خانه | خبر | اخبارایران

نام ۱۵ مقام ايرانی به‌عنوان ناقضان حقوق بهائيان منتشر شد

دوشنبه, 1391-12-21 18:59
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سازمان عدالت برای ايران ضمن انتشار اسامی ۱۵ تن از مسئولان جمهوری اسلامی که به‌گفته اين نهاد "در نقض حقوق و سرکوب و آزار گسترده بهائيان ساکن در ايران دست داشته‌اند"، خواستار تحريم آن‌ها ازسوی اتحاديه اروپا و ساير کشور‌های مدافع حقوق بشر شد.

 

عدالت برای ايران که يک نهاد مدافع حقوق بشر در ايران است در گزارش تازه خود با عنوان "چهره جنايت"، اسامی ۱۵ تن از مسئولان دولتی و غيردولتی جمهوری اسلامی در حوزه قضايی، آموزش، اشتغال و رسانه را به‌عنوان ناقضان حقوق بهائيان معرفی کرد.

 

اين سازمان، ضمن معرفی اين افراد به دليل نقشی که در "سرکوب و آزار گسترده بهائيان در ايران" داشته‌اند از اتحاديه اروپا و ساير کشورهای مدافع حقوق بشر خواسته است ضمن استفاده از تمام توان خود در به‌کارگيری اهرم‌های سياسی و ديپلماتيک برای مجبور کردن دولت ايران به پايان دادن به آزار و اذيت بهائيان، اين ۱۵ تن را در فهرست تحريم‌ ناقضان حقوق بشر، شامل ممنوعيت سفر ايشان و مسدود کردن دارايی‌ها، قرار دهد.

 

به‌گفته اين نهاد، برخی از مقامات مسئول نقض حقوق بهائيان در حوزه قضايی محمدقاسم عين الکمالی، قاضی دادگاه انقلاب سمنان، عباس علی‌زاده (موحد)، مسئول پرونده‌های بهاييان در اداره اطلاعات ساری، سيدرضا موسوی‌تبار، سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب شيراز، مسعود ولايتی (معاذاللهی)، بازپرس شعبه هفتم دادسرای عمومی و انقلاب  کرمان و اسدالله جعفری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران، هستند.

 

در اين گزارش همچنين از اصغر زارعی، رئيس سازمان حراست کل کشور، حکم‌علی نجفی، معاون پرورشی و تربيت بدنی آموزش و پرورش شهرستان شهريار، جلال‌الدين طباطبايی، معاون اجرايی سازمان سنجش آموزش کشور و مرتضی نوربخش، مدير کل گزينش دانشجوی وزارت علوم  به‌عنوان برخی از مقامات مسئول نقض حق تحصيل بهائيان نام برده شده است.

 

جامعه جهانی بهائی: از سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۹) بیش از ۶۰۰ دانشجو و چندین مدرس دانشگاه به خاطر ابراز مسالمت‌آمیز نظراتشان دستگیر شده‌اند. از زمان روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد، به ویژه از سال ۱۳۸۸  فشار علیه جامعه بهایی افزایش محسوسی داشته است. در این سال‌ها، تعداد زیادی از بهائیان، از جمله هفت مدیر جامعه بهایی در ایران، زندانی و به حبس‌های طولانی مدت محکوم شدند

"عدالت برای ايران" محمدعلی نجفی، از مسئولان پليس اطلاعات و امنيت عمومی نيروی انتظامی تهران - نظارت بر اماکن عمومی، حسن فيروزآبادی، رئيس ستاد کل نيروهای مسلح و محمدرضا موالی‌زاده، معاون امور مجلس، حقوقی و بين‌الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مقامات مسئول در نقض حق اشتغال بهائيان دانسته است.

 

ناقضان حقوق بهائيان در عرصه رسانه‌ای نيز حسين شريعتمداری، سردبير و مديرمسئول روزنامه کيهان، حميدرضا مقدم‌فر، معاونت فرهنگی سپاه پاسداران و ميثم نيلی، مديرکل پيشين دفتر امور فرهنگی وزارت کار و مديرمسئول سايت رجانيوز، شناخته شده‌اند.

 

سازمان عدالت برای ايران با اعلام اين‌که اين نخستين فهرستی است که از مسئولان نقض حقوق بهائيان منتشر می‌شود گفته است، تحقيق عدالت برای ايران برای شناسايی مسئولان ديگر در اين زمينه ادامه خواهد داشت.

 

عدالت برای ايران بر اين باور است که تمامی ۱۵ نفر يادشده، بايد به دليل اعمال نقض شديد حقوق بهائيان و دست داشتن در اعمالی که حتی خلاف قوانين داخلی جمهوری اسلامی و تعهدات بين‌المللی آن است، پاسخگو شوند.

 

اين نهاد تأکيد کرده است که ناقضان حقوق بهائيان به اسامی بالا محدود نيست و تکميل و افزايش اسامی اين افراد در دستور کار آينده عدالت برای ايران، قرار دارد.

 

در ادامه اين گزارش آمده است، مقاماتی که در نقض گسترده حقوق بهاييان دخالت دارند همواره از مصونيت مطلق برخوردار بوده‌اند و هيچ‌گاه به دليل نقض حقوق بشر پاسخگو نشده‌اند.

 

سرويس خبری جامعه جهانی بهائی در تاريخ ۱۱ خردادماه سال جاری (۳۱ مه ۲۰۱۲)، نوشت: "از سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۹) بيش از ۶۰۰ دانشجو و چندين مدرس دانشگاه به خاطر ابراز مسالمت‌آميز نظراتشان دستگير شده‌اند."

 

بنابراين گزارش، از زمان روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد، به ويژه از سال ۱۳۸۸، فشار عليه جامعه بهايی افزايش محسوسی داشته است. در اين سال‌ها، تعداد زيادی از بهائيان، از جمله هفت مدير جامعه بهايی در ايران، زندانی و به حبس‌های طولانی مدت محکوم شدند.

 

عدالت برای ايران با اشاره به دستورالعمل بخش نظارت بر اماکن عمومی نيروی انتظامی جمهوری اسلامی در فروردين ماه ۱۳۸۶ نوشته است که اين بخشنامه دستور منع صدور مجوز فعاليت برای بسياری از مشاغل به بهائيان و دستور شناسايی بهائيان شاغل را در صنف‌های مختلف می‌دهد.

 

در قانون اساسی ايران بهائيان به‌عنوان اقليت مذهبی به‌رسميت شناخته نشده‌اند و در طول ۳۰ سال اخير مورد تبعيض‌های سياسی، ‌اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گوناگون بوده‌اند.

 

بنا بر آمار کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران، ۲۰۰ نفر از بهائيان از انقلاب ۱۳۵۷ تاکنون اعدام شده‌اند.

 

بهائيان پس از انقلاب ايران از حق تحصيل در دانشگاه‌ها و مشاغل دولتی محروم بوده‌، مجامع آن‌ها غيرقانونی اعلام شده و قبرستان‌های آنان در مناطق مختلف تخريب شده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

هفت تا را قبول دارم ولی ۶۰۰ دانشجو دروغی بیش نیست٬آنطور که من میدیدم حضور بهائیان در امور خانه سازی و در بازار٬و در سایر امور سرمایه گذاری شرکت دارند و بجای تحریم رژیمی که با همه بد کردند ٬همواره سرمایه هارا از آمریکا به ایران سرازیر میکنند.حضور بهائیان و یهودی ها در فعالییت های اقتصادی بسیار واضح و هیچ پنهان کاری در آن مشهود نیست.ویا مشاهده نمیشود .جامعه بقدری مریض شده که همه بفکر خودشون هستند٬و برای بدست آوردن٬ دست به هر دروغ و هر کاری میزنند!بهرام نجیبی

شماره: ۱۳۲۷/ [...] بسمه تعالی [آرم شورایعالی]
تاریخ: ۶/۱۲/۶۹جمهوری اسلامی ایران
پیوست: .......... شورایعالی انقلاب فرهنگی شورایعالی انقلاب فرهنگی

محرمانه

حضرت حجت‌الاسلام جناب آقای محمدی گلپایگانی
ریاست محترم دفتر مقام معظم رهبری

سلام علیکم
بعد از تحیات، عطف به نامه شماره ۷۸۳/۱س مورخ ۱۰/۱۰/۶۹دائر بر ابلاغ اوامر مقام معظم رهبری به ریاست محترم جمهوری در رابطه با مسائل بهائیان به استحضار میرساند. حسب ارجاع ریاست محترم جمهوری و رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی موضوع جهت طرح و بررسی در دستور جلسه ۱۲۸مورخ ۱۶/۱۱/۶۹و ۱۱۹مورخ، ۲/۱۱/۶۹شورایعالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت و در تعقیب مذاکرات و مراتبی که در جلسه ۱۱۲مورخ، ۲/۵/۶۶شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست مقام معظم رهبری (رئیس و عضو شورایعالی) در این خصوص بعمل آمده بود، نظرات و اوامر اخیر مقام معظم رهبری در رابطه با مسائل بهائیان به اطلاع شورایعالی رسید و با عنایت به مفاد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مسائل شرعی و قانونی و سیاستهای عمومی کشور مورد مذاکره و مداقه و اعلام نظر واقع گردید و در راستای تعیین و پیشنهاد سیاست صحیح و معقول در برخورد با مسائل مذکور، و با عطف توجه خاص به اوامر مقام عظیم الشان رهبری جمهوری اسلامی ایران دائر بر آنکه "در این رابطه سیاست‌گذاری درستی بشود تا همه بفهمند چه کار باید بشود یا نشود" ماحصل مذاکرات و پیشنهادات بشرح زیر جمع بندی گردید و ریاست محترم جمهوری و رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن مناسب دانستن نتیجه مذاکرات و پیشنهادات مقرر فرمودند مراتب به استحضار مقام معظم رهبری رسانده شود تا ضمن ارشادات لازم بهر ترتیب که صلاحدید میفرمایند عمل شود.
جمع‌بندی نتایج مذاکرات و پیشنهادات
**************
الف: جایگاه کلی بهائیان در نظام مملکتی
——————————————————
۱. بدون جهت آنان از مملکت اخراج نمی‌شوند
۲. بی‌دلیل آنان دستگیر، زندانی و یا مجازات نمی‌شوند
۳. بر خورد نظام با آنان باید طوری باشد که راه ترقی و توسعهء آنان مسدود شود.

ب: جایگاه فرهنگی
————————
۱. در مدارس چنانچه اظهار نکردند بهائی‌اند ثبت نام شوند
۲. حتی‌المقدور در مدارسی که کادر قوی و مسلط بر مسائل عقیدتی دارند ثبت نام شوند
۳. در دانشگاهها چه در ورود و چه در حین تحصیل چنانچه احراز شد بهائی‌اند از دانشگاه محروم شوند
۴. فعالیت سیاسی (جاسوسی) آنها با وضع قوانین و مقررات دولتی پاسخ داده شده و فعالیتهای اعتقادی و تبلیغی را با فعالیتهای دینی، تبلیغی و فرهنگی پاسخ داد
۵. موسسات تبلیغی (مانند سازمان تبلیغات اسلامی) شعبه‌ای مستقل برای مقابله با فعالیتهای اعتقادی و تبلیغی بهائیت تأسیس نمایند
۶. جهت مقابله و از بین‌بردن ریشه‌های فرهنگی آنان در خارج از کشور پیشنهاد و طرح تهیه شود

ب: جایگاه حقوقی و اجتماعی
—————————————
۱. در اختیار گذاردن وسایل معاش در حد متعارف که در اختیار همه آحاد ملت قرار داده می شود
۲. امکانات جهت زندگی معمولی و حقوق عمومی مانند سایر شهروندان ایرانی از قبیل دفترچه بسیج، گذرنامه، جواز دفن، اجازه کار و امثال اینها تا جائی که تشویق به بهائیت نشوند.
۳. در صورت ابراز بهائی بودن اجازه استخدام ندارند
۴. پستهای موثر ( مانند معلمی و...) به آنان داده نشود
با آرزوی توفیقات الهی
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی
دکتر سید محمد رضا هاشمی گلپایگانی
[امضا]
بسمه تعالی
مصوبه شورایعالی محترم کافی بنظر می رسد
از توجه و اهتمام آقایان متشکرم سید علی خامنه‌ای
http://news.persian-bahai.org/story/285
http://velvelehdarshahr14.info/node/231

آیت الله خامنه ای:
سؤال 328 : لطفاً به سؤالات زیر پاسخ فرمایید:
1- معاشرت و همنشینى و دست دادن دانش‏آموزان مسلمان با دانش آموزان پیرو فرقه گمراه بهائیت، اعم از این که دختر باشند یا پسر، مکلّف باشند یا غیر مکلّف، در داخل مدرسه یا خارج از آن، در دوران ابتدایى، متوسطه و پیش دانشگاهى، چه حکمى دارد؟
2- رفتار استادان و مربیان با دانش‏آموزانى که بهایى بودن خود را آشکار مى‏کنند و یا یقین داریم که بهایى هستند، چگونه باید باشد؟
3- استفاده از وسایلى که همه دانش‏آموزان از آنها استفاده مى‏کنند مانند شیر آب آشامیدنى، شیر توالت و آفتابه آن، صابون و مانند آن، با این که علم به مرطوب بودن دست و بدن داریم، چه حکمى دارد؟
جواب- همه پیروان فرقه گمراه بهائیت محکوم به نجاست هستند و در صورت تماس آنها با چیزى، مراعات مسائل طهارت در رابطه با آنها، نسبت به امورى که مشروط به طهارت است، واجب است. ولى رفتار مدیران و معلمان و مربیان با دانش‏آموزان بهایى باید بر اساس مقررات قانونى و اخلاق اسلامى باشد.
سؤال 329 : خواهشمندیم تکلیف مؤمنین را در برخورد با فرقه گمراه بهائیت و آثار حضور پیروان آن در میان جامعه اسلامى، بیان فرمایید.
جواب- همه مؤمنین باید با حیله‏ها و مفاسد فرقه گمراه بهائیت مقابله نموده و از انحراف و پیوستن دیگران به آن جلوگیرى کنند.
سؤال 330 : گاهى بعضى از پیروان فرقه گمراه بهائیت براى ما غذا یا چیز دیگرى مى‏آورند، آیا استفاده از آنها براى ما جایز است؟
جواب- از هرگونه معاشرت با این فرقه ضالّه مضلّه، اجتناب نمایید.
سؤال- 331 : بهائیان بسیارى در اینجا کنار ما زندگى مى‏کنند که رفت و آمد زیادى در خانه‏هاى ما دارند. عده‏اى مى‏گویند که بهایى‏ها نجس هستند و عده‏اى هم آنها را پاک مى‏دانند. این گروه از بهایى‏ها اخلاق خوبى از خود آشکار مى‏کنند، آیا آنها نجس هستند یا پاک؟
جواب- آنها نجس و دشمن دین و ایمانِ شما هستند، پس فرزندان عزیزم جدا از آنها بپرهیزید. «جمیع افراد فرقه ضاله بهائی محکوم به کفر و نجاست هستند و از غذا و سایر چیزهایی که با رطوبت مسری در تماس با آنها بوده است باید اجتناب کرد و بر مومنین واجب است که با حیله و فسادگری این فرقه گمراه مقابله کنند.»
http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?uid=2&tid=13
http://www.aviny.com/occasion/jang-narm/bahaeiat/estefta-maraje.aspx
http://www.porsojoo.info/fa/node/82564

آیت الله خمینی در پاریس در جواب این سؤال كه، «آیا آزادی برای مراسم مذهبی آنها [بهائیان] داده می شود»، صریحاً جواب داد: «خیر».
(تاریخ سیاسی معاصر ایران، دكتر سید جلال مدنی، ج ۲، صص۳۱۱- ۳۱۲. نیز صحیفۀ نور، ج ۴، ص ۱۰۸. نیز کتاب بهائیت در ایران، سیّد سعید زاهد زاهدانی با همکاری محمد علی سلامی، تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی، 1380، صص 277-276.)

روزی کليمی که از شمال آفريقا بيرون آمده بود؛ از زجرش ميان مسلمانان ميگفت: زندگي در بين مسلمانان براي ما کليميان سخت بود! بايد بهائی بود يا کليمی بود تا متوجه جهالت و بيفرهنگی مردم عادی شويد. دوست بهائيم از خاطراتش ميگفت:هر وقت مرا به دعوت ميکردند،بعد از رفتن من، ليوانی که در آن آب خورده بودم ميشکستن. ما که آواره شديم، فهميديم ما را برنزه صدا ميکنند نه سفيد، مذهب ما را مذهبی با عقايد ترور نگاه ميکنن!به قول ايرانی نوشته بود ما با اين بدنهای ناموزون،ماشالله زيباتر از ديگران هم نيستيم.جمهوری اسلامي، از اقليتهای قوميشوع کرد،بعد مذهبی و بعد اکثريت جامعه يعنی زنان!
ما که به ديدن خون عادت کرديم،نبايد در برابر زجره اقليتها ساکت نشينيم.بهائيان يا مسلمان بودنيا ذرتشتی بودن و يا کليمي!هرچه هست دست هم را ميگيرند!پس همدردی و همدليشان بيشتر از مسلمان است.مردم با سوادی هستند،اخراجشان از دانشگاهها و مدارس غير انسانيست. با تبليغشان در خارج از ايران،چهرۀ دگری از ايران و ايرانی ميدهند.کاش همه بهائي بوديم تا به مقام زن اجر مينهاديم،کاش کليمی بوديم؛مقام مادر را اجر مينهاديم.کاش مسيحی بوديم و ميبخشيديم.اسلام دين مردان است.اگر اين دين ماننده کليميت از مادر به فرزند ميرسيد کسی مسلمان نبود.اين دين کينه استو ترور!

شرم باد بر انسانی که در سده ۲۱ و دوران تمدن و پیشرفت انسانیت بویی از بشریت نبرده و به آزار دیگر هم میهنان خود میپردازند ، ای کاش تنها بیاد داشتیم که قرنها پیش شاعر بزرگ سعدی فرموده است .
گاوان و خران بار بردار به زادمیان مردم آزار یا :
نه همین لیاس زیباست نشان آدمیت ، تنی آدمی شریف است به جان آدمیت .

و پسر نوح با بدان بنشست خاندان نبوتش گم شد
.سگ اصحاب کهف روزی چند ...پی مردم شد و مردم گشت

امروز نجس و طاهر به درون است نه برون

به تواف کعبه رفتم به حرم رهم ندادند
که تو در برون چه کردی که درون خانه آیی
به نماز خانه رفتم همه زاهد و ریایی
به قمار خانه رفتم همه پاکباز دیدم

دین و این امری شخصی است و کسی اجازه تجاوز به حقوق انسانی هیچ فردی ندارد .

من به عنوان یک بهایی به همه ی افرادی که به ظاهر دعوی اسلامیت می کنند ولی بویی از مسلمانی نبردند ؛هشدار می دهم در این دنیا هیچ ظلمی پایدار نمانده است ،امپراطوریهای بزرگ که هرگز تصور اضمحلال آنها در مخیله ی انسان نمی گنجید ،با ظلمی که اعمال کردند ،سند شکست خود را ، چه ازنظر سیاسی و اجتماعی و چه اخلاقی امضا کردند. مثل امپراطوری بزرگ روم. لطفاً به خود بیایید , بهالله می گوید:ای ظالمان ارض
از ظلم دست خود را کوتاه نمائيد که قسم ياد نموده ام از ظلم احدی نگذرم و اين عهدی است که در لوح محفوظ محتوم داشتم و بخاتم عزّ مختوم*
این حکم برای همه ی زمانها و مکانها است .عاقبت حکومات استبدادی و انسانهای ظالم در مناصب حکومتی را می شود از کتابهای تاریخی بررسی کرد.هستند افراد ی منسوب به یک حکومت استبدادی ، به دفاع از حق مظلوم، حتی جان دادند .
هم وطن ، من نمی حواهم جان خود را برای دفاع از من به خطر بیاندازی ،چون جان تو برای من شریف است ، اما لااقل ظلم نکن.

میدونید نجس بودن از نظر خود اون کسایی که این مزخرفاتو میبافند چیه ؟ اینکه با حقیقت اشنا شدن باعث سست شدن پایه های حکومتشان میشه

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما