خانه | خبر | اخبارایران

اتحاديه اروپا تحريم‌ها عليه ايران را کاهش نمی‌دهد

سه شنبه, 1391-12-15 09:55
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

يک مقام اتحاديه اروپا گفت اين اتحاديه قصد ندارد تحريم‌ها عليه ايران را کاهش دهد.

 

به گزارش ريا نووستی، مايکل مان، سخنگوی کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا روز دوشنبه ۱۴ اسفندماه گفت: "اتحاديه اروپا معتقد است هنوز وقت آن فرا نرسيده که در تحريم‌ها عليه ايران تغييراتی وارد شود."

 

يک روز پيش از سخنان مايکل مان، علی‌اکبر صالحی، وزير خارجه ايران گفته بود تحريم‌ها عليه اين کشور از يکشنبه ۱۳ اسفند به تدريج رفع می‌شود.

 

شورای امنيت سازمان ملل متحد در چند سال اخير با صدور چند قطعنامه عليه برنامه اتمی ايران، اين کشور را مورد تحريم قرار داده است. آمريکا، اتحاديه اروپا و شمار ديگری از کشورها نيز تحريم‌های يک‌جانبه‌ای را عليه فروش نفت و مؤسسات بانکی ايران برقرار کرده‌اند.

 

به گفته سخنگوی کاترين اشتون، گروه ۱+۵ که شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين و آلمان است، در انتظار گام‌های مشخصی از سوی ايران در راه برچيدن برنامه هسته‌ای است که بايد در پاسخ به پيشنهادات ارائه شده به اين کشور برداشته شود

به گفته سخنگوی کاترين اشتون، گروه ۱+۵ که شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين و آلمان است، "در انتظار گام‌های مشخصی از سوی ايران در راه برچيدن برنامه هسته‌ای است که بايد در پاسخ به پيشنهادات ارائه شده به اين کشور برداشته شود."

 

مان افزود: "جامعه بين‌المللی مثل سابق به خاطر برنامه هسته‌ای ايران نگران است."

 

قدرت‌های بزرگ غربی معتقدند ايران زير پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آميز" می‌خواند، در صدد دستيابی به سلاح هسته‌ای است اما ايران بارها اين اتهام را رد کرده است.

 

هفته گذشته نيز بان کی ‌مون، دبيرکل سازمان ملل متحد در ديدار با علی‌اکبر صالحی، وزير خارجه ايران گفت تهران بايد در مورد برنامه هسته‌ای‌اش، اعتماد بين‌المللی را به‌دست آورد.

 

گروه ۱+۵ نيز در دور تازه مذاکرات هسته‌ای به ايران پيشنهاد کرد غنی‌سازی اورانيوم در سايت فردو را متوقف کند تا در ازای آن بخشی از تحريم‌ها عليه اين کشور لغو شد.

 

دور تازه مذاکرات هسته‌ای بين ايران و گروه ۱+۵ شامل کشورهای آمريکا، روسيه، چين، بريتانيا، فرانسه و آلمان روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هشت و ۹ اسفند در قزاقستان برگزار شد.

 

اما سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران و سرپرست گروه مذاکره‌کننده اين کشور روز چهارشنبه در يک نشست خبری گفت: "توليد سوخت ۲۰ درصد برای تأمين نيازهای جمهوری اسلامی ايران حق مسلم ماست که طبق ان‌.پی‌.تی اين حق به ما داده شده است که اين کار را انجام دهيم."

 

وی در مورد امکان اين‌که ايران سايت فردو را تعطيل کند، گفت: "سايت فردو يک سايت قانونی و کاملا شناخته‌شده برای آژانس است و زير نظر آژانس کار می‌کند. آژانس فعاليت‌های آن را بررسی می‌کند و کاملا طبق ضوابط آژانس فعاليت‌هايش را انجام می‌دهد و بسته شدن آن هيچ توجيهی ندارد."

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

"جمهوری اسلامی نفت و گاز"
اتحادیه اروپا باید دسترسی نظام به درامد های حاصل از فروش نفت "و گاز" را همزمان مسدود کند.

حکومت اسلامي بعداز 5555 جلسات بعدی مجوزبازديداز پارچين را صادر خواهدکرد !!!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما