادی ايران پس از بازرسی منزل توسط نيزوهای امنيتی بازداشت شده است.

 

معتمدی مهر در پی محاکمه در دادگاه انقلاب، با اتهام‌هايی نظير "عضويت در نهضت آزادی ايران، شرکت در تجمع روز عاشورا و نوشتن مقالات انتقادی" به پنج سال حبس محکوم شده بود، که اين حکم در دادگاه تجديد نظر نيز تأييد شد.

 

وی که عضو "کميته انتخابات آزاد، سالم و عادلانه" نيز بود، نخستين بار در فروردين ۸۸ به بهانه‌ نقش داشتن در تنظيم و انتشار بيانيه درخواست نظارت بين‌المللی در انتخابات دهم رياست جمهوری بازداشت و پس از ۴۵ روز حبس انفرادی به قيد کفالت آزاد شد و بار دوم، پس از وقايع روز عاشورای ۸۸ به اتهام شرکت در اين تجمع، بازداشت و پس از حدود دو ماه در دهم اسفند‌‌ همان سال آزاد گرديد.

 

حسين لقمانيان نماينده اصلاح‌طلب مجلس ششم و رئيس شاخه همدان جبهه مشارکت ايران اسلامی به همراه چهار فعال اصلاح‌طلب ديگر به نام‌های محمدرضا افخمی، هادی احتظاظی، امين فريديان و خانمی به نام رحيمی که نام کوچک وی اعلام نشده است به‌هنگامی که از همدان راهی تهران بوده‌اند دستگير شدند

اين حقوقدان پيش از اين در نامه‌ سرگشاده‌ای به وزير اطلاعات در آذرماه سال گذشته با اشاره به ضرب و شتم در دوران بازداشت، نسبت به "رفتارهای غير قانونی" مأموران اين وزراتخانه افشاگری کرده و از وزير اطلاعات درخواست کرده بود که از ادامه اين رفتارها جلوگيری کند.

 

وی در آن نامه اشاره کرده بود که خط خطرناکی که بيانگر "خط سعيد امامی"‌هاست در وزارت اطلاعات شکل گرفته که به دنبال حذف فيزيکی مخالفان است.

 

سعيد امامی از مسئولان بلندپايه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ايران بود که در دهه ۷۰ خورشيدی يکی از عوامل اصلی قتل‌های زنجيره‌ای فعالان سياسی و روشنفکران ايران بود. وی در زندان جان سپرد. جمهوری اسلامی مرگ وی را خودکشی اعلام کرد اما مخالفان حکومت اين مرگ را مشکوک می‌دانند.

 

از سوی ديگر تارنمای کلمه نيز گزارش داد حسين لقمانيان نماينده اصلاح‌طلب مجلس ششم و رئيس شاخه همدان جبهه مشارکت ايران اسلامی به همراه چهار فعال اصلاح‌طلب ديگر به نام‌های محمدرضا افخمی، هادی احتظاظی، امين فريديان و خانمی به نام رحيمی که نام کوچک وی اعلام نشده است صبح روز گذشته، به‌هنگامی که از همدان راهی تهران بوده‌اند دستگير شدند.

 

اين گزارش می‌افزايد دستگيرشدگان در حال حاضر در اداره اطلاعات همدان به‌سر می‌برند.

 

حسين لقمانيان در جريان انتخابات رياست جمهوری سال ۸۸ رياست ستاد مهدی کروبی، کانديدای اصلاح‌طلبان در همدان را برعهده داشت. او در سال ۱۳۸۱ و در زمان نمايندگی مجلس به دليل نطق پيش از دستوری که در اعتراض به بازداشت فعالان ملی مذهبی ايراد کرده بود، در دادگاه محکوم و سپس بازداشت و به زندان اوين منتقل شد.

 

دادگاه حسين لقمانيان را به ۱۳ ماه حبس تعزيری محکوم کرد اما نمايندگان مجلس به دليل قانون "مصونيت پارلمانی نمايندگان" عليه اين حکم اعتراض کردند تا اين‌که پس از ۲۰ روز زندانی شدن لقمانيان و واکنش شديد مهدی کروبی، رئيس مجلس ششم، قوه قضائيه مجبور به آزادی وی شد.

 

حسين لقمانيان در شهريور ۱۳۸۴ نيز يک بار از سوی شعبه هفتم بازپرسی دادسرای کارکنان دولت احضار شده بود.

 

از علت بازداشت ناگهانی لقمانيان و همراهان وی خبری منتشر نشده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

وقتی خامنه ائی شد فرمانده کل قوا معلوم بود ولایت فقیه دیکتاتوری می شود.

تجاوز جنسی به دختر دانشجو در زندان و خودکشی وی
آژانس کُردپا: طی ٣٠ سال حکومت اسلامی ایران در زندان‌های این حکومت نمونه‌های زیادی از آزار و اذیت و شکنجه‌های جسمی و روحی مشاهده و گزارش شده که یکی از انواع این شکنجه‌ها "تجاوز جنسی" می‌باشد.
طی هفته‌ی گذشته یک دختر دانشجو اهل "اسلام‌آباد غرب" در استان کرمانشاه، به نام "حنانه فرهادی" پس از آزادشدن از زندان اداره‌ی اطلاعات حکومت اسلامی ایران، به زندگی خود پایان داد.
وزارت اطلاعات حکومت اسلامی ایران خانواده‌ی این دختر دانشجو را تهدید کرده بودند که نباید این حادثه را رسانه‌ای کنند.
"حنانه فرهادی"، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ی علوم سیاسی که بیش از ٢ ماه در بازداشت نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران بوده، پس از آزاد شدن از زندان، دست به خودکشی زد.
خودکشی این دختر دانشجو اولین حادثه از این دست نیست، بلکه چندین مورد مشابه طی چند ماه گذشته گزارش شده است.
در همین رابطه، روز چهارشنبه یازدهم اسفندماه، دختری به نام "شادیه باسامی" ٢٣ ساله و اهل روستای "بیساران" از توابع منطقه‌ی "ژاورو" در سنندج خود را به آتش کشید و جان خود را از دست داد.
"شادیه باسامی" پس از اینکه توسط یکی از اعضای سپاه پاسداران حکومت اسلامی ایران به نام " ج، چاوشی" در این منطقه مورد تجاوز قرار گرفت خود را به آتش کشید و جان باخت.
از دیگر سو، هفته‌ی گذشته "پروین غفاری" معاون سابق رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تهران، پس اینکه با تودیع وثیقه‌ی 50 میلیون تومانی آزاد گردید، خود را به آتش کشید.
"پروین غفاری" نویسنده و شاعر، در فروردین ماه سال 1390 در هنگام مراجعه به "دادگاه ویژه‌ی خانواده" با قاضی دادگاه دچار مشاجره شده که نهایتاً به اتهام " بی احترامی و توهین به خامنه‌ای" بازداشت و زندانی می‌شود.
این زن به نشانه‌ی اعتراض به رفتار نامناسب و غیرانسانی مسئولان و سیستم قضایی حکومت اسلامی ایران خود را به آتش کشیده و وضعیت سلامتی وی نامناسب گزارش شده است.
لازم به ذکر است که تجاوز جنسی تنها محدود به زندانیان سیاسی زن نبوده بلکه شامل زندانیان سیاسی مرد نیز می‌شود.
چندین نمونه از این موارد به آژانس کُردپا گزارش شده است که در اینجا به بخش‌هایی از گفتگوی آژانس با یکی از این زندانیان سیاسی به نام "پیمان کاوسی شریف" اهل شهرستان کنگاور در استان کرمانشاه اشاره می‌کنیم.
پیمان کاوسی شریف: "یک هفته پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 در تهران بازداشت شدم و سپس من را مورد تجاوز جنسی قرار دادند و گفتند طوری با شما برخورد کرده‌ایم که برای همیشه در بین مردم سرافکنده شده و خودت تصمیم به خودکشی بگیری".

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما