خانه | خبر | اخبارایران

احمدی‌نژاد: تقسيم‌بندی شيعه و سنی را قبول ندارم

شنبه, 1391-12-26 16:40
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهور ايران گفت تقسيم‌ دين اسلام به شيعه و سنی را قبول ندارد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، احمدی‌نژاد امروز شنبه ۲۶ اسفند در ديدار مسئولان ستاد عالی و فعالان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گفت: "من تقسيم‌بندی سنی و شيعه را قبول ندارم، چرا که پيامبر ما همگی يکی است و دين هم يکی بيشتر نيست."

 

اين نخستين بار است که يک مقام ارشد جمهوری اسلامی ايران، تقسيم‌بندی شيعه و سنی را رد می‌کند.

 

مسلمانان از گروه‌های مختلف عقيدتی از جمله دو گروه عمده سنی و شيعه تشکيل شده‌اند که هر يک خود را ادامه‌دهنده راه پيامبر اسلام معرفی می‌کنند. ايران يک کشور شيعی با اقليت سنی است اما از جمعيت حدود يک ميليارد و ۳۰۰ ميليون نفری مسلمانان جهان، تقريبا ۲۰۰ ميليون نفر شيعه و بقيه سنی‌ هستند.

 

اقليت سنی در ايران از راه‌يابی به پست‌های عالی محروم هستند. در اين کشور هر سال، هفته‌ای به مناسبت "هفته وحدت" برای نمايش "وحدت شيعه و سنی" برگزار می‌شود اما اهل سنت برگزاری چنين مراسمی را در ايجاد وحدت، مؤثر نمی‌دانند.

 

احمدی‌نژاد: ولايت فقيه اين نيست که جبهه سياسی برای يک عده‌ای خاص باشد که خود را پشت آن مخفی کنند و بازی‌های انتخاباتی خود را پيش ببرند

مولوی عبدالحميد، امام جمعه اهل سنت زاهدان در شرق ايران می‌گويد: "تکرار شعار وحدت و موعظه برای اتحاد مسلمانان تا زمانی که پشتوانه عملی نداشته باشد سودی نخواهد داشت."

 

به گفته وی "وحدت زمانی محقق می‌شود که ما در عمل در کنار يکديگر قرار بگيريم و نگاه همه ما نسبت به يکديگر عادلانه و يکسان باشد."

 

هفته وحدت به دستور آيت‌الله روح‌الله خمينی، بنيانگذار جمهوری اسلامی ايران و به پيشنهاد آيت‌الله حسين‌علی منتظری قائم مقام پيشين رهبری و از مراجع تقليد شيعيان، جهت ايجاد وحدت ميان مسلمانان جهان تصویب شده و هر سال در فاصله زمانی روزهای ۱۲ تا ۱۷ ربيع الأول هجری قمری که گفته می‌شود در يکی از اين دو روز پيامبر اسلام متولد شده است، برگزار می‌شود.

 

احمدی‌نژاد همچنين در اين مراسم درباره "ولايت فقيه" نيز گفت: "ولايت فقيه اين نيست که جبهه سياسی برای يک عده‌ای خاص باشد که خود را پشت آن مخفی کنند و بازی‌های انتخاباتی خود را پيش ببرند."

 

ولايت فقيه، توصيفی است که درباره رهبر جمهوری اسلامی ايران به کار برده می‌شود. نزدیکان رهبر ایران، مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی را عمدتا "ضد ولایت فقیه" می‌نامند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ای کاش اصلاحطلبان یک جو شرف این بیشرف را داشتند. یکجو شجاعت او را داشتند.

اصل اسلام یک دین جعلی ست٬ محمد یک پیامبر بچه باز است اما از همه ی اینها جعلی تر بلاز تشیع است. هرگز حتا اصلاحطلبان که خودشان را در پی اصلاح می دانند هم نه از آدمکشی های پیغمبر و علی و اسلام نقد کرده اند و نه از بچه بازی پیغمبر. کسی نیست بگوید چرا آقایان کدیور و منتظری و بازرگان و بیات و صانعی و دیگر صاحب نظران متشیع را جع به این کشتار ها و بچه بازیها لب نمی گشایند. مردم مسلمان ایران و خصوصا جوانان باید بدانند که بنیان گذار دینشان یک بچه باز بوده و امامانشان همه آدمکش و رزل. از روحانیون باید سریعا و شدیدا و قاطعانه خواسته شود راجع به این مسائل توضیح دهند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما