خانه | خبر | اخبارایران

دولت ايران به‌مناسبت درگذشت هوگو چاوز عزای عمومی اعلام کرد

چهارشنبه, 1391-12-16 11:50
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

هيئت وزيران دولت ايران به‌مناسبت درگذشت هوگو چاوز، رئيس‌جمهور ونزوئلا امروز را عزای عمومی اعلام کرد. محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهور ايران نيز پيامی به همين مناسبت منتشر کرد.

 

به گزارش پايگاه اطلاع‌رسانی رياست جمهوری ايران، امروز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه با تصويب هيئت وزيران دولت دهم به‌خاطر درگذشت هوگو چاوز در ايران عزای عمومی اعلام شد.

 

هوگو چاوز پس از مدت‌ها نبرد با بيماری سرطان، بعد از ظهر سه‌شنبه پنجم مارس (۱۵ اسفندماه) به وقت محلی در کاراکاس درگذشت.

 

چاوز در يک بيمارستان نظامی بستری بود و تمام روز گذشته وضعيت جسمانی نامطمئنی داشت.

 

رئيس‌جمهور ونزوئلا از ماه ژوئن ۲۰۱۱ با بيماری سرطان دست و پنجه نرم کرد و چند بار نيز در کوبا مورد عمل قرار گرفت اما به‌گفته دولت ونزوئلا، در آخرين ساعات وضعيت جسمانی وی وخيم شد.

 

او و دولت‌اش يکی از هم‌پيمانان اصلی جمهوری اسلامی ايران در جهان به‌شمار می‌رفتند.

 

محمود احمدی‌نژاد از بيماری رئيس‌جمهور ونزوئلا به‌عنوان يک بيماری "مشکوک" ياد کرد و گفت: او در حقيقت شهيد راه خدمت به ملت ونزوئلا و پاسداری از ارزش های انسانی و انقلابی است

محمود احمدی‌نژاد در پيامی خطاب به نيکولاس مادورو، معاون رئيس‌جمهور ونزوئلا هم‌دردی خود را با دولت و مردم ونزوئلا اعلام کرد.

 

احمدی‌نژاد از چاوز به‌عنوان "فرزند برومند و شجاع" ونزوئلا و "رهبر خردمند و انقلابی" جهان ياد کرد و نوشت: "او انسانی عميقاً موحد و مؤمن و پايبند به ارزش‌های انسانی و آسمانی و باورمند به راه انبياء الهی و حاکميت جهانی عدالت و عشق به رهبری صالحان بود."

 

وی ضمن ستايش چاوز به‌دليل رويارويی‌اش با آن‌چه که "مستکبران" خواند از بيماری رئيس‌جمهور ونزوئلا به‌عنوان يک بيماری "مشکوک" ياد کرد و گفت: "او در حقيقت شهيد راه خدمت به ملت ونزوئلا و پاسداری از ارزش های انسانی و انقلابی است."

 

منابع حکومتی ايران و ونزوئلا در سال‌های اخير آمريکا را در بيماری سرطان هوگو چاوز مسئول دانسته‌اند.

 

چاوز از سال ۱۹۹۹ در قدرت بود و در اکتبر گذشته پيش از آن‌که باز هم در ۱۱ دسامبر در کوبا تحت عمل جراحی قرار گيرد، بار ديگر به‌مدت شش سال به‌عنوان رئيس‌جمهور ونزوئلا برگزيده شد.

 

وی از آن زمان در انظار عمومی ظاهر نشده و به خاطر بيماری خود نتوانست سوگند رياست جمهوری را نيز ادا کند.

 

هوگو رافائل چاوز فرياس، زاده ۲۸ ژوئيه ۱۹۵۴ و پنجاه‌وسومين رئيس‌جمهور ونزوئلا بود که به دليل سياست‌های سوسيال دموکراتيک و ضديت‌اش با نئوليبراليسم و آمريکا مشهور بود.

 

چاوز بنيان‌گذار حزب چپگرای "جنبش جمهوری پنجم" بود که در حال حاضر در ونزوئلا در قدرت است.

 

اين رئيس‌جمهور چپگرا با هدف بهبود وضعيت رفاهی مردم ونزوئلا و کاهش اختلاف شديد طبقاتی برنامه‌های مبتکرانه‌ای را در اقتصاد ونزوئلا به اجرا درآورد که موفقيت اين برنامه‌ها در تغيير زندگی مردم فقير تأثير گذاشت.

 

وی برخی از صنايع بزرگ را ملی کرد، قدرت شرکت‌های چندمليتی را کاهش داد، در نقاط مختلف کشور خانه‌سازی کرد، نفت ونزوئلا را با محصولات و خدمات کشورهای واردکننده نفت مبادله نمود و در مدت ۱۰ سال دو و نيم ميليون شغل ايجاد کرد.

 

اقدامات اجتماعی و اصلاحات وی، او را به چهره محبوبی در ميان مردم ونزوئلا تبديل کرد.

 

چاوز در سياست خارجی خود همواره از آمريکا به‌عنوان قدرت امپرياليستی ياد می‌کرد و عليه سياست‌های دولت اسرائيل موضع می‌گرفت.

 

وی حمله اسرائيل به لبنان در سال ۲۰۰۶ را "اقدامی هيتلری" ناميد و از "فاشيسم اسرائيلی" سخن گفت. او حمله اخير اسرائيل به نوار غزه را نيز "هولوکاست" ناميد.

 

چاوز همچنين همواره از حکومت‌های معمر قذافی در ليبی و بشار اسد در سوريه حمايت کرد.

 

وی به‌عنوان يکی از نزديک‌ترين ياران محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهور ايران و جمهوری اسلامی ايران از برنامه هسته‌ای اين کشور حمايت کرد و در جريان رويدادهای پس از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری در ايران که منجر به کشته‌شدن ده‌ها تن و بازداشت صدها نفر از معترضان به نتايج اين انتخابات شد، از حکومت ايران پشتيبانی نمود.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما