خانه | خبر | اخبارایران

اعتصاب غذای پنج زندانی عرب محکوم به اعدام

جمعه, 1391-12-18 13:30
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

منابع حقوق بشری از اعتصاب غذای پنج زندانی سياسی عرب محکوم به اعدام در زندان اهواز خبر دادند.

 

تارنمای کمیته گزارشگران حقوق بشر امروز جمعه ۱۸ اسفندماه نوشت هاشم شعبانی‌نژاد، هادی راشدی، محمدعلی عموری‌نژاد، جابر و مختار آلبوشوکه، زندانیان عرب محکوم به اعدام و همچنين زندانی ديگری به نام رحمان عساکره که به ۲۰ سال حبس محکوم شده است، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

 

بنا به اين گزارش، این زندانیان در اعتراض به شرایط خود از روز شنبه ۱۲ اسفند در زندان کارون اهواز دست به اعتصاب غذا زده و در پی آن اجازه تماس تلفنی آن‌ها با خانواده‌هایشان لغو شده است.

 

هاشم شعبانی‌نژاد، شاعر، وبلاگ‌نویس، دبیر ادبیات عرب و دانشجوی فوق لیسانس علوم سیاسی دانشگاه چمران اهواز، هادی راشدی، دبیر شیمی و فوق لیسانس شیمی کاربردی، محمدعلی عموری‌نژاد، فعال دانشجویی و عضو سابق انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان و وبلاگ‌نویس، به همراه دو برادر دیگر به نام‌های جابر و مختار آلبوشوکه در تاریخ ۱۷ تیرماه گذشته به اتهام "محاربه با خدا و مفسد فی‌الارض و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و اقدام علیه امنیت ملی" توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب اهواز به اعدام محکوم شدند و پس از آن این حکم بار ديگر به تأیید رسید.

 

این زندانیان در اعتراض به شرایط خود از روز شنبه ۱۲ اسفند در زندان کارون اهواز دست به اعتصاب غذا زده و در پی آن اجازه تماس تلفنی آن‌ها با خانواده‌هایشان لغو شده است

اين پنج زندانی همگی از اعضای فعال مؤسسه علمی -  فرهنگی الحوار (بە معنای گفت‌وگو) بوده‌اند.

 

شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل و ٢٩ سازمان و نهاد ايرانی و خارجی مدافع حقوق بشر، چهارم بهمن‌ماه سال جاری با انتشار بيانيه مشترکی خواهان توقف حکم اعدام پنج زندانی عرب اهوازی شدند و از مجامع بين‌المللی و نهادهای حقوق بشر خواستند تا فورأ تمامی تلاش‌های خود را برای توقف اجرای حکم اعدام و نجات جان اين زندانيان به عمل آورند.

 

به‌گفته نهادهای مدافع حقوق بشر اين پنج زندانی پس از اين‌که ماه‌ها در بازداشتگاه وزارت اطلاعات تحت شکنجه شديد بوده‌اند، به محاربه و انجام عمليات تروريستی متهم شدند.

 

اين در حالی است که تمامی آن‌ها، در جلسه دادگاه اعلام کرده‌اند اعترافاتی که از آنان اخذ شده تحت شکنجه بوده و به هيچ‌وجه صحت ندارد.

 

در حال حاضر بيش از ۴۰ زندانی عقيدتی محکوم به اعدام در زندان‌های ايران به‌سر می‌برند. در ميان اين عده، چهار عرب ديگر که به اتهام محاربه و اتهام‌های مبهم ديگر محکوم شده‌اند، ۱۵ ـ ۲۰ کُرد و چند بلوچ، چند نفر متهم به ارتباط با گروه‌های مخالف در خارج و چند کارشناس اينترنتی و برنامه‌نويسی وجود دارند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

نظام اسلامی قصد گم کردن تخم سنی ها را دارد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما