خانه | خبر | اخبارایران

يورش تازه به مطبوعات و روزنامه‌نگاران ايران

چهارشنبه, 1391-12-16 18:30
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

هفته‌نامه آسمان و ماهنامه‌های تجربه و مهرنامه به صورت هم‌زمان توقیف شدند. همچنين محمدمهدی امامی ناصری، مدیر مسئول روزنامه مغرب و علی‌رضا آقایی‌راد دبیر سرویس سیاسی این روزنامه نيز بازداشت شدند.

 

تارنمای تابناک امروز چهارشنبه ۱۶اسفندماه نوشت، گفته می‌شود "در اتفاقی هم‌زمان، سه نشریه  آسمان، تجربه و مهرنامه با رویکرد اصلاح‌طلبی که تا اندازه‌ای با چهره‌های کلیدی مشترکی اداره می‌شدند و در فضای کنونی جزو بازوهای مهم رسانه فعلی اصلاح‌طلبان بودند، توقیف شدند."

 

هنوز در مورد علت توقیف اين سه نشریه مشخص نشده است.

 

پیش ازاین، اکبر منتجبی، سردبیر هفته‌نامه آسمان و حسین یاغچی از ماهنامه مهرنامه در پی بازداشت دسته‌جمعی تعدادی از روزنامه‌نگاران رسانه‌های ایران بازداشت و پس از مدتی آزاد شدند.

 

در حال حاضر محمدجواد روح از دبیران ماهنامه مهرنامه همراه با احسان مازندرانی، خبرنگار روزنامه اعتماد هنوز در زندان به‌سر می‌برند.

 

تارنمای بولتن‌نیوز، نزدیک به نهادهای امنیتی ایران مردادماه سال جاری موضع‌گيری هفته‌نامه آسمان به مسائل سوریه همان موضع "بی‌بی‌سی، صدای آمریکا، رویترز، رژیم صهیونیستی، آل سعود و دیگر رسانه‌های بیگانه" دانست و نوشت: "مواضع مسئولان این هفته‌نامه صد درصد موافق با کسانی که به فکر کاستن از اقتدار جمهوری اسلامی ایران هستند."

 

اين دومين يورش در طی يک ماه اخير به روزنامه‌نگاران و جامعه مطبوعاتی ايران است

بولتن‌نیوز همچنین در اردیبهشت‌ماه با انتشار مطلبی در مورد ماهنامه تجربه نوشت: "این ماهنامه یکی از مجموعه نشریاتی است که توسط حلقه‌ تکنوکرات به سرکردگی محمد قوچانی منتشر می‌شود."

 

محمد قوچانی از روزنامه‌نگاران ايران است که در رويدادهای پس انتخابات بحث‌برانگيز دهمين دوره رياست جمهوری در ايران مدتی در بازداشت به‌سر برد.

 

این تارنمای وابسته به نهادهای امنیتی ایران، محمد قوچانی را یکی از مجرمان امنیتی "فتنه‌ ۸۸ "و لیدر موج جدید "نویسندگان لیبرال" عنوان کرد و نوشت وی از ذکر نام خود در بین مسئولان نشر مجله تجربه، خودداری کرده و دوستان فعالش را در سمت‌های مرتبط قرار داده است.

 

تارنمای صراط نیز خردادماه گذشته ماهنامه مهرنامه و هفته‌نامه آسمان را یاری رسان به روند تولید فکر در بدنه اصلاحات و بازسازی این جریان عنوان کرده بود.

 

از سوی ديگر خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) امروز از بازداشت محمدمهدی امامی ناصری، مدیر مسئول روزنامه مغرب و علی‌رضا آقایی‌راد دبیر سرویس سیاسی این روزنامه خبر داد.

 

اميرموسی کاظمی، سردبير روزنامه‌ مغرب به ايسنا گفت: "عصر روز چهارشنبه از طرف دادستانی در دفتر اين روزنامه حضور پيدا کردند و محمدمهدی امامی ناصری و «علی‌رضا آقايی‌راد را بازداشت کردند."

 

وی دليل اين بازداشت را نوشتن مطلبی با تيتر "ادب مرد به ز دولت اوست" توسط علی‌رضا آقايی‌راد دانست که در شماره‌ دهم اين روزنامه به چاپ رسيد.

 

کاظمی افزود تاکنون هيچ حکمی مبنی بر جلوگيری از انتشار روزنامه نرسيده است و در اين شرايط، روزنامه به فعاليت خود ادامه می‌دهد.

 

پيش از اين در دهم مهرماه سال جاری مأموران دادستانی در دفتر روزنامه مغرب حاضر شدند و محمدمهدی امامی ناصری را به دليل آن‌چه که اتهامات غير مطبوعاتی خواندند، بازداشت کردند.

 

در حالی که گفته می‌شد دليل اين اقدام انتشار عکس بزرگ محمد خاتمی، رئيس‌جمهور پيشين ايران در صفحه نخست اين روزنامه است، غلامحسين محستی اژه‌ای، دادستان ايران اين بازداشت را بی ارتباط با اين موضوع دانست و گفت: "مدير مسئول اين روزنامه و بعضی از افراد آن به اتهامی غير مطبوعاتی و بر اساس گزارش يکی از مراجع رسمی ‌تحت تعقيب قرار گرفته‌اند."

 

امامی ناصری پس از ۱۱۹ روز حبس در زندان اوين، هشتم بهمن‌ماه سال جاری آزاد شد.

 

روزنامه مغرب از آغاز شهريورماه سال جاری به کيوسک روزنامه‌ها آمد و رويکردی انتقادی نسبت به دولت داشت. اين روزنامه يک بار نيز در آذرماه توقيف شده بود.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

نباید وا داد و باید روزنامه ها و سایت ها و امکانات نشر خبر تازه ای راه انداخت

خامنه ائی سرکوبگر ملت انقلابی ایران وارد می شود

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما